Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безоперационно лечение на камъни в бъбреците по метода на литотрипсията в „Аджибадем Сити Клиник” - Варна

Доктор Георги Панайотов, уролог

Бъбречнокаменната болест е едно от най-често срещаните урологични заболявания. Тя засяга не малко хора, най-често в по-топлите страни. Докато в Швеция и Норвегия например от камъни в бъбреците страдат между 3 и 5 от населението, на Балканския полуостров, в това число и у нас, болестта поразява до 15 процента от хората. Т.е. у нас около 400 хиляди души имат този проблем. В „Аджибадем Сити Клиник” във Варна използват най-съвременните методи за лечение на бъбречнокаменната болест. Повече от уролога доктор Георги Панайотов.

- При липса на ежегодна профилактика първият симптом при бъбречнокаменната болест е бъбречната криза, бъбречната колика. Може да даде кръв в урината, както и затруднение, често уриниране, парене, дразнене.

- Как се е лекувала досега бъбречнокаменната болест?

- С обезболяващи, с лекарства, които отпускат мускулатурата и евентуално за изхвърляне на камъчетата. При невъзможност за елиминиране на конкремента, на камъка са се правили операции. След 1980 година, когато е въведен метода екстрокорпорална литотрипсия, той става и един от основните методи за лечение на бъбречнокаменната болест. Екстракорпоралната литотрипсия е най-щадящия метод за разбиване и за елиминиране на камъните. Представлява апарат, който извън телесно разбива конкремента. Нашият литотриптер е с електромагнитна мембрана. Той работи на електромагнитен принцип. Пациентът лежи винаги по гръб - в едно комфортно състояние. А самият генератор, самата глава се върти при нужда около пациента. Има възможност освен под рентгенов контрол, камъните да се фокусират и под ехографски контрол. При нас в "Аджибадем Сити Клиник" можем да разбиваме и рентген негативни камъни.

- В какви случаи може да се приложи методът на литотрипсия?

- Камъни могат да се разбиват навсякъде - бъбрек, уретер, пикочен мехур като размерът е максимум около два сантиметра.

- Какви са предимствата?

- Предимствата на метода са, че няма пролежаване, няма хоспитализация, няма анестезия и няма вмешателство вътре в организма - не се влиза вътре в организма, за да се извърши разбиването. Пациентът общо взето идва сутринта и до следобеда той се е прибрал вкъщи.

- Колко време отнема такъв вид операция?

- Самата литотрипсия, самото разбиване на камъка продължава около 20-25 минути. След това пациентът е свободен.

Лечението на бъбречнокаменната болест по метода на литотрипсията в „Аджибадем Сити Клиник” се поема изцяло от Здравната каса, добавя урологът доктор Георги Панайотов. Разрешени са три процедури за 12 месеца и по два контролни прегледа за всяка литотрипсия.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Чуков

Владимир Чуков: Споразумението за прекратяване на огъня в Ивицата Газа е заради натиска на Тръмп

Споразумението за примирие между Израел и "Хамас" става възможно заради натиска от администрацията на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп. Първите заложници ще бъдат освободени на 20 януари, когато Тръмп встъпва в длъжност, докогато бе даден и ултиматум от него за прекратяване на огъня. Това каза за Радио Варна в обзорното предаване "Позиция"..

публикувано на 18.01.25 в 12:00

Политологът и журналист Живко Иванов: Системните партии намериха решение на политическата криза у нас

Решението на политическата криза у нас беше намерено от политическите партии, но това, че те сполучиха с това си действие, не означава, че пътят пред тях ще бъде лесен. Това коментира за предаването "Пост Фактум" политологът и журналист в Радио Стара Загора Живко Иванов.  България има редовен кабинет, депутатите избраха Росен Желязков за..

публикувано на 17.01.25 в 08:15

Frank Allain - The Watcher (FEN): Клишетата са наистина много внимателен акт на баланс

Интервю с Frank Allain - The Watcher (FEN) Английската атмосферична пост блек метъл група FEN идва за първи самостоятелен концерт в България по покана на „EventEase“. Датата е 26-и януари 2025 година, а мястото е малката зала на софийския клуб „Mixtape 5“. На сцената преди FEN ще се качат EMBRACE BY DARK и HISTORIAN. Със съдейстивето на..

публикувано на 17.01.25 в 07:10
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30