Любовта към изкуството може всичко. Като това да инвестираш собствени средства, за да докажеш, че съвременният танц има място във Варна. Това правят две млади балерини, които желаят да създадат постоянна трупа в морската столица.
Проектът няма финансиране – нито държавно, нито общинско.
Карина Илиева и Силвия Христова разчитат на себе си и на приятели, защото са убедени, че има смисъл тази идея да се реализира и защото вече знаят, че "танцът е като наркотик, не можеш да се откажеш - той те преследва цял живот". Мнението бе изразено от Карина в слово, но и двете момичета вярват в това. Карина влиза в залата за художествена гимнастика като малка и там разбира, че е „родена за балет“. В залата за балет е „родена“ Силвия, защото нейната майка е балерина.
И двете дами в момента са балерини от операта във Варна, но искат във Варна да има постоянна трупа за съвременен танц и вече са подготвили своя първи спектакъл. Финансират го сами, но се надяват да напълнят залата, за да може повече хора да им повярват, че съвременния танц има място във Варна извън фестивалите. Заглавието е провокативно - „Зад обявите“.
Хореографията е на Надя Димокова, стихове Ралица Генчева, музиката е на съвременни композитори.
14 юли от 19 часа на сцената на Държавна опера Варна.
Габриела Гаврилова разговаря с Карина Илиева и Силвия Христова:
Това е първият роман на писателя, след като спечели Международната награда "Букър" през 2023 г., преведена на английски отново от Анджела Родел, се посочва в статията със заглавие "Градинарят и смъртта" на Георги Господинов - елегия за бащата". "Въпреки че е по-изчистена като форма от по-ранните заглавия, книгата продължава да си играе с..
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..