Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Позиция: Трябва, да - трябва да си сменим чипа

| обновено на 15.09.18 в 10:53
Симеон Саккобургготски
Снимка: Ани Петрова, БНР

"Трябва да си сменим чипа", каза Симеон Сакскобургготски през 2011 година. Тогава, като го чух, ми стана и обидно, и малко смешно. Мислех си, че бившият цар е доста богат, дълги години е живял извън България и някакси не му прилича, гледайки отстрани и отвисоко, да дава съвети на бедните изтерзани българи. Да, тогава ми беше смешно. Сега никак не ми е до смях, защото Симеон се оказа прав. Трябва да си сменим чипа. Определено.
Казвам това като част от темата за тежките катастрофи и особено тази със загиналия велосипедист във Варна. Шофьорът е бил с лошо зрение, но е карал кола редовно, бил е без книжка, избягал е след като разбрал, че Мартин Чикалов е починал, два пъти е регистриран в полицията, има и два акта за шофиране без книжка. Какво повече да изредя, за да ви убедя, че да, трябва да си сменим чипа. Не само въпросният шофьор, всички ние трябва да го направим. Защото много от нас досега приемаха наглото и демонстративно неспазване на правилата, включително и на пътя, за нормално. Да правиш каквото си искаш, без да се вълнуваш от закони се е превърнало в норма. То едва ли не е задължително. По този начин показваш, че не ти пука за обществото, а и за системата, която винаги иска да те смачка и да те използва.
Сигурно това си е мислил и Петър Здравков, който блъсна Мартин Чакалов на пешеходна пътека до Летния театър. Всъщност знам ли какво си е мислил. Може би и той, като много от нас си е казвал, че подобно нещо точно на него няма как да му се случи. Но стига предположения, да се върнем на фактите: Вчера Окръжният съд остави Петър Здравко в ареста. След заседанието прокурор Галина Минчева заяви, че престъплението е извършено заради проявена от 25-годишния мъж самонадеяност.
Снощи потребители в социалните мрежи се организираха и направиха флашмоб пред сградата на община Варна. Два дни преди това имаше и протестно шествие. Е и? Каква полза ще има от това? Каква промяна ще има? Никаква! Ако не си сменим чипа.
Извън темата за катастрофите, но отново в темата за чипа е и новината за продажбата на ТЕЦ Варна от тази седмица. Можем много да анализираме, а и да спекулираме за това от къде взе пари Данаил Папазов за да купи ТЕЦ-а и как така реши да го продаде точно на Ахмед Доган и то като физическо лице.
Разковничето е в студения резерв. ТЕЦ Варна е една от трите централи в страната, определени да осигурява този студен резерв, за което получава 27 милиона лева на година от държавата, т.е. от нашите пари. 
И отново да си поговорим за чипа: Вчера в община Варна се проведе обществено обсъждане на изпълнението на общинския бюджет за миналата година и усвоените пари по европроекти. Сигурно много от вас не са били на такива обсъждания. Ако работата ми не го изискваше, и аз нямаше да отида. Да, но и вие, и аз грешим. Редно е, не – задължително е, варненци да се интересуват как общината харчи парите им от данъци и такси и как и кой е усвоил средствата на европейските данъкоплатци. Редно е, но явно никой не се вълнува, сигурно пак заради чипа... Обществените обсъждания минават при почти празна зала, само в присъствието на няколко човека от общинската администрация и при нулев интерес от гражданите. Под обществено обсъждане явно се разбира чиновникът да прочете написаното на слайдовете и след това с две-три изречения да обобщи, хвалейки финансовата стабилност на общината.
Всички тези неща се случиха само в рамките на няколко дни. След като си поговорихме за тях, не сте ли съгласни, че наистина трябва да си сменим чипа...?! Защото ситуацията с чипа май си е пълна катастрофа.
Аудио илюстрацията на коментираните от автора събития от седмицата, можете да чуете в прикачения звуков файл. 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59

Астероид носи името Перперикон

В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон".  Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз.  Над 250 астероида с..

публикувано на 25.02.25 в 14:45

Поскъпват синята и зелената зона за паркиране в Бургас

Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват.  Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..

публикувано на 25.02.25 в 14:13

Над 400 ученици от Варна са запознати с рисковете от употреба на вейпове, кампанията продължава

Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър.  Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР  във Варна и Регионалното управление на образованието..

публикувано на 25.02.25 в 13:44