Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Светослав Малинов: АЕЦ "Белене" няма да бъде построена. Целта е да се източат парите на данъкоплатците

Светослав Малинов
Снимка: БГНЕС

„АЕЦ „Белене” няма да бъде построена, а възобновяването на проекта се прави само с цел да бъдат източени парите на данъкоплатците и то по един сравнително законен начин”, това коментира в предаването „Позиция” на Радио Варна евродепутатът Светослав Малинов. По думите му, проектът е неизгоден за страната ни и много рисков, предвид факта, че няма пазар за електроенергията от „Белене”, а площадката й се намира в силно сеизмична зона.

„Когато управляващите говорят за потенциални инвеститори, е добре да уточнят дали това са фирми, които искат да строят централата ли са или такива, които искат да участват в нейното изграждане заедно с други инвеститори”, каза Светослав Малинов.

През тази седмица евродепутатът е получил отговорите на Еврокомисията на своите въпроси по повод решението на управляващите да подновят строежа на АЕЦ „Белене“. Европейската комисия сега е отговорила , че „Възобновяването на проекта АЕЦ „Белене“ през 2018 г. представлява нов проект по смисъла на чл. 41 от Договора за Евратом“. Това означава, че трябва да се изготвя и ново становище за съответствие на проекта с правилата на ЕС.” В интервю за БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова потвърди, че такава нотификация наистина е необходима, но това не пречи втората атомна централа да бъде построена. По думите на Петкова "ЕК трябва да бъде уведомена една след като бъде намерен инвеститор".

Чуйте какво още каза Светослав Малинов по повод АЕЦ "Белене" и относно въпросите, които е изпратил до Еврокомисията за Закона за горивата в България:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръводарителска акция в район Аспарихово се провежда днес до 17 часа

На 6 март 2025  се провежда мащабна кръводарителска кампания в сградата на районна администрация Аспарухово, ет.2, гр. Варна от 09:00 до 17:00 ч. Чуйте още от репортажа на Ваня Славова в сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден": Кръводарителите получават 2 дни платен отпуск (чл. 157, ал. 1, т. 2 от Кодекса на..

публикувано на 06.03.25 в 11:19

Двама криминално проявени нанесоха побой на мъж по Крайбрежната алея заради телефона му

Двама криминално проявени нанесоха побой на мъж, разхождал се по Крайбрежната алея, за да вземат телефона му. Извършителите на 18 и 35 години бързо са заловени от полицията. Ден по-рано, навършилият скоро пълнолетие младеж, откраднал парна машина, прахосмукачка, кашон с алкохол и лични документи, от детски кът в ресторант. Вещите обект на престъпление са..

публикувано на 06.03.25 в 11:03

Ограничиха паркирането върху опасния подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Преустановено е паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Вчера екипи на общинската дирекция „Управление на сигурността и контрол по обществения ред“ поставиха антипаркинг колчета в района. Причината за ограничаването на достъпа до паркинга е опасност от..

публикувано на 06.03.25 в 10:17

Говоренето по телефона по време на шофиране е равнозначно на шофиране след употреба на алкохол

Докато говори по телефона, шофьорът губи концентрацията върху пътя и върху автомобила и това е равнозначно на състоянието на човек седнал да шофира след употреба на алкохол с 0,8 промила в кръвта. Това   каза за Радио Варна Богдан Милчев, председател на УС на Института за пътна безопасност, като се позова на нови проучвания направени в САЩ..

публикувано на 06.03.25 в 07:30

Бойкот на големите търговски вериги №4

За 6 март е обявен четвърти бойкот на големите търговски вериги. Призивът на организаторите е също да не се пазарува и да не се плаща с банкови карти. Миналият четвъртък третият бойкот на големите търговски вериги имаше обратен ефект. Данните на Националната агенция за приходите показаха, че оборотите са се увеличили с над два милиона лева. В..

публикувано на 06.03.25 в 07:12

В 3 след полунощ депутатите приеха бюджет 2025 на първо четене

Над четири часа продължи дебатът в пленарната зала. Парламентът прие на първо четене законопроекта за държавния бюджет със 152 гласа "за", 73 "против" и без въздържали се. Подкрепата дойде от ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "БСП-Обединена левица", "Демокрация, права и свободи"-ДПС и "Има такъв народ".  Против бяха "Продължаваме..

публикувано на 06.03.25 в 06:29
Морска градина, Варна

Слънчево и топло време

В два района на Североизточна България сутрешните температури на въздуха, измерени в 5.00 часа, са отрицателни и това са районите на Шумен и Добрич, със съответно минус 1 и минус 2 градуса. В Шумен е 1 градус, по 2 в Карнобат и Бургас, по 3 градуса бяха отчетени в Русе и Ахтопол, 4 в Разград, по 5 във Варна, Силистра и на нос Калиакра, 7..

публикувано на 06.03.25 в 05:52