Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО... в Доброглед

15
Снимка: Радио Варна

Гора, спокойствие и чист въздух – това е първото впечатление от село Доброглед. То е само на десетина минути с автомобил от Варна. Пътят не е от най-добрите, но поне няма дупки. Селото е от по-старите в региона – според някои извори е основано преди почти 4 века. Днес там има нова детска площадка, голяма чешма в центъра, нов параклис,  читалище и фолклорна група, която непрекъснато печели награди от фестивали..

Името на селото идва от добрата гледка, която се разкрива от него, но и "заради добротата на местните хора"... Като такива се определят с гордост жителите на Доброглед. Статистиката сочи, че населението на селото непрекъснато се увеличава. Все повече млади хора се заселват в него. "Селото ни е от най-младите в региона", разказва кметът Яна Павлова.

В последните години все повече хора се връщат да живеят на село, особено тези, които имат свой имот. За това разказва Стефка Панайотова, която от десетина години отново е в Доброглед. Стефка обяснява, че е харесала гората край селото още като млада булка, когато за първи път посещава родното място на съпруга си. 

Доброглед се оказва предпочитано и от младите хора. 22-годишният студент по аграрни науки Пеньо Стойчев е най-новият му жител. От месец има своя къща в селото.

Спомени за живота разказват мъжете до чешмата в центъра на Доброглед, където е и селският казан. В чашите им обаче има бира. Има ред в разказването и никой не прекъсва другия.


В предаването ще чуем и ветеринарния лекар Данаил Николов, който сбъдва мечтата си да отглежда животни и намира условия за това в село Доброглед. Там вече 7 години живее и холистичният специалист Нина Вичева, която е доволна от живота си сред  природата.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 10 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 10 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Christopher Bowes (ALESTORM). Първи "ProgVibe Balkans" (21-22 ноември, София) – разговор с Даниел Елисеев (UNTOLD STORIES). Представяне на новия албум на варненския инструментален проект ODDPLAY "Inertia" – гоств студиото Александър Енев (BAGHATUR). В..

публикувано на 10.11.25 в 14:25

В „Алея Култура“ на 9 ноември

В „Алея Култура“ на 9 ноември с Мартин Николов -   Гост в предаването директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ в община Варна Светослава Георгиева. Темите: Варна с ново артистично пространство и титлата Град на ЮНЕСКО; -   Държавен куклен театър Варна с нова постановка – „Бабините приказки“ – разговор с режисьора Стоян..

публикувано на 09.11.25 в 11:25

Неразказаната и забравена история на българските оръжейни майстори и занаятчии

Далеч преди да се заговори за България като оръжеен производител в последните десетилетия и особено последните 4 години или да се припомнят градските легенди, че една от най-значимите външнотърговски фирми от времената на социализма – "Кинтекс" като име уж означава "кинкалерия и текстил", за да се прикрива износа и реекспорта на оръжие и стоки,..

публикувано на 08.11.25 в 10:00
Chart

#829 ТОП 20 (07.11-14.11.2025)

публикувано на 07.11.25 в 18:37

На 3 ноември в "От другата страна" по Радио Варна

На 3 ноември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Gus G. (FIREWIND, екс-Ozzy Osbourne). Алекс Давила и Цветан Томов („whitenoisemakesmefeelcomfy“) за първия „The Biggest Bulgarian Shred Collab“ с участието на 29 български ъндърграунд китаристи. Разговор с Георги Георгиев за "IV" - новия албум на THE A.X.E. PROJECT...

публикувано на 03.11.25 в 14:25

В „Алея Култура“ на 2 ноември

В „Алея Култура“ на 2 ноември с Мартин Николов -   Премиера на филма „Библиотека Галактика – книги на свободните хора“ – разговор с Петя Михайлова; -   Анимационният филм „Тя. Петият конник на апокалипсиса“ – сценаристът и режисьор Магдалена Тодорова и аниматорът Ана-Мария Димитрова; -   „Varna Jazz Days 2025“ – гост..

публикувано на 02.11.25 в 11:25
Chart

#828 ТОП 20 (31.10-07.11.2025)

публикувано на 30.10.25 в 20:30