След Тереза Мей днес и Ангела Меркел се отправи на обиколка в Африка. И докато британският премиер иска да заздрави търговските и икономически връзки с по-големите африкански държави преди Великобритания да напусне ЕС, германският канцлер се надява на сътрудничество в ограничаването на миграцията към Европа.
За мнозина Африка е континентът на гузната съвест на Европа. За правителството на Германия той е континентът на шансовете. Берлин вижда в Африка потенциал за инвестиции, но остава верен на принципа си, че икономическата помощ идва при изпълнени условия. Едно от тях със сигурност е ограничаването на причините млади африканци да поемат към Европа.
Преди да отпътува за Сенегал, Гана и Нигерия, канцлерът Ангела Меркел заяви: "Икономическото сътрудничество е много важно, защото африканските държави са млади, там живеят много млади хора, които имат нужда от професионално обучение и работа. Това от своя страна има отношение към темата за нелегалната миграция. В Африка все още има много нерешени конфликти, което кара много хора да изберат опасния път на нелегалната миграция."
За това, колко важна е темата миграция за Меркел, говори и фактът, че тя отива за втори път в Африка за последните две години.
Избраните за посещението ѝ държави също не са случайни: повече от половината население на Сенегал е под 18 години, а младежката безработица е над 60%. Двама от трима сенегалци заявяват, че искат да напуснат родината си.
Нигерия е най-многолюдната африканска държава с население близо 150 милиона, а тероризмът в страната е основна причина за емиграцията на младите нигерийци.
Гана, третата държава, която Меркел ще посети тази седмица, има търговско споразумение с ЕС, което отмени митата върху почти всички европейски стоки, и на практика символизира двойният аршин, с който мери Евросъюзът.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..