Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съдът пусна от ареста шофьора от катастрофата край Своге

Снимка: БГНЕС

Софийският апелативен съд отмени домашния арест на шофьора на катастрофиралия край Своге автобус Григор Григоров. Той остава на свобода срещу парична гаранция от 2 000 лева. Сумата трябва да се внесе до седем дни. Паричната гаранция дава възможност  на Григоров безпроблемно да продължи лечението си. Според съдиите има достатъчно данни, че той е съпричастен към катастрофата, но тепърва ще трябва да се изяснява коя точно е причината - 13 километра над разрешената максимална скорост или навлизането в насрещното платно.   

Институтът за пътна безопасност ще представи резултатите от предварителния доклад-анализ за състоянието на пътя, на който стана тежката катастрофа при Своге, при която загинаха 17 души.Независимото експертно обследване беше предприето в първия работен ден след инцидента. След обследване с видеорегистратор, проучване на терена и външна експертиза представители на института още тогава излязоха с предположението, че състоянието на пътя е една от причините за катастрофата. За БНР бившият депутат Настимир Ананиев, който е експерт в института постави под въпрос официалната версия, че автобусът се е движил с превишена скорост:





Ремонтът на пътя продължава и днес с фрезоване на асфалта, съобщиха от АПИ.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасиха бежанци в гумена лодка, тръгнали от Одеса за Варна

Kораб на "Гранична полиция" спаси бежанци в гумена лодка, тръгнали Одеса за Варна. Граничният полицейски кораб "Обзор" участва в операция по спасяване на двама чужденци в бедстваща лодка в Черно море, съобщиха от Главна дирекция "Гранична полиция". Оттам информираха, че случаят е от 2 март. Сигналът за инцидента, на около 13 морски мили източно от..

публикувано на 04.03.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Бойкотът на търговските вериги - всеки четвъртък

Бойкотът на търговските хранителни вериги ще продължи.  Днес организаторите на протеста към чуждите хипермаркети призоваха веригите да се бойкотират всеки четвъртък, докато цените на основните хранителни продукти в България не бъдат изравнени с тези в Австрия и Унгария, където стандартът е по-висок, а цените - по-ниски.  Ако българите в четвъртък не..

публикувано на 04.03.25 в 14:26

Бой и димки в сръбския парламент, протестиращи блокираха сградата

Сръбски опозиционни депутати хвърлиха димни гранати и използваха сълзотворен газ в парламента на страната като демонстрация на опозиция срещу политиките на правителството и в подкрепа за протестиращите студенти. Всичко това беше показано на живо по телевизията РТС 2, съобщава Ройтерс. Демонстрациите на студентите, предизвикани от срутването на покрив..

публикувано на 04.03.25 в 14:05

Опресняват маркировката в обхвата на синята зона

Започна поетапното опресняване на хоризонталната маркировка в обхвата на синята зона, съобщават от ОП „Общински паркинги и синя зона“. Дейностите се извършват в зона Широк Център, подзони 6, 7, 8 и 9, ограничени от съответните улици и булеварди: -Подзона 6 - включва и се ограничава от ул. „Д-р Пискюлиев“, бул. „Владислав Варненчик“ и бул. „Христо..

публикувано на 04.03.25 в 13:47

Обезопасиха с антипаркинг колчета велоалеята пред стадион "Спартак"

Община Варна обезопаси с делинеатори (антипаркинг колчета )велосипедната алея до стадион „Спартак“ по протежението на бул. "Васил Левски", съобщиха от общинския пресцентър. Пътните ограничители са поставени от автобусната спирка пред стадиона до входа на близкия търговски комплекс. Причината е, че велоалеята често се ползва за паркинг на автомобили,..

публикувано на 04.03.25 в 12:16

По ваш сигнал: Улица "Коста Цонев" в Пчелина е непроходима

Непроходима, кална и в лошо състояние е улица "Коста Цонев" в местността Пчелина. С този сигнал към редакцията на Радио Варна се обърна Йордан Дойчев, който живее със семейството си на номер 5. "Жена ми е с количка, всеки път се налага да ѝ помагам, като затворници сме" , посочи Дойчев.  Целият блок е най-засегнат, каза той, и допълни, че той, заедно..

публикувано на 04.03.25 в 10:40

Пшеницата и ечемикът в област Добрич са в добро състояние, прогнозите за 2025-а са оптимистични

Пролетните култури пшеница и ечемик в област Добрич са в много добро състояние, показват данните на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. Заетите площи на територията на областта с двете култури са от над 1 300 000 декара. През последните четири години не е имало толкова благодатна за земеделието зима, посочи председателят на..

публикувано на 04.03.25 в 10:31