Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО - животът в и около Девня

| обновено на 02.09.18 в 08:11

На разстояние само 30 минути с кола от Варна, е разположен град Девня. Намира се в североизточния край на Девненската низина в подножието на южните склонове на Добруджанското плато, недалеч от Черно море. Реките Девня и Провадийска се вливат в близкото Белославско езеро. Тук извират карстови извори с общ дебит от 3700 литра в секунда. Те са около 30 на брой и са обединени в седем изворни групи. Всички извори са каптирани за водоснабдяване на промишлеността на Девня и Варна. Местните забележителности включват останки от древния римски Марцианопол, включително амфитеатър и Музей на мозайките, както и природната забележителност Побитите камъни. Пристигаме в Девня в понеделник, на 27 август, денят, в който се отбелязват 49 години откакто е обявен за град. Първата ни среща е с кмета на общината Свилен Шитов:





Много забележителности има в Девня и околностите, но едно от местата, които не трябва да пропускате е Музеят на мозайките. Това е уникално за България място, в което са изложени римски и ранновизантийски мозайки от античното селище Марцианопол. Музеят съдържа едни от най-добрите образци на римското мозаечно изкуство, открити в България.  По-голяма част от тях са разположени на местата, на които са били открити. Музеят на мозайките в Девня е включен в списъка със 100 национални туристически обекти в България.

Следващата ни среща е с Ваня Захариева. Тя прекарва по-голямата си част от живота в чужбина, но днес е в Девня, за да направи всичко по силите си този град да стане по-добър и по-хубав за живеене.






Едно от културните средища в Девня е НЧ „Просвета”. Отиваме там без уговорка, с надеждата да намерим приятни събеседници...И ги намираме - две дами, които поддържат библиотеката приветлива за малки и големи.









Срещаме ви най-напред с Миряна Иванова:
Миряна Иванова - библиотекар в НЧ


Разделно събиране на отпадъци в библиотеката на НЧ


































Приятният разговор в библиотеката на НЧ „Просвета” в Девня продължава – срещу микрофонът ни застана и Дияна Иванова:


Снимка
Както разбрахте преди малко в Девня всички се познават, така че ако сте ходили или сте тамошен, не може да не познавате Димитър Андонов. Човек с чувство за хумор, позитивен и с гражданска позиция по всички въпроси, касаещи бъдещето на града и на България. Димитър Андонов е председател на Дружеството на инвалидите в Девня:
Димитър Андонов-председател на Дружеството на инвалидите в Девня






















Девненските извори са най-големите карстови извори в България. Намират се в подножието на възвишението Голям кайрак, североизточно от центъра на град Девня, до квартал Река Девня. Това са около 30 извора, разположени сравнително близо един до друг в няколко групи, които дават началото на Девненската река. Най-красив е Вълшебният извор, за който се твърди, че  е бил любимо място за отдих на Марциана - сестрата на римския император Траян, който през I в.пр.н.е. завладял съществуващото тук тракийско селище и основал град Марцианополис.
Вълшебният извор край Девня

Вече сме в приказния свят край Девня, сгушен под магистралата, в зелени нюанси от прекрасната природа, която ако не сте виждали досега, задължително трябва да я отбележите в списъка с обекти, които задължително трябва да посетите. Следващата ни среща е с човека, който има нелеката задача да се грижи за природното богатство на Девня, наречено Вълшебен извор, Георги Георгиев:






България има толкова красиви места, единственото, което трябва да правим е да ги пазим, за да им се радваме. Вие бяхте с предаването „За селото”. Сигурна съм, че имате нови дестинации за следващи пътешествия, затова не пропускайте да се отбиете в Девня и околността.
Фоторепортаж на Румен Сарандев:


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58