Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде продължава пътят на старите гуми?

С настъпването на по-хладните месеци е добре да се ориентираме към смяната на летните със зимни гуми. Това препоръчват от т.нар. "гумаджийници". Обикновено хората се сещат да направят това преди дълъг път в последния момент. Работещите в тази сфера напомнят, че е добре да сменим летните си гуми още сега, а не да чакаме последния момент, защото сервизите са претоварени и работата не спори. Какво обаче да направим с непотребните, вече изтрити гуми? Къде да ги оставим и какво можем да направим с тях? В следващите редове / минути, ще ви дадем информация и ценни съвети за това. Срещаме ви с Пламен Петков, управител на голяма фирма за гуми във Варна:





Собствениците на автомобили и шофьорите  могат да предават непотребните си гуми освен в магазините, също и в сервизите и пунктовете за смяна на гуми. Дори мобилен сервиз /пътна помощ/ да ни е сменил частта, той е задължен да приеме излезлия от употреба отпадък. Ако сами сме я сменили на пътя или пред блока, сервизите и магазините, където се продава такава стока, са длъжни да вземат гумата и да се погрижат за нейното рециклиране, регенериране или безопасно третиране. Това пише в Наредбата за третиране на излезли от употреба гуми, публикувана в "Държавен вестник".

Производители и вносители, търговците и сервизите са задължени да сключат договор с организация по оползотворяване на старите гуми, която да събира отпадъка и да организира  безопасното му оползотворяване. Договор може да се сключи и с лица, притежаващи разрешение за дейности с  излезли от употреба гуми, примерно собственици на рециклиращи или регенериращи предприятия.

От 300 до 1000 лв. е глобата за изхвърляне на излезли от употреба гуми на нерегламентирани места. От 2 000 до 5 000 лв. е  санкцията за изгарянето им в околната среда. Наказанията се удвояват, ако са извършени повторно.

Снимка


Изкуство от стари гуми
Много идеи могат да бъдат открити в резултатите на Google и в Pinterest. Приложенията на гумите са десетки – от обезопасяване на детски площадки, до изработка на произведения на изкуството и мебели.

Снимка


Например от старите гуми, здрав канап и лепило (или силикон) в свободното време могат да бъдат направени уникални и стилни табуретки, в които никой не би предположил, че са скрити стари автомобилни гуми.

Снимка

Не изхвърляйте старите си гуми до или в контейнерите за отпадъци. Не замърсявайте с тях градинката, парка или реката.

Нека заедно да пазим човешкото здраве и природата на България!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инициативен комитет в Аврен настоява за промени в Закона за горите

Стотици се събраха на мирен протест в село Приселци в неделя, организиран от  Инициативния комитет "Да спасим гората на община Аврен". Оттам настояват за промени в Закона за горите,  които да гарантират, че посегателствата върху горските територии няма да се повторят.  Мирен протест в защита на гората Припомняме, че след като през март..

публикувано на 19.05.25 в 09:10
Никушор Дан

Никушор Дан спечели президентския вот в Румъния

Новоизбраният за президент на Румъния на вчерашния балотаж в страната – независимият дясноцентрист Никушор Дан, обяви, че още днес ще започне дискусии с всички партиите за съставяне на ново правителство.  Дан, който е втори мандат кмет на Букурещ, спечели вота с 53,6%, като победи националиста Джордже Симион, за когото гласуваха 46,4 на сто от румънците...

публикувано на 19.05.25 в 08:29

Продължават протестите на градския транспорт в столицата

Днес е шестият ден на протест на работещите в наземния столичен градски транспорт. Кметът Васил Терзиев покани в 08.00 часа синдикалистите на разговори, но с условие транспортът да заработи, предаде БНР.  Преговорната група от Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ обяви, че ще бъде пред сградата на Столичната община в очакване диалогът да..

публикувано на 19.05.25 в 08:21

30-годишен пострада при инцидент с електрическа тротинетка

30-годишен, жител на с. Изворско, е с фрактура на дясна ключица.  До инцидента се е стигнало, след като мъжът е управлявал електрическа тротинетка и е паднал на земята.  Случката е от събота вечер, когато екип на спешна помощ го е прегледал и освободил за домашно лечение, съобщиха от Областната дирекция на МВР във Варна. 

публикувано на 19.05.25 в 08:10

Започва електронният прием в първи клас във Варна

От днес стартира електронният прием в първи клас за учебната 2025/2026 година, съобщиха от общинската дирекция „Образование и младежки дейности“. Заявления за прием за всички деца – български и чуждестранни граждани с пребиваване на територията на общината, на които предстои да бъдат първокласници – се подава чрез електронната платформа..

публикувано на 19.05.25 в 08:07

Понеделник започва със слънце, следобед са възможни превалявания

Днес денят ще започне със слънце, но около и след обяд ще се развитие купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали и прегърми. До вечерта облачността навсякъде ще се увеличи и вплътни и валежната обстановка се запазва. Вятърът от юг-югозапад, в Дунавската равнина предимно от запад ще се усили до умерен, на север от Стара Планина временно..

публикувано на 19.05.25 в 07:51

Протест срещу еврото блокира кръстовището пред общината

Кръстовището пред община Варна остана затворено повече от 20 минути. Спрени са и автобуси от градския транспорт. Репортер на Радио Варна видя, че пътниците на автобус номер 12 слязоха от него, като там остана само шофьорът. Полицията контролира случващото се. Организаторите на протеста казват, че тази изява на гражданско недоволство не е..

публикувано на 18.05.25 в 16:42