Изложба „По пътя на спондилуса" откриха в Археологическия музей. Тя проследява търговските контакти между Егейско и Черно море. Експозицията е посветена на 30-годишнината от морската експедиция с водолазния кораб „Камчия“.
Постери разказват за ролята на мидата в търговията в праисторическата епоха. Изработени от мекотелото гривни, медальони, идоли и апликации за дрехи са открити в цяла Европа. У нас най-големи количества са намерени в некрополите край Варна и Дуранкулак.
Плакатите проследяват в картини експодицията – историята на мидата и плаването. За инициатора на изложбата – археологът Теодор Роков, най-ценен е макета на кораба, който вече не съществува в този си вид, и компаса на капитана. Мидата е ценна заради външния си вид. Черупката е много голяма и твърда. В необработен вид е наситено червена, а след обработка става бяла, обясни археологът. Заради тези визуални характеристики спондилусът е бил много желан от хората в древността и всъщност с нея е извършвана първата разменна търговия – определен предмет срещу всякакви други ценни стоки, каза за Радио Варна Теодор Роков.
Капитан Веселин Венков разказва, че много се гордеел със здравината на кораба "Камчия“. Той е правен от български строители по Южното Черноморие, които използвали дъб от Странджа и бор от Родопите. Дори след четвърт век коритото на кораба било много здраво за изненада на специалистите, които направили проверката. Родните майстори използвали естествено извити дървета. Дори „превивали“ млади дъбове – връзвали върховете им към земята и ги оставаля да растат така, за да може след това без много намеса да оформят коритото.
Затова строените по тази технология на пръв поглед морски съдове си приличат, но когато ги погледнеш, има разлика, обяснява капитанът. Той има 30 години опит като водолаз. Нямал документ да пътува в Средиземно море и като негов ръководител трябвало да бъде човека, който съдействал административно да се разреши пътуването извън пределите на тогавашния „социалистически лагер“. Това си имало своята цена – екипажът бил от 9 човека,като „най-важният“ бил политическия ръководител. Това, че били от „другата страна на Желязната завеса“, се отразило и на отношението към тях в Гърция. Запечатили техниката им още във второто гръцко пристанище.
Капитанът разказва, че били единственият малък съд, който напускал българската граница. Той още пази „живи“ спомените от красивите гръцки брегове, най-старото моряшко светилище на остров Самотраки, манастирите на Атон и богатия музей в Солун.
Научните ръководители на експедицията били проф. Михаил Лазаров и Иван Иванов от Варненския архелогически музей, които се държали много топло с моряците, продължава спомените си кап. Веселин Венков. Тях той е описал в книга за пътуването, която има второ издание, а вече за печат е готова и шестата му книга.
Експозицията „По пътя на спондулиса“ ще остане подредена в Археологическия музей до средата на декември .
Галерия "Ларго" представя самостоятелна изложба на едно от най-големите имена в съвременната българска графика - Димо Колибаров. Това е втората от поредицата изложби, с които през тази година бургаският художник ще отпразнува своята 60-годишнина. Експозицията е своеобразно продължение на предишната изложба на художника в галерията и развива в нови посоки..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, представя от 30 април до 20 май 2025 г. изложбата “P. S.” на един от най-уважаваните български художници - Милко Божков. Идеята е да се покаже творческият процес на един забележителен артист за период от 40 години - от 1985 до 2025 г. Някои от творбите, създавани за неговите изяви в Люксембург..
Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа" - Бургас ще изнесе концерт днес във Варна. Събитието е с начален час 19.30 в зала 1 на Фестивалния и конгресен център. "Концерт на ансамбъла във Варна не сме имали от 7-8 години. 90 % от програмата, която предвиждаме, ще бъде на основата на странджанския фолклор", подчерта за Радио Варна главният..
Писателят Коста Радев е тазгодишният носител на голямата награда „Варна“, реши с пълно мнозинство Общинският съвет на днешното си заседание. Варненецът, който е автор на новели, повести, разкази, романи, стихотворни книги, е отличен за цялостно творчество/ В категория „Литература“ сред предложените за удостояване с наградата, по решение на..
По повод 80 години от рождението на художника Христо Господинов – Печката (1945–2003), на 5 май 2025 г. от 18 ч. в Галерия 33 – Варна ще бъде открита изложба, организирана от неговата дъщеря Велина Господинова. Събитието ще бъде съпътствано от специална видеопрезентация с архивни снимки и творби на художника. Христо Господинов-Печката е художник с..
Световна драматургия, силни български участия и международно признати имена ще срещнат публиката във Варна през юни. Международният театрален фестивал „Варненско лято“ обяви програмата на своето 33-то издание. От днес започва и продажбата на билети за спектаклите, които ще се играят на различни варненски сцени. Фестивалът отново залага на програма с..
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..