Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов "живот" за икона на 400 години

Стара икона на близо 400 години посреща миряните в храм „ Свети Пророк Илия” във Варна. Рисувана е в техника от Средновековието, която след това е забравена и през Възраждането златния  фон се замества от син цвят.

Направена е само от една дъска, която почти не е изкривена през вековете. Какви инструменти са използвали преди векове майсторите, за да оформят дървото, как са го направили толкова здраво? През колко ръце е преминала и как е попаднала във Варна, защото вероятно не е рисувана тук. Как е пренесена в годините на турско робство, защото е голяма и не може да бъде скрита в обикновен товар ...Въпросите са повече от отговорите!Снимка

Преди време е открита случайно в църквата  от иконографа Младен Костадинов. Потъмняла от времето, сред много други вещи. Специалистът разбира, че под многото наслоявания има нещо ценно. Без сам обаче да знае колко много ценна е тази икона! Оказва се, че е като тези, които са в Националния исторически музей или Криптата в столичната катедрала "Александър Невски".

За района на Варна подобни икони са изключителна рядкост. Днес тя е  в църквата. Интервю на Габриела Гаврилова.

Иконата е Христос Вседържител. По мое мнение беше от 18 век, но след като започнах да свалям полепнала мръсотия по лака, излязоха неща, които не очаквах. Използвана е старата техника от Средновековието - пробастър. Това е техника на позлатяване, която е забравена по нашите географски ширини. Полага се злато, което след това на отделни места се отнема, за да останат специални щрихи. Така стигнах до най-долния слой, който предполагам, че е от 17 - 18 век.

Много рядко за нашите земи в годините на робство?

Така е, но именно по този начин се е работело тогава. След загубата на държавата хората са имали потребност да запазят вярата си и са възстановили църквите, които на много места са били унищожени. Иконата е създадена в тези "тъмни" векове.

А иконографската школа?

Типична византийска школа. Според мен не е изографисана в района, вероятно е донесена тук. Тогава движението на хора след падането на Константинопол през 1453 година е било огромно и иконописците са стигали чак до Русия.

Изработена е от масивна дъска?

Една голяма дъска - 50 на 70. Не се е изкривила. Качеството на материала е бил много добър. Попадала е в различни условия, но дори няма нужда от кушаци - свързващите елементи, които държат дъската изправена.

 Аз не очаквах и не знаех какво ще открия в най-долния слой. Но съхраних всички слоеве. Единствено възстанових златния фон, който с времето е бил изтрит и след това някой е направил син фон.

Било е по-евтино?

А може би и този, който го е направил, вече да не е имал тези умения...

Такива икони се срещат малко в страната. Тя е много рядка икона за региона!


Катя и Младен Костадинови от години изографисват и реставрират икони и църкви във Варна и региона. Те са завършили специалност "Църковна живопис" във ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий". Заедно са от почти 15 години и  ръководят школа по иконопис в храм "Св. Атанасий" във Варна.


СнимкаСнимка


Още за допира до старата икона и как е направена - иконописецът Младен Костадинов:



Колажът проследява работните процеси от снемането на слоевете при реставрацията на иконата:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05