Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ирина Величкова: У нас има добри закони за авторските права, но няма контрол и наказания

Ирина Величкова е юрист по професия. На фестивала "Златната роза" беше представен  дебютният й късометражен филм "Сън за щастие". Кинотворбата е дипломната й работа от специализацията й по режисура на игрален филм.


- Доколко правата на авторите са защитени в България?
- Защитени са на ниво закон. Изключително добре защитени с даже. Защото нашият закон не е по-лош от всички европейски директиви и европейски актове в областта на авторското право. Така че проблемът на всеки закон, включително и този, е неговото изпълнение, неговото правоприлагане... Авторско право има три вида защита: административна, гражданско-правна и наказателна. В областта на административната защита органът е Министерството на културата. Друг е въпросът доколко то функционира като административен орган и доколко е спирачка за дадено нерегламентирано използване. Не мисля, че Министерството на културата си изпълнява функциите в тази посока. При гражданско-правната защита също има доста проблеми от гледна точка на това, че има една неравнопоставеност между продуцента, който е икономически силната страна, и авторът, който е икономически по-слабата страна. За да водиш дело за обезщетение, трябва да внесеш 4% от сумата и това в много случаи спира авторите да водят дела. А липсата на дела прави съдиите лениви към тая материя. По отношение на наказателно-правната защита е достатъчно да ви кажа, че от 1993-а година досега няма нито един осъден за нарушаване на авторско право. Неслучайно България е в черния списък за нерегламентирано гледане на филми. Нещо повече: това до такава степен е изкривено като съзнание у нас, че големите разпространители отдавна се отказаха да си търсят правата в България. Защото сме икономически много малък пазар и те си казаха; "Майната му, нарушавайте ги тия права". И сега, като кажеш на един човек, на дете 15-17-годишно: "Недей да гледаш торенти", и той няма да те разбере. Това е естествена реакция на хората - че не знаят защо не трябва да го правят. Толкова сме зле.

- Липсва ни възпитание...
- Липсва отношението към интелектуалната собственост. То всъщност е мерило на зрелостта на дадено общество, защото много лесно се разбира, че, ако твоята кола бъде открадната днес, и твоите права са нарушени. Нарушено е правото ти на собственост.

- Защото е материално, можеш да го пипнеш.
- Точно така, но по същия начин би трябвало да се отнасяме към кражбата на авторски права, на интелектуален продукт, но това не може да стигне до съзнанието на хората. Толкова зле сме в общественото мислене, и ценностната система изобщо в България.

- До каква степен авторите не си получават доходите от авторски права?
- До голяма степен.

- Какво решение предлагате Вие?  
- Решението е хората, от които зависи това, да си вършат работата. Много случаи имам в практиката си, защото от 25 години работя именно това. Мога да ви дам много примери за случаи, в които административният орган, например, е сезиран, с достатъчно доказателства включително, но нищо не е последвало като санкция.  Аз съм била и главен юристконсулт на Българското национално радио. А националното радио и досега е най-големият продуцент на звукозаписи, които се записват годишно. И при сезирането за нерегламентирано използване на тези звукозаписи, за тяхно тиражиране в интернет или на носители, с ясно доказателство за това към Министерство на културата - нямаше никаква реакция.

- Да го разбираме така: че материалната храна е много по-важна от духовната.
- Е, ние не откриваме топлата вода с Вас в този разговор. Битието определя съзнанието все пак. Нашето битие е доникъде. Само се огледайте и тогава ще говорим за съзнанието.

- Виждате ли развитие по този въпрос?

-  Определение има развитие. Няма как да няма. Първо много от авторите започнаха да разбират какво всъщност им се причинява. От друга: има пречупване по някакъв начин, тоест знаеш, че, ако нарушиш едно правило, в крайна сметка ще пострадаш, че ще има възмездие. И това е един вид превенция, която е много важна.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доктор Нина Русева: Увеличават се болните от туберкулоза

Болните от туберкулоза се увеличават и от началото на годината до сега за Варна има регистрирани 49 случая, каза за Радио Варна доктор Нина Русева, координатор за туберкулозата за област Варна. За цялата 2023 година случаите се били 50, допълни тя. Туберкулозата е най-значимото социално заболяване и в момента в страната се провежда..

публикувано на 19.09.24 в 09:40

Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION): Музиката все повече зависи от външни фактори

Интервю с Daniel Gildenlöw (PAIN OF SALVATION) PAIN OF SALVATION са част от форума „Music Of The Ages“, който „Blue Hills Evehts“ организират в Пловдив. Мястото по традиция е Античният театър, а датите са 20 септември с MONO INC., 21 – с PAIN OF SALVATION и 22 септември с IHSAHN. Интервюто с лидера на PAIN OF SALVATION Daniel Gildenlöw..

публикувано на 19.09.24 в 08:20

Илюзионистът Арсен с кастинг за деца, изкушени от магичното изкуство

Кастинг за деца, които са с афинитет към магичното изкуство, ще организира известният магьосник Веселин Долмов-Арсен. Желаещите могат да се запишат за участие чрез публикуване на видео в страницата на Арсен във Фейсбук или на имейл. Поканата е отправена за деца до 18 години от цялата страна. Победителят ще излезе заедно с Арсен на сцената на 12..

публикувано на 18.09.24 в 08:00

Животът започва!

На прага на новата учебна година второкласниците от Международния френски лицей "Шарл Перо" във Варна имат двоен повод за радост и вълнение. Освен на новите предизвикателства, които часовете в клас ще им донесат, те се радват и на новата си песен! "Животът започва" е на френски език и може да бъде слушана в YouTube. Изминалата учебна година..

публикувано на 17.09.24 в 09:20

Шенгенското споразумение на практика не функционира

От понеделник Германия затвори всичките си граници с цел да ограничи незаконната имиграция.  П олицейските синдикати обаче алармират, че нямат необходимия персонал, за да извършват постоянни гранични проверки. Решението на правителството, ръководено от Германската социалдемократическа партия, има и политически оттенък, коментира пред..

публикувано на 16.09.24 в 14:33

Ален Илиев - първокласникът от Варна, който започва да пее, преди да проговори...

Ален Илиев е един от хилядите първокласници, които днес прекрачват училищния праг. Той е от Варна, на седем години, и открива в музиката спасение от всяка емоция, която неминуемо застига седемгодишните деца. Всяко чувство от малък Ален превръща в тон, а неговата първа песен - "Пеем ЗаЕдно", обедини в музика и танц деца, родители и учители из цялата..

публикувано на 16.09.24 в 11:55
гр. Варшава, Полша

"Форум за Варна" продължава с дискусии за съживяването на градската среда

“Форум за Варна” е инициатива на сдружение " Пространствата на Варна" . Това е проект за градско развитие с гражданско участие - поредица от срещи, на които експерти в градското планиране споделят своя опит от съживяването на средата в градовете, в които живеят, и превръщането ѝ в по-достъпна за гражданите. След посещението през юли във Варна на..

обновено на 16.09.24 в 09:46