Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Добрина

26
Снимка: Радио Варна

На 22 септември гостуваме в провадийското село Добрина̀. Красиво село в Североизточна България - само на 4 километра от общинския център Провадия и почти 40 километра от Варна. Селото е разположено в източното подножие на Провадийското плато, в Дунавската хълмиста равнина, на 126 м надморска височина. И на няколко километра от село Манастир,  за което разказахме преди седмица.

Красива природа, която дава възможност за развитие на туризъм и животновъдство. Каменни къщи и огради, камъкът за които е добиван в работеща доскоро кариера. Село с богато минало и опит да запази настоящето.

Историята на село Добрина  обобщава  историкът от музея в Провадия Светослав Аджемлерски. Книгата все още се пише, но местните хора се гордеят с богатата история.

Районът  е населяван още от античността. На 3 километра от селото е разкопан тракийски могилен некропол от VI - V в. пр. Хр., а южно от него има следи от светилище на Тракийския Херос (конник).

Има сведения, че днешното село е заселено през XV в. от българи-преселници от Епир. През 16 – 17век село Добрина става център на голяма дубровнишка колония, а търговията се извършва с европейските градове, което влияе върху икономическото състояние на селището.

Добрина е  село с голям  просперитет през 16  и 17 век, когато е имало фонтани. От това време е добре запазена църква, пътят до която е покрит с чакъл и няма информационни табели.










В западния край на провадийското село Добрина е църквата "Св. Теодор". Старинният храм е разположен в средата на малък двор и е полувкопан в земята. Това е еднокорабна сграда с една абсида и обща дължина отвътре почти 25 метра. Вътре няма нищо, дори и каменно покритие на пода. Пръстта  е разровена и е оставена така от последните археологически проучвания преди няколко десетилетия.









Сградата е с полуцилиндричен свод,покрит с двускатен покрив с керемиди. Градежът е от добре обработени варовикови блокове, споени с хоросан. Дебелината на стените е метър и 10 сантиметра. Църквата не се заключва, може да се разгледа по всяко време.


В турските регистри село Добрина е записано като Джездир кьой, което означава пазители на прохода. Вероятно е свързано с намиращата се на няколко километра крепост Овеч. И ако през 17 век  населеното място е имало 1200 само мъже, днес цялото село няма 150. Повечено хора са възрастни, но в последните десетина години се връщат и  много млади хора.


Преди години къщи купували чужденци, затова в Добрина може да чуете реч на почти всички европейски езици. Близостта до Провадия и удобните транспортни връзки са част от факторите все повече млади хора да се връщат в село Добрина. От година - две имоти търсят и българи и затова в селото почти няма пустеещи къщи.








На 22 септември  в Добрина ще се проведе фолклорен събор "Селото на орехите пее". Началото е 11 часа . Повече от 600 души ще участват в деветото издание на фестивала, на който се събират състави от цялата област, както и изпълннители от Родопите и Странджа. Ще покажат няколко български занаяти : плетене на рогозки, белене на платно, пресукване на прежда и  беленка на царевица, както и характерни местни ястия. Целта е да провокира младите хора от селото да се върнат в почивните дни при своите корени, каза за Радио Варна кметът на село Добрина Димитричка Дичева

Красотата на самобитния български фолклор привлича и много чужденци. Специално за събора в България остава англо-финландско семейство, което много харесва живота в българските село. Срещам ги докато разглеждат богатата етнографска сбирка на местното читалище. Работници довършваха подмяната на прозорците, средствата за което са от общинския бюджет.


Освен костюми, там има хоризонтален стан, възстановка на занаятчийска работилница и характерния за селото обичай "Камилари", който и днес продължават да съхраняват в Добрина.

В сбирката в читалището са запазили и стари дневници от почти 110 години. В един от тях  откриваме подпис на майката на родения в Провадия композитор Светослав Обретенов.  Родителите му  били учители в съседното село Добрина и пеша ходели до там всеки ден.


Световния ден без автомобили решаваме да се разходим на  платото край село Добрина. Мястото е много красиво, но маркировката на екопътеките в региона са остарели. Затова в следващите дни тя ще бъде направена отново с помощта на доброволци - ученици от Провадия. Какво може да видим  разказва Стела Станкулова от Туристическия информационен център в Провадия.

И какво още може да видите в село Добрина - събота след новините в 9 часа в ефира на Радио Варна. Водещ : Габриела Гаврилова.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

В „Гравитация нула“ на 27 септември

„Гравитация нула“ на 27 септември 2024 година с Мартин Николов -   Филмът „Триумф“ с голямата награда от 42 фестивал на българския игрален филм "Златна роза" – говори режисьорът Петър Вълчанов; -   Комиксът "KATANA: The Battle for Valokaan" с престижна европейска награда - гост – художникът Веселин Чакъров; -   Изложби..

публикувано на 27.09.24 в 12:06
Chart

#778 ТОП 20 (27.09-04.10.2024)

публикувано на 27.09.24 в 11:12

НОВИЯТ ДЕН на 27 септември с Иван Барбов

„Толкова не харесвам алармата сутрин, че се събуждам преди нея“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Без значение дали сте се събудили с аларма или не, каним всички ранобудни слушатели в това приятно, вече есенно петъчно утро да превключат на честотите на Радио Варна във времето до 10.30 часа. Иван Барбов, Валери Великов и..

публикувано на 27.09.24 в 06:00
Рибарското селище Ченгене Скеле край Бургас

НА СВЕТЛО на 26 септември с Валерия Василева

Общинският съвет във Варна се събира за 15-и път от началото на мандата - дневният ред на сесията съдържа 12 точки, включително приемане на отчета на бюджета на Община Варна за миналата година. За три месеца "Пътна полиция" - Варна провери 1470 водачи на електрически тротинетки като 723 от тях са санкционирани. ИУ – Варна е домакин..

публикувано на 26.09.24 в 13:50
На олимпиада по ментална аритметика

ЗЛАТНОТО СЕЧЕНИЕ на 26 септември с Валерия Василева

Лятото беше изключително успешно за варненските деца, които галено наричат "смартита", увлечени от менталната аритметика. Те бяха сред основните представители на България на няколко големи международни състезания. В предаването "Златното сечение" ще научим повече за менталната аритметика от преподавателя Десислава Боева, от нейната ученичка - 11 годишната..

публикувано на 26.09.24 в 10:40

НОВИЯТ ДЕН на 25 септември с Мариела Димитрова

Обществена трапезария с безплатен обяд ще заработи тази есен в районите „Одесос“ и "Приморски" във Варна. Капацитетът на двете места, където ще се раздава топлата храна е 300 човека общо. За кои социални групи е тази обновена услуга и временно ли ще е в такъв мащаб ще чуем от Илиян Илиев, отговарящ за социалните политики в централния район..

публикувано на 25.09.24 в 06:45

НОВИЯТ ДЕН на 24 септември с Иван Барбов

„Най-добрият начин да събудиш човек е с чаша кафе в леглото – лисваш и бягаш“, гласи съвет с неизвестен автор в социалните мрежи. Ако не ви се бяга толкова рано сутрин и предпочитате да си изпиете кафето вместо да го разливате – най-добрият начин за събуждане е сутрешната програма на Радио Варна.   Иван Барбов, Доротея Николова и..

публикувано на 24.09.24 в 05:59