Защитният озонов слой, който ни предпазва от канцерогенния ефект на слънчевите лъчи, най-накрая се възстановява с темп от един до три процента на десетилетие, предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
Преглед на резултатите от Протокола от Монреал, с който през 1987 г. беше забранено производството на газове, увреждащи озоновия слой, установи трайно намаляване на тези съединения в атмосферата и възстановяване на стратосферния озон.
Озоновата дупка над Северното полукълбо би трябвало да изчезне през 30-те години на този век, а над Антарктика - през 60-те години, уточняват авторите на съвместния доклад на Програмата на ООН за околната среда и Световната метеорологична организация.
"Новините наистина са добри" - каза един от ръководителите на екипа Пол Нюман от космическия център "Годард" на НАСА. - Ако унищожаващите озона химикали бяха продължили да се увеличават, ефектът щеше да е огромен. Спряхме това".
Ако не бяха взети мерки, две трети от озоновия слой щяха да бъдат разрушени до 2065 г.
С Протокола от Монреал бяха забранени хлорофлуоровъглеродите, изчерпващи озона от земната атмосфера. Те се използваха в хладилниците, климатиците и спрейовете. ООН многократно е обявявала, че Протоколът от Монреал е успешен. Сега за първи път от 2000 г. има данни, че широчината и дълбочината на антарктическата озонова дупка намалява. В Арктика годишните вариации са много по-големи и е по-трудно да се каже дали има подобрение през този век.
Тази година максималният размер на озоновата дупка над Южния полюс беше 24,8 милиона кв. км. Това е с около 16 процента по-малко от максимума от 29,6 милиона кв. км, достигнат през 2006 г.
Озонът е безцветна комбинация от три кислородни атома. Високо в атмосферата - на 11 до 40 км над Земята, той предпазва повърхността от ултравиолетовите лъчи.
Хлорофлуоровъглеродите са толкова вредни, защото се издигат до стратосферата, където ултравиолетовата светлина от Слънцето ги разгражда и се освобождава хлор, а той унищожава озоновите молекули.
11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..
254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..
С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..