Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Освободеният американски пастор Андрю Брънсън вече пътува към САЩ

| обновено на 13.10.18 в 11:35
Андрю Брънсън целува знамето на САЩ на летището във ВВС базата Рамщайн, Германия, където бе посрещнат от US посланика в Берлин Ричард Гренел (вляво)
Снимка: Туитър, Ричард Гренел

Американският пастор Андрю Брънсън пристигна рано днес в Германия с военен полет от Измир, след като турски съд го освободи вчера.

Американският посланик в Берлин Ричард Гренел публикува в Туитър своя снимка заедно с пастора на летището във военновъздушната база Рамщайн.

В Германия на Брансън ще му бъде направен медицински преглед, след което се очаква още днес той да продължи пътя си към Вашингтон. По-рано президентът Доналд Тръмп заяви, че очаква пастора в Белия дом веднага щом той кацне на американска земя.

Американският телевизионен канал Ен Би Си съобщи, че Турция и САЩ са постигнали тайна сделка за освобождаването на мисионера. Анкара се е съгласила да оттегли някои обвинения срещу него в замяна на облекчаването на „икономическия натиск“ от САЩ.

Тръмп отрече подобна сделка с думите: “Имахме разговори с Турция и действахме по правилата”.

Брънсън бе задържан през октомври 2016 г. и го грозеше заплахата от 35 години затвор по обвинения в подпомагане на терористични групи и шпионаж. След това прокурорите поискаха присъда до 10 години.

Съдът в Алиага край Измир го осъди вчера на три години, един месец и 15 дни затвор. Брънсън обаче бе освободен с оглед на излежаното време в ареста и доброто му поведение по време на процеса.

Брънсън и официалните американски представители настояваха, че той е невинен по всички обвинения. „Аз съм невинен човек, обичам Исус, обичам Турция“, каза той в последната си защита пред съда.

Освобождаването на Брънсън е дипломатически триумф на Тръмп, който разчита на подкрепата на евангелистите християни за изборите през ноември.

Това би могло да бъде от полза и за Турция, като позволи на правителството да се съсредоточи върху ескалиращата дипломатическа криза по случая Джамал Хашоги - саудитският журналист, който изчезна преди повече от седмица и се смята, че е убит в саудитско консулство в Истанбул.

Освен това Турция се надява, че САЩ ще вдигнат санкциите и това ще върне доверието в местната икономика, която се тресе от високата инфлация и растящия външен дълг.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32