Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският парламент обсъжда доклад за двойния стандарт при храните

Снимка: Мария Димитрова

Доклад за разликата в качеството на храни под еднаква опаковка в ЕС ще бъде обсъден на пленарно заседание в Стасбург. Практиката показва, че най-често такива продукти се предлагат от международни дружества.

Проект на българските евродепутати от ЕНП Андрей Новаков и Емил Радев получи одобрение от страна на ЕК, а крайната цел е премахване на двойния стандарт при храни и напитки в Източна Европа. Това ще стане възможно след провеждане на необходимите тестове и въвеждане на минимални стандарти за храните от ЕС. Проектът ще бъде финансиран с 1 300 000 евро. Средствата ще бъдат използвани за провеждането на тестовете и за сътрудничество между държави и неправителствени организации. В момента производителите се възползват от факта, че нормативните изисквания в отделните държави са различни. „Единен стандарт за храните и централен орган за контрол може да реши проблема с двойното качество“, смятат Радев и Новаков. Двамата евродепутати очакват от началото на 2019 г. ЕК да започне да изпълнява програмата, като обяви до април обществена поръчка, в която биха могли да се включат и български компании.

С насоки за прилагане на вече съществуващото законодателство ЕК каза „не” на двойния стандарт в качеството на продаваните продукти в Европа още преди година. Така комисията прехвърли дългоочакваното решение в полето на отделните държави като припомни, че правото и отговорността са в ръцете на Националните органи за защита на потребителите, а силата е в съществуващото законодателство. То се изразява в Регламента за предоставяне на информация за храните и Директивата относно нелоялните търговски практики.

Първоначалното безпокойство бе породено от продажбата на стоки от една и съща марка, но с по-ниско качество и дори при по-висока цена в новите страни членки. Твърденията бяха доказани първо в Словакия, където брандираната опаковка често подвежда потребителя и той купува  продукт със съставки не колкото и не каквито трябва.

Въпреки общото безпокойство еврокомисарят по здравеопазване и безопасност на храните Витенис Андриукайтис бе категоричен:

"Няма доказателства за нарушаване на правилата за безопасност на храните, а правилата за етикетиране са спазени."

Той дори оправда производителите като припомни правото им да предлагат храни с различен състав и качество, съобразно местните вкусове, предпочитания и покупателна способност. И така повтори техните аргументи. Те обаче не бяха достатъчни да стопят недоверието на източноевропейците, а стотици чехи, словаци и поляци продължиха да пазаруват от съседните погранични райони на Австрия и Германия, за да получат по-добро качество при това на по-добра цена. Така Източна Европа бе наречена кошче за отпадъци, от тези които живeят в нея, защото се почувстваха дискриминирани от една масова неетична търговска практика. Политиците, от друга страна, съзряха появата на нова видимо невидима граница в Европа и облякоха случващото се в политически език. Проблем, за който словашкият министър-председател Роберт Фицо открито предупреди:

"За някого това може да звучи абсурдно, но поне за държавите, които аз представлявам това е сериозен политически проблем. И той може да бъде използван погрешно в нечия политическа кампания".

Така една реална търговска практика се превърна в част от политическата риторика и създаде още една разделителна линия на стария континент в и без друго сложната ситуация в Европа. А това превърна проблема в част от дневния ред на комисията Юнкер и от годишната реч на нейния председател през 2017-та с думите, че не може да има потребители второ качество в Европа.

"Съюз, в който всички са равни, не може да има и второкласни потребители. Словаците не заслужават да получават рибни хапки с по-ниско съдържание на риба, унгарците — храни с по-ниско съдържание на месо, а чехите — шоколад с по-ниско съдържание на какао. Правото на ЕС забранява това. Сега трябва да предоставим на националните органи повече правомощия, за да отстраняват тези незаконни практики навсякъде, където съществуват.

Така ЕК прехвърли дългоочакваното решение в полето на отделните държави като припомни, че правото и отговорността са в ръцете на Националните органи за защита на потребителите, а силата е в съществуващото законодателство. То се изразява в Регламента за предоставяне на информация за храните и Директивата относно нелоялните търговски практики. Към това еврокомисарят отговарящ за правосъдието, потребителите и равенството между половете Вера Йоурова допълни още:

"Комисията финансира изготвянето на обща методология за тестване на продуктите в Европа, но националните власти трябва да тестват продуктите на пазара. Те обаче са тези, които трябва сами да стартират  процедура срещу производителите, прилагащи нелоялната търговска практика."

Оттук нататък всяка държава членка трябва да представи своите стъпки за решаване на проблема. А Вера Йоурова увери, че ако отново се докаже проблем с качеството на една или друга стока, ще посъветва потребителите да не купуват от нея.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна: Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника в кв. "Бриз"

Няма издадени нови заповеди за премахване на дървета до Паметника на българо-съветската дружба в квартал „Бриз“, информират от пресцентъра на Община Варна. Във връзка с опасенията на гражданите за горичката под паметника на "Почивка", мога да заявя, че на Жеравен хълм няма да се секат повече дървета, коментира с пост във Фейсбук кметът на Варна..

публикувано на 25.02.25 в 20:50

Варненски бащи на протест с искане за законодателни промени

Бащи ще излязат на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те ще изразят своето недоволство от 9 до 10 часа в сряда, 26 февруари, на  бул. "Владислав Варненчик" 108, пред офиса на Районния съд във Варна, "Синя стая",  и от 10:15 до 11:00 ч. пред Районния съд във Варна, на бул "Владислав Варненчик" 57...

публикувано на 25.02.25 в 20:23

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Списание ЛИК с брой, посветен на 90-годишнината на БНР

Списание ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през 1935 г. цар Борис ІІІ издава указ, с който радиоразпръскването в България става държавна собственост. Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) е озаглавено "БНР 90 години по-късно". То ще..

публикувано на 25.02.25 в 15:00

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59