Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Пчелник

Здравейте!

Дестинацията на предаването „За селото” днес е в посока община Долни чифлик, конкретно ще сме в село Пчелник.

Аз съм Ваня Славова. Звукорежисьор е Недялко Добрев.

Започваме с пожеланието за ведро настроение и приятен почивен ден!

Пчелник е село в Североизточна България. То се намира в община Долни чифлик, на 50 км от гр.Варна. Старото му име е Кованлък. Лилияна Петкова повече от 20-сет години е кмет на Пчелник. Тя ни разходи из селото. Останете с нас, за да разберете с кого се запознахме.


Село Пчелник се формира като селище по време на Турското робство, в края на XV век от Джемал бей. След походите на Владислав Варненчик, турския султан Мурад II дошъл до извода, че за по-лесна отбрана на империята, трябва да започне заселването на турци в северната и северо-източната България. За тази цел той издава заповед за заселване в тези земи. По сведения от турски документи в североизточна България идват турци от Кюрдистан. В землището на село Пчелник /Кованлък/ Джамал бей разположил пчелните си семейства, което дава името и на селото.

Ние сме в съвремието на Пчелник и се насочваме към народно читалище „Васил Левски”- 1924-та година. Влизаме в сградата. Там се срещаме с Надя Борисова-секретар на читалището, в чиято библиотека има от над 9 хиляди тома литература.

Тази събота ефирно гостуваме в село Пчелник. Селото е обкръжено от вековни букови и дъбови гори. Въздухът е кристално чист. В района няма индустриално замърсяване. След посещението в читалището тръгваме с жените към близките постройки.

Преди малко думата дадохме на дамите, време е за кавалерите. Те винаги стоят в центъра на селото. И шеговито са готови да споделят в думи действителност и измислица пред моя микрофон, като Гошо, или Чочо, който преди време беше казал, че има 200 свине. Оказа се, че тази информация не е от достоверните. Отивам до масата пред един от хранителните магазини да чуя новата версия за житейската история на Чочо и компания. Този път разговорът с него премина минорно. Но пък стана истински. Като тъжната ни селска действителност. С аромат на приятен парфюм до мен присяда възрастна дама, която се казва Минка Колева. Искам да чуя нейната мъдрост за живота.

Ред е да се отбием и в храма на Пчелник. През 1923 г. жителите на село Пчелник с общ труд и общи средства започнали строежа на църква. Много скоро през 1929 г. в центъра на селото се издига православен храм с внушителни не само за времето си размери и архитектура. Наречен е "Свето Възнесение Господне".  Празникът на църквата е на Спасовден. И до днес този храм е гордост за жителите на с.Пчелник и служи за духовен център на населението. Ключаът за храма държи Веселина Борисова, тя ни отваря и ни орисва: „Това, което ти е драснато отгоре, не можеш да го избегнеш, даже да бягаш, пак ще те стигне!”

Дано ви стигат само добри неща, светли хора, късмет и здраве!

Цялото предаване за село Пчелник може да чуете в прикачения звуков файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58