Варненците Върбан Петков и Красимир Керчев се завърнаха след успешно изкачване на най-високият връх в Европа – Елбрус. Това се случи в края на миналия месец, когато група от четирима мъже тръгнаха да покорят два върха – Казбек и Елбрус. При изкачването на по-ниския – връх Казбек, единият от тях – Недялко Недялков пропада в цепнатина на ледник и си счупва крака. На другия – Цветомир Цонев се налага да се прибере ден по-рано. Така връх Казбек остава неизкачен, а Елбрус покоряват Върбан Петков и Красимир Керчев. След инцидента с приятеля им те започват да се колебаят дали да продължат или да се върнат. Окуражава ги самият Недялко Недялков.
Атакуват върха през нощта, когато ледниците са напълно замръзнали и не са толкова опасни за вървене. Стигат най-високата точка - 5642 м. към 6 сутринта. Над 5000 метра вятърът е леден и е много студено, разказаха за радио Варна Върбан и Красимир / на снимката от ляво на дясно - третият и четвъртият/.
"Когато се качихме на върха бях много изморен и исках да сляза час по-скоро.", разказа Красимир Керчев. "Погледнах и реших, че трябва да слизам максимално бързо, защото нямах представа колко сили са ми останали. Стоях 2-3 до 5 минути, не знам колко точно и хайде...надолу."
Удовлетворен от изкачването е Върбан Петков, който всъщност е човекът предложил да изкачат вр.Елбрус."7 - 8 месеца се подготвяхме за това изкачване. Удовлетворени сме, но просто бяхме много притиснати от времето. - поради инцидента с нашия приятел, който счупи крак и съответно това, че на Цветомир Цонев се наложи да тръгне един ден по-рано."
Истинската еуфория от покоряването на върха идва след почивката, разказаха още Красимир и Върбан. Най-важното за тях е било да се приберат живи и здрави, а не да изкачат върха на всяка цена.
Следващата им цел е връх Казбек, който остана непокорен.
Чуйте още в звуковия файл:
Варна за втори път през седмицата отчита температурен рекорд. Днес термометрите достигнаха до 17,8 °C. Последно най-топло на 10 януари е било през 2016 година, когато са измерени 16,5 °C. Рекорди са отчетени и в Русе, Разград, Силистра, Добрич, съобщават от НИМХ-Варна. Тази вечер обаче температурите рязко ще се понижат. През нощта вятърът от..
МРРБ е предприело всички необходими законови действия за недопускане на бедствени и аварийни ситуации в района на свлачище „Свилоза”. Това уверява служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова - Касабова в отговор на питането относно предприетите действия във връзка с активизирането на свлачището край Балчик,..
Да бъде създаден филиал на Националната спортна академия "Васил Левски" във Варна, предложиха общински съветници от комисията по "Младежки дейности и спорт". Намерението влезе като точка в стратегията за развитие на спорта във Варна за периода 2025-2030 година. Община Варна има нова стратегия за развитие на спорта, физическото възпитание, двигателната..
Три специализирани фирми ще извършват зимното поддържане на пътища, улици и булеварди на територията на петте административни района в община Варна. Договорите за зимната поддръжка са сключени в края на месец декември 2024 г. след проведена обществена поръчка за избор на изпълнител. Това стана ясно днес на среща на общинската дирекция „Инженерна..
2,1 милиона лева е стойността, необходима за довършването на строителството на физкултурния салон на СУ "Найден Геров" във Варна. Експертите са установили конструктивни нередности в сградата и затова трябва да бъде обявена обществена поръчка за нов изпълнител, това съобщи заместник-кметтът по образование и култура в общината Павел Попов. Той..
От днес започна подаването на данъчни декларации за доходите на физическите лица по електронен път, в офисите на приходната агенция, по пощата с обратна разписка или в пощенските клонове. Крайният срок за деклариране на получените през 2024 година доходи, облагаеми с данък върху общата годишна данъчна основа, и ползването на данъчни облекчения за тези..
По разпореждане на министъра на околната среда и водите Петър Димитров е изготвена карта на страната с нерегламентирано замърсените с отпадъци терени, идентифицирани от 15-те регионални инспекции по околната среда и водите (РИОСВ). Инспектирането на терените и засиленият контрол върху нерегламентираното замърсяване с битови и строителни отпадъци..