Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Старите кранове ще са основен акцент на пристанището и след превръщането му в зона за почивка

3
Награждаването на победителите.

Продължаваме да ви представяме идеите на младите архитекти за бъдещия облик на пристанище Варна-Изток. След като ви запознахме с проекта на българо-турския екип, който беше класиран на второ място в Международния архитектурен пленер на тема "Адаптация на Пристанище „Варна – Изток", сега е ред на отличниците: екипът Македония/България в състав Ана Урумовска, Мария Треневска, Християн Ивановски и Калина Манолова. Проектът се откроява с елегантни решения, сред които открит амфитеатър, осветяване на съществуващите кранове  и използването им за покривни тенти на различни събития. Ето какво разказа единият от българските представители - арх. Калина Манолова:

- В нашия проект предвиждаме изграждане на паркова зона, на открити площи, които са за изнесени изложби, за свободни занимания. Предвиждаме и преустройство на един от складовете за Експо център.

- Това е много добра идея...
- Да, една от основните идеи на екипа ни е опазване на складовете и крановете, разположени на територията на пристанището. Бихме искали да съхраним индустриалната визия на зоната тъй като тя е много характерна за тази част от Варна и е част от морския живот на града.

Снимка
- И това много впечатлява чужденците. Как биха могли да се използват и да се впишат тези кранове в бъдещите функции и визия на пристанището?
- Те биха могли не само да бъдат част от пейзажа, но могат да имат и разнообразни функции. Могат да бъдат част от конструкция за засенчване при определени събития. Също така може да бъде поставено осветление по крановете в различни цветове, така че гледката през нощта да бъде много красива.

Кранове, осветени като Айфеловата кула, на старото пристанище на Риека.
- Имаше ли някакви специални изисквания към проектите, участващи в пленера?
- Изискванията бяха да се съобразим с това, че зоната на пристанището се намира близо до историческата част на град Варна, където са разположени много архитектурни паметници и археологически находки, и ние искахме да свържем пристанището с тази част от града.

- Как точно ще стане според вашия проект?
- В нашето проектно предложение създадохме пряка връзка между един от главните подходи на пристанище Варна и историческата зона и по този начин, минавайки през тази част на града, искахме да насочим вниманието и обществения интерес към сградите, които не бихме искали да бъдат разрушени, а реставрирани.

- Разбрах, че предлагате да има и амфитеатър.
- Да, тъй като във Варна липсва голяма сграда за концерти. Така че пристанището е добро място за такава сграда.

- Това е мястото, където в момента се правят концерти...
- Да, в момента също се използва част от паркинга на пристанището за концерти.

- С какво впечатлихте журито?
- Като цяло в проекта крайната ни цел беше да превърнем зоната в атрактивно място за активна творческа почивка, за свободни занимания, за културни събития, дори за тиймбилдинги и обучения.

- Каква е съдбата на тези проекти оттук нататък? Какъв ще бъде техният живот? Конкурсът приключи, наградите са раздадени...
- Много бихме искали нашият проект да се реализира, но това зависи от Община Варна.










БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12