Известният Детско-юношески духов оркестър “Дико Илиев” в гр. Дългопол има нов ръководител: Любомир Александров е на 33 години и е от Варна. Зад гърба си има близо 20-годишна музикална кариера.
Александров пое ръководството на формацията след близо двугодишно прекъсване поради напускането на основателя й и дългогодишен ръководител Костадин Павлов. Сега се налага Любомир Александров да съгражда нов оркестър. “В основата му залагам преди всичко на деца и юноши, които живеят в Дългопол”, разказва младият музикант и не скрива амбицията си да приложи своя творчески опит. А той никак не е малък и продължава да се развива. Започва преди години като тромпетист в музикалнотото училище по изкуствата “Добри Христов” във Варна. Учи 2 години в Националната консерваторията, после излита за Германия. Работи там известно време и се връща отново у дома. Тромпетът го отвежда във филхармониите на Русе, София, Бургас, Шумен и Варна. Свири в представителния духов оркестър на ВМС. Тази година се дипломира в Шуменския университет със специалност “Музикална педагогика” и не скрива амбициите си, че магистратурата му ще бъде свързана с дирижирането.
На 25 август, на празника на Дългопол, Александров получи от кмета на града Георги Георгиев ценен подарък – икона на св. Мина, закрилник на семейството. В бъдеще той ще се наложи да разпалва творческия му плам, раздвояван между семейното огнище - където го чака съпруга и малко дете, и едва прохождащия оркестър.
“Като цяло формацията ни е съвсем нова, защото разчитам на малка част от оркестрантите, които са свирили преди време в стария оркестър”, уточнява Любомир Александров. Затова част от тях, които излизат на сцената, са възпитаници на стария диригент. Много държа на приемствеността, защото тя ще запази лицето на оркестъра. Когато имам нужда от подкрепа по отношение на инструменти или оркестранти, мога да потърся помощ от колеги. Вярвам, че те ще се отзоват”.
Подборът на нови оркестранти е доста трудно и самотно занимание. След обявения преди време конкурс за попълване състава на оркестъра се явяват 22 деца. Първоначалният ентусиазъм бързо се изпарява, остават едва 6 – 7. Хубаво е, че те са качествени, интелигентни и имат желание да останат. А с тях се започва буквално отначало. С тънкостите на дишането като духови музиканти, извличане на звук от инструментите, изсвирване на няколко тона и не на последно място - четене на нотите. Твърде нелека задача. С по-малките Любомир е по-внимателен и приятелски настроен. Всяко от тях си има своите особености, потребности, манталитет, отзивчивост и емоционалност, а това изисква строго индивидуален подход. Но бавно идват и добрите резултати - децата започват да осъзнават, че правят нещо заедно. И то е интересно. Прави им истинско удоволствие.
Съставът започна да разучава и новия репертоар, предложен от диригента. Той е свързан с патрона на оркестъра Дико Илиев - един от най-бележитите ни капелмайстори и творец на народна музика, превъплътена в изпълнение на духов оркестър. Името Дико Илиев ни задължава, затова с оркестровата формация включваме редица негови творби в областта на духовата музика, включително валсове и маршове. “В репетоара ни има и доста български произведения от Славейко Каменов, Андрей Врачански, на български и руски маршове, които свирят духовите ни оркестри”, заявява Александров. И с нескрита радост допълва, че листата на творбите, които изпълняват, се допълва от съвременни творци. “Първото нещо, което си позволих да направя, бе една песен на Уитни Хюстън, която в най-скоро време ще представим пред публиката. Тя ще бъде изпълнена от млада певица от Дългопол в акомпанимент на соло тромпет. Една спираща дъха музика, която, вярвам, ще заинтригува публиката”, обобщи Любомир Александров.
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..