Децата и учениците ще учат безопасност на движението по пътищата по нови програми, утвърдени от Министерството на образованието и науката. 56 часа минимално са предвидени за подготовка в училище в часа на класа, а в детските градини ще има между пет и седем педагогически ситуации годишно, съобщи пресцентърът на МОН.
Часовете по пътна безопасност в училищата ще са в рамките на часовете на класа. В първи клас са предвидени най-малко девет часа годишно, във втори, трети и четвърти клас - шест, в пети, шести и седми клас - пет, в първия гимназиален етап до десети клас - четири, и за най-големите ученици - един час.
Обучението по новите учебни програми е съобразено с възрастта. Децата ще учат правилата за движение по пътищата като пешеходци, велосипедисти или пътници, както и правилата за сигурността при престой на автобусна спирка и за безопасните места за игра. Ще бъдат запознати и с най-честите причини, водещи до пътнотранспортни произшествия и с последиците от тях. Най-големите ученици ще се учат как да оказват първа помощ и да решават мирно конфликти, възникнали по време на участие в движението по пътищата.
Изготвени са и насоки за учителите. Според възрастта на децата те трябва да привлекат вниманието им чрез наблюдение, разговори, разкази, беседи, пътни казуси, сюжетно-ролеви игри, дидактични или компютърни игри, игрови тренинг, експерименти и практически упражнения. В обучението могат да се включват родители, както и специалисти от "Пътна полиция", от Института по пътна безопасност, Съюза на българските автомобилисти и от Българския червен кръст.
Учениците няма да получават оценки, но учителите ще трябва да ги насочват как да се справят по-добре с поставените задачи и те да участват активно в ограничаването на произшествията по пътищата.
Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това..
На днешния ден се навършват 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода. Годишнината ще бъде отбелязана с поклонение и заупокойна молитва от 11 часа днес на гроба на войводата на Старите варненски гробища. В 14 часа в Музея на Възраждането ще бъде открита и зложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". Експозицията включва 15 автентични народни..
Операциите по подмяна на ставите с изкуствени дават възможност на хиляди хора да живеят по-пълен и активен живот. Но, доплащането на медицинското изделие не е по финансовите възможности на част от пациентите. Затова пациенти се обединиха в Сдружение „Живот с изкуствени стави“, освен за взаимопомощ и за да се борят за по-голямо финансиране на..
Изпълняващият функцията главен секретар на МВР главен комисар Мирослав Рашков разпореди засилен контрол на пътя. Целта е опазване на обществения ред и сигурността, спазване на правилата за движение и недопускане на пътнотранспортни произшествия. В часовите пояси, когато движението е натоварено, ще се проведат масирани полицейски..
Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: · На 07.02.2025 г. В периода 8:30 ч. до 17:00 ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: гр. Варна - м-ст..
Днес ще има променлива облачност, често намаляваща до слънчево. Със слаб до умерен, по Черноморието временно силен северен вятър ще продължи да нахлува студен въздух. Максимални температури между 0° и 5°, за Варна около 4°. Вълнение на морето 3-4 бала, в заливите 2-3. Температура на морската вода 7°-8°. Температури, измерени в 5 часа:..
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..