Всяко кметство вече ще има своя бюджетна рамка и кметът на общината ще е длъжен да я изпълнява. За това се разбраха на среща в Министерския съвет представители на Сдружението на кметовете на кметства в Република България и на управляващите. Ще бъдат завишени и санкциите за кметовете на общини за неизпълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация, съобщава БТА.
Председателят на Сдружението на кметовете на кметства Румен Стоянов обяви пред журналисти, че са постигнали добър резултат по първата част от исканията им и засега няма да протестират.
Министърът на финансите Владислав Горанов посочи, че тези теми, около които са се обединили днес, могат да намерят решение до края на годината и да се ползват за 2019 г. Той обясни, че в момента, в който има изискване в закона за финансова сметка за всяко кметство, общинските кметове ще трябва да се съобразят с него при внасянето на общинския бюджет в общинския съвет.
"Какви биха били санкциите - няма да са сто тояги на голо на мегдана, вероятно ще бъдат свързани с материална и административна отговорност на кмета, а в изключителни случаи и политическа", коментира Горанов.
Министърът посочи, че парите за общините за догодина са с близо половин милиард лева повече, като около 120 млн. са в частта, която зависи от местните общности.
Председателят на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова посочи, че с промени в Закона за обществените поръчки и в Закона за устройство на територията кметът на кметство вече ще може да участва в контрола при изпълнение на обекти, възложени от общината.
В рамките на инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“ на 31 май и 1 юни автомобилите дават предимство на децата Състезание с велосипеди за деца от 2 до 10 г., музика, танци и дефиле на улични артисти на кокили са в програмата за 1 юни Два дни игри, спорт и творчество вместо шум и изпарения от автомобили – това е..
Заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов, директорът на Басейнова дирекция „Черноморски район“ Явор Димитров и съветникът Петър Димитров, заедно с експерти от МОСВ и БДЧР, се включиха във водното почистване на пристанището на Созопол. Инициативата беше организирана от Института по океанология към БАН и бележи началото на летния..
Българските правителства се провалиха напълно в информационната кампания, свързана с приемането на еврото и този провал предопределя скептицизма на българите, те избраха и неподходящи говорители по темата, което засили негативния ефект. Това заяви във Варна лидерът на партия АБВ Румен Петков. Той каза още, че не е тествано мнението и на..
Втори циклотрон ще има в университетската болница „Света Марина“ във Варна. От здравното заведение вече подготвят площадката за него, а финансирането е по програма на Министерството на здравеопазването. Това съобщи проф. Анелия Клисарова -ръководител на катедрата по нуклеарна медицина в Медицинския университет в морската столица по време на..
В събота, 31.05.2025 г., от 11 ч., в двора на ЦПЛР-Общински детски комплекс, гр. Варна се проведе награждаването на лауреатите от Националния конкурс за детска рисунка „ПриказкиТЕ“, Варна, 2025 г. Конкурсът бе организиран от ЦПЛР – ОДК, гр. Варна, със съдействието на Община Варна и е включен в Националния календар за изяви по интереси на..
Мащабно протестно шествие, организирано от партия „Възраждане“ и граждански комитет срещу влизането на България в еврозоната сега, премина по улиците на Варна. Хората носеха плакати-„Въвеждането на еврото е загуба на суверенитет“. Репортаж на Даниела Стойнова:
През нощта облачността ще намалее до предимно ясно, а утре ще преобладава слънчево време. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще превали краткотраен дъжд. Ще духа слаб вятър от северозапад, утре от север. Минимални температури между 11° и 16°, максимални от 21° до 26°. За Варна минимална температура 15°,..