Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънкласните форми - според индивидуалността на детето

Най-важното условие, на което трябва да отговарят извънучилищните занимания, е да са под формата на забавление за детето, а не да са натоварващи за него и да са му натрапени от родителите без да е искано неговото мнение. Основното е вашето дете да се забавлява с тях и да не го затрупвате със занимания с идеята ако може то да знае всичко и да е най-добре подготвено за бъдещето. За да изберете най-подходящото занимание за вашето дете, трябва да имате предвид мнението му, неговите предпочитания, неговия характер и възможности.

Какво точно представляват извънучилищните занимания?

Първото е – детето да им се наслаждава, да го прави с удоволствие. Това са занимания на детето извън часовете в училище. Главната им цел е детето да се научи да се забавлява и в същото време да го разсеят от обичайните му задължения през деня. Тези занимания могат да са в или извън училище. Изборът зависи най-вече от това, което предлага всяко училище, от цената и от часовете и дните, в които ще се провеждат. Детето не трябва да се чувства натоварено от тези занимания, а напротив – те трябва да го забавляват, да го разсеят, да му действат успокояващо след изморителния ден в училище. Не ги изисквайте от детето, не гонете целта то да е винаги перфектно в това, с което ще се занимава.

Какъв тип дейност да изберем?

Изборът на извънкласно занимание зависи не само от нас, но и от мнението на нашето дете. В никакъв случай не го записвайте на нещо, само защото на вас много ви харесва. Можете да го ориентирате, да го посъветвате, но не и да му налагате нещо против волята му. Изберете дейност, която да е благоприятна за персоналното развитие на детето, да му помага във връзките му с околните, да стимулира неговите социални умения. Ако детето ви загуби интерес към заниманието и спре да ходи с удоволствие, не трябва да го задължавате – уверете се, че детето ви е напълно убедено, че не желае повече да посещава заниманието и не става въпрос само за моментен каприз.

Най-доброто извънучилищно занимание е според индивидуалността на вашето дете

За времето извън учебните часове или към какви дейности се насочват учениците? Отговорът ни дава Николай Капитанов, родител на второкласник, който от малък посещава творчески и спортни дейности. Защо изборът е точно този и какво подпомага извънкласната форма на обучение, чуйте в звуковия файл:



 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47

Търси ли се решение на проблема с бездомните кучета в Кранево?

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора. Общината не разполага към момента със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център Добрич. На..

публикувано на 14.02.25 в 12:43

Руски дрон е ударил АЕЦ "Чернобил", няма опасност от повишена радиация

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че саркофагът, изграден над останките от четвърти реактор на бившата АЕЦ в Чернобил, е бил ударен от руски дрон тази нощ, при което са били нанесени "значителни щети", според първоначалната оценка, съобщава БНР.  Малко преди изявлението на Зеленски, от Международната агенция за атомна енергия съобщиха,..

публикувано на 14.02.25 в 10:58