Учените от Националния природонаучен музей /НПМ/ при БАН продължават проучването на материалите, които зоологът и алпинист Боян Петров е събирал по време на своите експедиции и вече са установени два нови за науката вида безгръбначни животни - една стоножка и един паяк. Това съобщиха от БАН.
Новооткритата стоножка, наречена Metonomastus petrovi, принадлежи към род, разпространен и вероятно възникнал в района на Средиземно море. От него в България вече има описан един вид, установен в пещера в Източните Родопи. Новооткритият вид е ендемичен за Западните Родопи, което означава, че не се среща никъде другаде. Сред авторите на вида са проф. Павел Стоев от НПМ-БАН и гл. ас. д-р Боян Вагалински от ИБЕИ-БАН.
Вторият вид е паяк, наречен Harpactea petrovi, живее в почвата и под камъни. Екземплярите са събрани при изследвания в района на родопското село Белица. Видът е описан от доц. д-р Стоян Лазаров от НПМ-БАН и от Драгомир Димитров - докторант на музея.
На името на Боян Петров са кръстени и други видове животни, които може да се видят в отделна витрина в Националния природонаучен музей при БАН.
На 3 октомври коалицията "Да спасим Кресненското дефиле" организира събитие в Националния музей "Земята и хората" в памет на Боян Петров и природозащитните му дейности. Там ще бъдат изложени и фотографии от детските и младежки изследователски години на Боян Петров, с акцент върху Кресненския пролом, където Боян Петров, завършвайки своето биологично образование, е писал дипломната си работа. Изложбата се организира със съдействието на Националния природонаучен музей при БАН.
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..
На 24 февруари ще е второто заседание по делото на Асоциацията на родителите на деца с епилепсия срещу министъра на здравеопазването заради липсващи лекарства за епилепсия. Това дело е образувано след колективен иск, към който се присъединяват все повече пациентски организации, включително и от Варна. Министърът на здравеопазването коментира, че..
Варна е единствената българска община, одобрена за участие в престижната пилотна програма D3HUB (Data-Driven Destinations Hub), съобщиха от общинска дирекция „Туризъм“. Програмата е създадена с цел да подпомага на туристическите дестинации в прехода им към устойчиво и дигитално управление и използването на данни. С включването си в..