Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Активният летен сезон вече включва и септември

Плаж к.к."Албена"
Снимка: Радио Варна
Приходите от нощувки в местата за настаняване с поне 10 легла у нас възлизат на общо над 1,3 млрд. лв. за периода януари-септември 2018 г., което е с 8,6% повече спрямо същия период на 2017-а, става ясно от данните на НСИ. Това е изключително радващ резултат и доказва устойчивото развитие на българския туризъм, коментира министърът на туризма Николина Ангелкова. Според нея данните ясно сочат, че септември вече е месец, който реално допълва постиженията на лятото и разширява активния сезон.

За деветмесечието пренощувалите лица в тези обекти за настаняване са над 6,5 млн., което е 5 на сто ръст, а реализираните нощувки надхвърлят общо 24,4 млн. – увеличението е от 3,2 процента.

За периода юни-септември в същите места за настаняване у нас са пребивавали близо 4,3 млн. туристи, което е 4,2 на сто ръст в сравнение с миналия летен сезон. Реализираните от тях нощувки са били над 19,2 млн. – ръст от около 2 на сто, а приходите възлизат на над 1 млрд. лв. и увеличението е от около 7 на сто .

Много добри са показателите и за местата за настаняване с поне десет легла с 4 и 5 звезди през периода януари-септември 2018 г. Посетителите в тях са близо 3,4 млн., което регистрира 7,6 на сто увеличение в сравнение със същия период на миналата година. Тенденция на растеж отчита и броят на  нощувките – те са общо около 13,6 млн. (4,8% повече), а приходите от тях възлизат на общо над 918 млн. лв. – 10,1 на сто ръст. 

Данните за юни-септември 2018 г. в тези места за настаняване също потвърждават тенденцията туристите да избират все повече луксозни услуги.  Отседналите тук са общо близо 2,3 млн., което е ръст от 7 на сто. Реализираните от тях нощувки са общо около 11 млн., т.е. отчитат около 3% ръст, а приходите от тях възлизат на над 732 млн. лв. (около 8 процента ръст).


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Аварирал тир затвори пътя Варна - Добрич на Аксаковска панорама

Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация.  Към 21 часа пътят е още затворен..

публикувано на 17.02.25 в 20:28

Няколко аксаковски села останаха без ток заради скъсан далекопровод

В община Аксаково град Игнатиево и селата Припек, Слънчево, Доброглед са без ток поради скъсан далекопровод. По всяка вероятност без ток е и с. Баново, община Суворово ( захранва се от същия далекопровод) работи се по отстраняване на аварията. Втори скъсан далекопровод  пък остави на тъмно селата Въглен и Яребична.

публикувано на 17.02.25 в 19:56

До края на месеца България ще поиска конвергентните доклади от ЕК

До края на февруари, България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвянето на извънредни конвергентни доклади, стана ясно след участието на министъра на финансите Теменужка Петкова в заседанието на Еврогрупата в Брюксел. Страните от нея потвърдиха постоянната си подкрепа за амбицията на България за..

публикувано на 17.02.25 в 19:28
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев: Трябват промени в учебните програми по математика, децата не могат да я прилагат в живота

Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция".  Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..

публикувано на 17.02.25 в 19:15
Снимката е илюстративна.

Водачите в Добричка област да тръгват на път подготвени и да спазват правилата за движение

От Националния институт по хидрология и метеорология издават предупреждение от първа и втора степен за поледица на територията на общините в областта, с изключение на трите морски – Шабла, Каварна и Балчик. Заместник областният управител Живко Желязков отправя апел към жителите на област Добрич да бъдат внимателни при пътуване, да тръгват с подготвени..

публикувано на 17.02.25 в 17:22

Ограничават паркирането върху потенциално опасен подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Предприемат се мерки по ограничаване на паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Причината е опасност от срутване на плоча на подземни гаражи. Това стана ясно на днешната оперативна среща при кмета на Варна Благомир Коцев. В кметство "Одесос" са..

публикувано на 17.02.25 в 17:11

Близо 400 вейпа с дрога са иззети във Варна от януари, хванати са и 10-годишни деца

От началото на годината досега от Областната дирекция на МВР във Варна са задържани и иззети 391 вейп устройства с наркотично вещество и 192 милилитра течност,  съдържаща канабиноиди, образувани са четири досъдебни производства, през миналата година образуваните досъдебни производства са две, а иззетите капсули с течност, съдържаща..

публикувано на 17.02.25 в 16:05