Най-високото отличие за изключителни заслуги към Варна – званието „Почетен гражданин на Варна” тази година няма да бъде присъдено. Това решиха на заседанието си днес съветниците от комисията по „Култура и духовно развитие” към Общинския съвет. При гласуването на деветте предложения мнозинството от съветниците дадоха неутралния вот „въздържал се”. По един глас „за” получиха поетесата и издател Елка Няголова и председателят на Асоциация „Да съхраним жената” Йорданка Ненчева. Един глас „против” получи строителят Паню Панев, кадър на „Инжстрой”, предложен от Инициативен комитет. Останалите номинирани бяха: проф.д-р Димитър Камбуров, Борислав Ралчев, Стефан Янев, Пенко Златев, Керан Михалев, Милка Кайкова.
Проф.д-р Димитър Камбуров е дългогодишен ректор на варненския Медицински университет, утвърден учен и специалист в ортопедията. Номинацията му от академичната медицинска общност, подкрепена и от общинските дирекции "Образование" и "Здравеопазване" е и за заслуги в здравеопазването на Варна и по повод 80-годишнината на проф.Камбуров.
Адвокат Борислав Ралчев е номиниран от Варненската адвокатска колегия за заслугите му като юрист, общественик, политик и по повод неговата 80-годишнина.
Спортния журналист Стефан Янев е предложен от Инициативен комитет за заслугите му като спортист, коментатор и публицист.
Пенко Златев е предложен от председателя на Българската федерация по хандбал Росица Бакърджиева-Коева, за принос в развитието на българския хандбал като състезател и треньор.
Керан Михалев, републикански и международен съдия по борба е номиниран от „ЖСК Спартак” за високи постижения в областта на спорта. По думите на заместника му Иван Иванов, който бе на заседанието, Михалев е издигнал борбата във Варна на световно и олимпийско ниво.
Милка Кайкова е номинирана от БЧК-Варна за дългогодишната й работа във варненската водноспасителна служба.
Заседанието започна с коментар на общинските съветници Григор Григоров и Костадин Костадинов, че стойността на това най-високо общинско отличие през последните години се обезценява. Това трябва да са хора с изключителни заслуги както за града, така и за държавата, а и в световен мащаб, отбеляза Григоров. А за всички останали има и други общински отличия като награда „Варна” в областта на науката и на културата. В последните години званието се раздава „на килограм”, по думите на Костадинов. Те припомниха имената на носители на званието „Почетен гражданин на Варна” като Райна Кабаиванска, Румяна Нейкова, кап.Георги Георгиев и първия космонавт Юрий Гагарин.
Почетен знак „За заслуги”-златен съветниците единодушно отредиха за Атанас Пеев, един от най-добрите краеведи в България и по повод неговата 80-годишнина. Той е автор на 22 книги, почетен гражданин на Добрич. Неговата номинация е от Организационен комитет на опълченския род Сивкови, чиито първи изследовател е Атанас Пеев.
С един глас „против” и седем „въздържал се” съветниците не приеха предложението за Николай Савов, внесено от председателя на Съюза на архитектите във Варна арх.Иван Трендафилов, за принос в опазването и защитата на недвижимото архитектурно наследство на Варна.
Трима ще са носителите за 2018 г. на Почетен знак „За заслуги”-сребърен: Франциска Йорданова – за приноса й в развитие на читалищното дело като секретар на Народно читалище „Христо Ботев” (предложена от Инициативен комитет), Кирил Аспарухов, журналист, шоумен и по повод неговата 70-годишнина (номиниран от почетния гражданин на Варна Борислав Иванов) и спортния деятел Петър Пасев - за издигане авторитета на варненския спорт (номиниран от ОК”Ичи геки” и „ЖСК Спартак”.
Имената им ще бъдат вписани в почетната книга на община Варна.
В края на заседанието съветниците от Комисията по култура почетоха с едноминутно мълчание паметта на отишлия си техен колега д-р Веселин Ангелов. Той бе втори мандат съветник, като в сегашния състав на местния парламент участваше от листата на ГЕРБ. Д-р Ангелов бе член на постоянните комисии „Здравеопазване“, „Социални дейности и жилищна политика“ и „Обществен ред и сигурност“.
На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Наградата "Златен глас" на фондация "Надежда Дженева", давана от журналиста Кеворк Кеворкян, взе Даниела Стойнова, кореспондент на Българското национално радио във Варна. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на..
Петролният разлив в Черно море след аварията с два руски танкера през декември няма да достигне до бреговете на българското Черноморие, стана ясно след среща между министрите на туризма Мирослав Боршош и на околната среда и водите Манол Генов, съобщиха от Министерството на туризма. Според анализа на актуални сателитни снимки от..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Това съобщиха от висшето учебно заведение. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов. Той е един от тримата представители на..
Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..
Министерството на вътрешните работи на Съединените щати обяви, че Мекисканският залив вече ще бъде наричан Американски залив по силата на указ, издаден от американския президент. Промяната на името на залива беше сред предизборните обещания на Доналд Тръмп. Наименованието Мексикански залив се употребява от 16 век. Мексиканската президентка..
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..