Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп посрещна с възторг новината от НАСА, че деветима астронавти ще бъдат изпратени догодина до Международната космическа станция с кораби на "Боинг" и "SpaceX".
"Космическа сила", възкликна Тръмп в Туитър, като по този начин напомни за настояването си за създаване на космическо командване на американските въоръжени сили - намерение, което критиците на американския президент тълкуват като опит за милитаризиране и на Космоса.
Тръмп иска да бъдат сформирани американски космически сили и нова военна служба, която според него е необходима, за да се гарантира американското господство в Космоса. Идеята обаче срещна отпор от Пентагона, тъй като секретарят по отбраната Джим Матис коментира, че това би довело до нови нежелани разходи и обременяваща бюрокрация.
Пентагонът признава обаче необходимостта от преосмисляне на своя много критикуван подход за космическа защита и все пак смята, че САЩ трябва да работят в тази посока. Не е ясно дали това ще е достатъчно за президента Тръмп, който иска отделна военна и космическа служба.
Администрацията възнамерява да обяви следващата седмица резултатите от проучване на Пентагона, където се очаква да призове за създаването на нова военна структура, именно космическото командване на САЩ, което да консолидира космическите военни сили и да направи допълнителни организационни промени, но без да се създава отделна военна служба. Командването ще координира използването на космическите сили от съществуващите структури. Войната в Космоса обаче не е само холивудска фантастика - американските разузнавателни служби съобщиха по-рано тази година, че Русия и Китай провеждат опити с разрушителни антисателитни оръжия, подготвяйки се за един бъдещ сблъсък.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..