Електроразпределение Север, част от групата ЕНЕРГО-ПРО Варна, инвестира 250 000 лева в обновяване оборудването на подстанция „Максуда“ във Варна. Реконструкцията в съоръжението ще подобри сигурността на електрозахранването на над 6500 домакинства и стопански клиенти в района на Западна Промишлена зона във Варна, част от квартал „Владислав Варненчик“ и на 12 села в близката община Аксаково, твърдят от дружеството.
При обновяването на подстанция „Максуда“ бяха монтирани нови измервателни токови трансформатори на високо напрежение и дистанционни цифрови защити, които следят състоянието на електропроводите и позволяват селективно изключване на повредени съоръжения, без да се нарушава нормалната работа на останалите участъци от мрежата. В резултат на това се ограничава значително броят на клиентите, чието електрозахранване се изключва по време на ремонтни дейности. Специализираните екипи подмениха съществуващите прекъсвачи с вакуумни от последно поколение, които предпазват системата от поражения вследствие на късо съединение или външни въздействия.
Съвременната апаратура позволява автоматизация на прилежащата мрежа. Дистанционното телемеханично управление на подстанцията дава възможност за значително по-бързо локализиране на възникнали повреди и възстановяване на електрозахранването на клиентите. Проектът за обновяване на подстанция „Максуда“ е част от инвестиционната програма на ЕРП Север за 2018 г. и цели устойчива работа на съоръжението през предстоящия зимен сезон.
Няма активност, от страна на правителството, за това България да се присъедини към Конвенцията на Съвета на Европа за достъп до официални документи, а тя е единственият общ международен стандарт за достъп до обществена информация. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна адвокат Александър Кашъмов – изпълнителен директор на „Програма..
В политиката у нас влизат хора без елементарен социален опит, задълбочава се разочарованието на хората към политиците. Те нямат добра комуникация с избирателите си. Това каза политическият анализатор и университетски преподавател доц.Татяна Буруджиева. По литиката се превърна професия и много хора, захващайки се с нея, подхождат по този начин, каза тя,..
От хаотично говорене се преориентирахме към по-смислен и спокоен разговор за приемането на еврото. Очаквам интензивна кампания от страна на държавата, след като получим датата на 8 юли. Предполагам, че тогава подкрепата и информираността за еврото ще се повиши. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ икономистът Петър Ганев – старши..
Единадесетото издание на Националния фестивал на лавандулата ще се проведе днес в добруджанския град Генерал Тошево. Събитието ще предложи богата програма и изложение на продукти, свързани с производството на лавандулово масло. Празникът на лавандулата в Генерал Тошево ще започне в 9.00 часа с туристическа разходка до близките насаждения от ароматната..
На 21 юни в 5:42 часа у нас започна астрономическото лято, когато е и лятното слънцестоене, информират от Националния институт по метеоролигия и хидрология. Летният сезон започва с лятното слънцестоене (около 21 юни в Северното полукълбо и около 22 декември в Южното полукълбо) и завършва с есенното равноденствие (около 23 септември в Северното..
Клон на черница се стовари на метри от автобусна спирка до Катедралата във Варна, видя репортер на Радио Варна. Няма данни за пострадали. Припомняме, преди месец с илен вятър повали здрав клон до детска площадка до сградата на Филиала на Варненския драматичен театър. Миналата година всички дървета в градинката до Филиала, където заради друг случай..
Филмът "Лике ,след раждането "- Швеция е носител на Гран при на 21-то издание на Международния фестивал на Червенокръстките и здравни филми, който приключи във Варна. Същият филм печели и наградата на критиката. Най-добър документален червенокръстки филм е "Синара" на Наталия Лобко, Русия. Специалната награда на президента на БЧК Христо Григоров..