„Решенията на КЕВР за повишаване на цените на основните енергоносители са основен генератор на инфлация в България и в момента сме свидетели на започването точно на такъв процес.“ Това каза омбудсманът Мая Манолова днес при участието си в кръглата маса „Дискриминационни практики спрямо възрастните хора в България“, която се проведе в Юнашкия салон във Варна.
В приветственото си слово към възрастните хора Манолова обърна внимание, че в последните дни се наблюдава процес, при който цените на енергоносителите се повишават сериозно, което повлича след себе си увеличение както на природния газ, парното, топлата вода, така и на цените на основни стоки, услуги и хранителни продукти, което допринася за инфлацията.
„Още през август и септември, увеличението на пенсиите, което беше направено от 1 юли т.г. с ръста на инфлацията от 3,7 процента, вече е приключено. Издръжката на живот в резултат на повишаването на всички тези цени, според експерти, ще се повиши със 7 лева и ще достигне близо 600 лева – 597 лева. Тогава резонният въпрос е как се живее със средна пенсия от 374 лева и как живеят 1/3 от българските пенсионери, а именно близо 700 000 души, които получават пенсии в размер до 200 лева“, риторично попита омбудсманът.
По думите й в бюджетната процедура предстои увеличение и на други цени и изброи данъците за по-старите автомобили, на някои от жилищата, гражданската отговорност, горивата, въвеждане на 20-процентна евро такса върху дрехите втора употреба и пр.
„Това неминуемо ще повиши и линията на бедност от средния доход, която през следващата година ще достигне 348 лева, като сравнението и със средната пенсия, и с минималната пенсия наистина водят до изключително тъжни и тревожни изводи“, категорична бе Манолова.
Омбудсманът цитира изследване на синдикатите от последния месец, според което около 2 милиона българи живеят с доход под линията на бедност, като огромната част от тях са пенсионери. Тя изрази притеснението си от факта, че започващата бюджетна процедура от 1 юли 2019 година, при която пенсиите ще се повишат с 5,7 процента, а таванът им ще стигне до 40 процента от средният доход за страната, са решения, които няма да доведат до съществена промяна в живота на възрастните хора.
„Пенсиите са изключително актуална тема през последните дни. Вчера тя беше повод за дискусия и в Народното събрание, няма как да не изкажа своето притеснение от колебливото отношение, което се демонстрира от основни институции, по отношение на записаното в закона, че таванът на пенсиите от 1 януари 2019 година трябва да падне“, каза още Манолова.
Общественият защитник подчерта, че искането на хората, които са се пенсионирали до 2019 година е абсолютно справедливо - да имат същите условия и същите права като тези, които ще се пенсионират през 2019 г.
„Днешната кръгла маса е за дискриминационните практики в отношенията към възрастните хора, безспорно това отношение към тавана на пенсиите е дискриминация. Смятам също така, че е дискриминация преизчисляването на пенсиите, което се случи през 2000 година, в резултат на което стотици хиляди български пенсионери живеят вече 18 години с редуцирани пенсии.Това е още по-драстична дискриминация, която за съжаление не беше поправена от нито едно от правителствата, които са управлявали през последните 18 години“, отбеляза още омбудсманът.
Според нея решението е размерът на минималните пенсии да стигне линията на бедност, която следващата година ще бъде 348 лева.
„Минималната работна заплата е стойност, която много честно е резултат освен на обективни показатели,но и на различна конюнктура - икономическа, социална, политическа, обществени настроения, докато линията на бедност се определя от обективни критерии. И наистина е трудно обяснимо, как хора могат да просъществуват с доходи, които са под линията на бедност“, аргументира позицията си Манолова.
Чуйте какво коментира омбудсманът пред Даниела Стойнова:
Премиерът Росен Желязков настоя, че пряка намеса на държавата на пазара на основните стоки от потребителската кошница е недопустима, но това не изключва контролните механизми, с които разполагат регулаторните органи, съобщава БНР. Отворът на министър председателя бе на въпрос от народния представител от "ДПС-Ново начало" Халил Летифов, който поиска..
Властите предупредиха за опасно предизвикателство сред тийнейджърите в "ТикТок". То е свързано с едно от най-общодостъпните лекарства - парацетамолът, и приемането му в големи дози. Подрастващите се състезават кой ще изпие повече таблетки. Предизвикателството е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнейджърите...
Близо 36 000 чужди граждани от общо 79 държави са получили право да работят в България чрез различни видове разрешителни режими през 2024 година. Те са с 10 000 души повече в сравнение с 2023 година, предаде БНР, цитирайки Атанаска Тодорова - главен експерт "Пазар на труда, миграция и мобилност" в КНСБ. Тя допълни, че най-много разрешителни са..
С подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица гражданите и тази година могат да се възползват от данъчното облекчение за ремонт и/или подобрения на собствено жилище за направените през 2024 г. плащания за труд в общ размер до 2000 лв. Сумата, която може да бъде възстановена, е до 200 лв...
Преместваем обект, тип ресторант, ще бъде изграден на плажа във варненския квартал "Аспарухово". Той ще се намира на мястото на двете заведения, премахнати миналото лято и в края на миналата година. Разрешение за изграждането на новия ресторант е дадено от главния архитект на Община Варна и е съгласувано и одобрено от Министерството на туризма. Това..
На днешния ден се навършват 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода. Годишнината ще бъде отбелязана с поклонение и заупокойна молитва от 11 часа днес на гроба на войводата на Старите варненски гробища. В 14 часа в Музея на Възраждането ще бъде открита и зложбата "От Киноцентъра до музейната витрина". Експозицията включва 15 автентични народни..
Операциите по подмяна на ставите с изкуствени дават възможност на хиляди хора да живеят по-пълен и активен живот. Но, доплащането на медицинското изделие не е по финансовите възможности на част от пациентите. Затова пациенти се обединиха в Сдружение „Живот с изкуствени стави“, освен за взаимопомощ и за да се борят за по-голямо финансиране на..