Изложба „По пътя на спондилуса" откриха в Археологическия музей. Тя проследява търговските контакти между Егейско и Черно море. Експозицията е посветена на 30-годишнината от морската експедиция с водолазния кораб „Камчия“.
Постери разказват за ролята на мидата в търговията в праисторическата епоха. Изработени от мекотелото гривни, медальони, идоли и апликации за дрехи са открити в цяла Европа. У нас най-големи количества са намерени в некрополите край Варна и Дуранкулак.
Плакатите проследяват в картини експодицията – историята на мидата и плаването. За инициатора на изложбата – археологът Теодор Роков, най-ценен е макета на кораба, който вече не съществува в този си вид, и компаса на капитана. Мидата е ценна заради външния си вид. Черупката е много голяма и твърда. В необработен вид е наситено червена, а след обработка става бяла, обясни археологът. Заради тези визуални характеристики спондилусът е бил много желан от хората в древността и всъщност с нея е извършвана първата разменна търговия – определен предмет срещу всякакви други ценни стоки, каза за Радио Варна Теодор Роков.
Капитан Веселин Венков разказва, че много се гордеел със здравината на кораба "Камчия“. Той е правен от български строители по Южното Черноморие, които използвали дъб от Странджа и бор от Родопите. Дори след четвърт век коритото на кораба било много здраво за изненада на специалистите, които направили проверката. Родните майстори използвали естествено извити дървета. Дори „превивали“ млади дъбове – връзвали върховете им към земята и ги оставаля да растат така, за да може след това без много намеса да оформят коритото.
Затова строените по тази технология на пръв поглед морски съдове си приличат, но когато ги погледнеш, има разлика, обяснява капитанът. Той има 30 години опит като водолаз. Нямал документ да пътува в Средиземно море и като негов ръководител трябвало да бъде човека, който съдействал административно да се разреши пътуването извън пределите на тогавашния „социалистически лагер“. Това си имало своята цена – екипажът бил от 9 човека,като „най-важният“ бил политическия ръководител. Това, че били от „другата страна на Желязната завеса“, се отразило и на отношението към тях в Гърция. Запечатили техниката им още във второто гръцко пристанище.
Капитанът разказва, че били единственият малък съд, който напускал българската граница. Той още пази „живи“ спомените от красивите гръцки брегове, най-старото моряшко светилище на остров Самотраки, манастирите на Атон и богатия музей в Солун.
Научните ръководители на експедицията били проф. Михаил Лазаров и Иван Иванов от Варненския архелогически музей, които се държали много топло с моряците, продължава спомените си кап. Веселин Венков. Тях той е описал в книга за пътуването, която има второ издание, а вече за печат е готова и шестата му книга.
Експозицията „По пътя на спондулиса“ ще остане подредена в Археологическия музей до средата на декември .
Марин Янев и Ивайло Христов получават двете големи награди „Аскеер“ тази година, съобщава фондация „Академия Аскеер “ . Янев ще бъде удостоен с почетната статуетка, а неговият колега и режисьор Христов– с приза за цялостен принос към театралното изкуство. По традиция, церемонията ще се състои за 34-ти път на 24 май – Деня на..
За повече от 80% от българите четенето на книги е важно, сочи проучване на агенция „Тренд, по поръчка на в. „24 часа“. Изследването е свързано с това колко и какво чете българинът. Социологическото проучване е реализирано в периода между 12 и 18 май 2025 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1001 души на..
Фестивалът за култура и изкуство „Културтрегер“ ще е със специална програма за празника днес. Сред акцентите са представянето на образователната книжка с кауза и раздаване на книги в партньорство с НЧ “ИСКРА 1924”. Това разказа за Радио Варна Гергана Пенева, главният организатор на фестивала. Народно читалище “ИСКРА 1924” ще представи 111..
Чешкият център в София и Варненската библиотека представят изложбата с плакати „Значимите български чехи“. Тя е резултат от провелия се през 2024 г. едноименен конкурс, организиран по повод 75 години от създаването на Чешкия център в София и Българския културен институт в Прага. В него участваха 24 дизайнери, художници, ученици и студенти от училища по..
Призовавам възрастните да напишат поне няколко реда за рода си и ги предадат на децата си. Това е посланието по повод Деня на българската просвета и култура на Параскева Атанасова, член на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ в Балчик, автор на стихове и разкази, посветени ни теми, които я вълнуват и терзаят. В противен случай много голяма ще е..
Международният театрален фестивал „Варненско лято“ (1 - 11 юни) кани своята публика да отпразнува 24 май с изкуство и специално намаление по случай Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура. Само на 23 май (петък) (от 10:00 до 13:30 и от 14:30 до 16:00 ч.) и 26 май (понеделник) (от 11:00 до 16:00 ч.) всички билети..
Шестото издание на „Фестивала на занаятите и изкуствата“ започва от днес в Добрич. Изложението ще продължи до 25 май. Негов организатор е Фондация „Добруджа – история, традиции, култура“ в партньорство с Община Добрич. Около 60 занаятчии от цялата страна ще вземат участие във фестивала тази година, посочи организаторът му Пепа Рашева...