Любителите на изобразителното изкуство имат възможността да се докоснат до живопистта на Бронка Гюрова – 70 години след последната самостоятелна изложба на художничката във Варна, която ни напусна през 1995 година. От средата на миналия век Бронка Гюрова живее и работи в Аржентина, но никога не е забравяла родината си. В Европейската година на културното наследство - 2018 Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна организира представителна изложба на художничката Бронка Гюрова, която отдавна се е утвърдила като класик с национално значение за България. Картините в експозицията са от фондовете на Градска художествена галерия „Борис Георгиев” - Варна, Софийска градска художествена галерия - София, Художествена галерия – Добрич, Регионална библиотека „Пенчо Славейков” – Варна, частни колекции, както и от семейната колекция на дъщерята на Бронка Гюрова Деяна Алшех, която присъства със семейството си на откриването на изложбата.
„Израснала съм във Варна. Обичам този град и го смятам за второ родно място“, пише Бронка Гюрова в своята автобиография. Бронка Гюрова навлиза в полето на българското изкуство през 1930-те години като част от две движения – Новите художници и Жените художнички в България, симптоматични за европейската ориентация на българската култура от това време. Утвърждава се като живописец през 1940-те години с произведения в жанровете на пейзажа и портрета. Художествената критика я оценява високо като художник на лиричния пейзаж, но в произведенията ѝ се откриват характерните за постимпресионизма и неосезанизма рационалистки конструктивистки художествени кодове, формирани под влияние на образците на европейското изкуство. Днес благодарение на Деяна Алшех, дъщеря на художничката, картините са отново у дома и се представят във Варна 75 години по-късно, споделя Доротея Павлова, уредник на изложбата.При откриването на самостоятелна изложба на Бронка Гюрова във Варна през месец май 1943 година професор Янаки Арнаудов казва: „С изложените си платна Бронка Гюрова се явява като художница с ясно оформен художнически мироглед и с оригинален самобитен начин на гледане на външния свят, а особено на природата. При това у нея се забелязва сериозно и съзнателно отношение към таланта ѝ и постоянна работа над него, благодарение на което наблюдаваме несъмнен възход в творческото й развитие.“
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..