Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нов "живот" за икона на 400 години

Стара икона на близо 400 години посреща миряните в храм „ Свети Пророк Илия” във Варна. Рисувана е в техника от Средновековието, която след това е забравена и през Възраждането златния  фон се замества от син цвят.

Направена е само от една дъска, която почти не е изкривена през вековете. Какви инструменти са използвали преди векове майсторите, за да оформят дървото, как са го направили толкова здраво? През колко ръце е преминала и как е попаднала във Варна, защото вероятно не е рисувана тук. Как е пренесена в годините на турско робство, защото е голяма и не може да бъде скрита в обикновен товар ...Въпросите са повече от отговорите!Снимка

Преди време е открита случайно в църквата  от иконографа Младен Костадинов. Потъмняла от времето, сред много други вещи. Специалистът разбира, че под многото наслоявания има нещо ценно. Без сам обаче да знае колко много ценна е тази икона! Оказва се, че е като тези, които са в Националния исторически музей или Криптата в столичната катедрала "Александър Невски".

За района на Варна подобни икони са изключителна рядкост. Днес тя е  в църквата. Интервю на Габриела Гаврилова.

Иконата е Христос Вседържител. По мое мнение беше от 18 век, но след като започнах да свалям полепнала мръсотия по лака, излязоха неща, които не очаквах. Използвана е старата техника от Средновековието - пробастър. Това е техника на позлатяване, която е забравена по нашите географски ширини. Полага се злато, което след това на отделни места се отнема, за да останат специални щрихи. Така стигнах до най-долния слой, който предполагам, че е от 17 - 18 век.

Много рядко за нашите земи в годините на робство?

Така е, но именно по този начин се е работело тогава. След загубата на държавата хората са имали потребност да запазят вярата си и са възстановили църквите, които на много места са били унищожени. Иконата е създадена в тези "тъмни" векове.

А иконографската школа?

Типична византийска школа. Според мен не е изографисана в района, вероятно е донесена тук. Тогава движението на хора след падането на Константинопол през 1453 година е било огромно и иконописците са стигали чак до Русия.

Изработена е от масивна дъска?

Една голяма дъска - 50 на 70. Не се е изкривила. Качеството на материала е бил много добър. Попадала е в различни условия, но дори няма нужда от кушаци - свързващите елементи, които държат дъската изправена.

 Аз не очаквах и не знаех какво ще открия в най-долния слой. Но съхраних всички слоеве. Единствено възстанових златния фон, който с времето е бил изтрит и след това някой е направил син фон.

Било е по-евтино?

А може би и този, който го е направил, вече да не е имал тези умения...

Такива икони се срещат малко в страната. Тя е много рядка икона за региона!


Катя и Младен Костадинови от години изографисват и реставрират икони и църкви във Варна и региона. Те са завършили специалност "Църковна живопис" във ВТУ "Св.Св. Кирил и Методий". Заедно са от почти 15 години и  ръководят школа по иконопис в храм "Св. Атанасий" във Варна.


СнимкаСнимка


Още за допира до старата икона и как е направена - иконописецът Младен Костадинов:



Колажът проследява работните процеси от снемането на слоевете при реставрацията на иконата:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Цветомир Върбанов-SemDD в мистичния свят на хандпаните

Цветомир Върбанов-SemDD е видеооператор, продуцент и режисьор. Автор е на редица музикални видеоклипове и е продуцирал документалния късометражен филм "Disconnected" на режисьорката Мария Голубцова, с който участва на фестивала на българското документално и анимационно кино "Златен ритон" в Пловдив през 2024 г. Той е пътешественик с много и..

публикувано на 30.04.25 в 08:20

"Градообитатели" преобразяват трафопостове във Варна и тази година

Вече трета година инициативата "Градообитатели" превръща трафопостове във Варна в произведения на изкуството. Кампанията започва всяка година на 1 април, и се радва на голям интерес. Първият изрисуван трафопост 2025-а се намира в района на Колхозния пазар -  на улица "Акад. Методи Попов"12, и събира деветима артисти и доброволци, които обичат..

публикувано на 29.04.25 в 14:25

При 8 часа без интернет и телевизия търсим неустойка от оператора

За неустойка в рамките на една тридесета (1/30) от абонаментния план могат да претендират клиентите на телекомуникационните компании, ако има прекъсване на услугите повече от 8 часа. Това каза създателят на инициативата "Ние потребителите" Габриела Руменова в предаването на Радио Варна "POST FACTUM", позовавайки се на Закона за защита на..

публикувано на 29.04.25 в 08:10

Dani Filth (CRADLE OF FILTH): Несъвършенствата от миналото са нещата, за които жадувате в бъдещето

Интервю с Dani Filth (CRADLE OF FILTH) CRADLE OF FILTH отдавна надскочиха клишираното определение „блек метъл“. Да, групата започна като типичен представител на блек метъла от 90-те, но бързо се преориентира, обогати звука, внесе страшно голямо стилово разнообразие в музиката си и днес е повече метъл отколкото блек. Може би екстремен метъл е..

публикувано на 28.04.25 в 08:00

Нели Петрова: Без промени в съдебната система, "войната по пътищата" няма да спре

Великденските празници отново поставиха на дневен ред темата за безопасността по пътищата на България. Въпреки многобройните анонси на властта, за мерките които ще бъдат предприети във връзка с очаквания масов трафик, статистиката на МВР отчете: за петте почивни дни, над 200 пияни шофьори в цяла Българи.  Съставени са 22 354 фиша /със  7354 повече..

публикувано на 27.04.25 в 09:11

Христо Рафаилов: До есента варненци ще могат да ползват новата билетна система

Очакванията на общинската администрация на Варна е новата билетна система да заработи до началото на есента на 2025-та година. Тази увереност изрази заместник- кметът по финанси Христо Рафаилов в обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“. По думите му възможно е до края на следващата седмица цялата процедура да бъде приключена до край и да..

публикувано на 26.04.25 в 14:24

Българка от Италия: От служба на папата си тръгваш обновен

Днес е третият ден от поклонението пред тленните останки на Папа Франциск в базиликата "Св. Петър“ в Рим. Предполага се, че интересът до края на поклонението в събота за погребението, ще надвиши предполагаемото присъствие на над 200 000 желаещи от цял свят. Префектът на Рим Ламберто Джанини каза, че се прави всичко възможно да се осигурят..

публикувано на 25.04.25 в 09:15