Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Джина Брия: Какви ще бъдем след 10 години зависи от това каква вода пием и каква храна ядем

Водата ни връща като резонанс нашето отношение към нея

Джина Брия
Снимка: Славена Илиева

"Водата е много дълбока и тайнствена материя, чието изучаване изисква методи на физиката, химията и биологията. Отскоро започнах да разбирам тази материя. Много е вълнуващо да се занимаваш с науката за водата." Това каза за предаването "Закуска на тревата" антропологът Джина Брия, която участва в международен научен форум по проблемите на водата в София. 

Ябълка и чаша вода е по-добре от две чаши вода, защото комбинацията им хидратира по-добре отколкото повече количество вода. Можете да консумирате повече пресни плодове и зеленчуци, например ябълки и краставици, и да бъдете добре хидратирани, без да пиете големи количества вода, съветва Джина Брия. "Това е много важна констатация ‒ че можем да избегнем приемането на прекалено голямо количество вода, за да си осигурим необходимата хидратация ‒ достатъчно е да консумираме повече пресни градински плодове и зеленчуци."

Съвместно с д-р Джералд Полак, Брия е част от екипа на американската Фондация по хидратация, която провежда практически обучения за осигуряването на повече хидратация в свят, в който водата е все по-ценен ресурс - било то заради недостига или поради замърсяването й. 

лагаме всичките си рецепти и идеи на нашия уебсайт. /.../ Моята работа във Фондацията по хидратация в Ню Йорк е да споделям и довеждам научните познания на всички големи умове до широката публика, по походящ начин, така че тези познания да влизат в обществена употреба ‒ за да могат хората, които пият вода, а това сме всички ние, да имат нови начини да разбират и ползват водата. Моята работа се състои в това да правя научните резултати ползваеми за обществото, за да може всеки да получава водата за здраве и красота, за силен ум, при застаряване, за добро функциониране и защита. Водата има изключителни свойства като фактор на защита", разказва Джина Брия пред "Хоризонт".

"Най-важната новина е фактът, че ние сме 99 % вода като брой молекули. Това е удивителен факт ‒  изградени сме много повече от вода, отколкото от каквото и да е друго.  Това значи, че хидратацията е най-ефикасна, проста, лесна и здравословна дейност, която извършваме ежедневно", подчертава Джина Брия. "Тоест, отношението ни към водата е отношение към самите нас и към нашия живот, нашето бъдеще. Какви ще бъдем след 10 години зависи от това каква вода пием и каква храна ядем", допълва тя.

Джина Брия има интерес към симбиозата между наука и изкуство. "Пристъпих към тази тематика като антрополог. Занимавала съм се с културата на различни народи по света. Проучвала съм начините, по които се учат и препредават знанията за природата. Като пример мога да дам проект, по който работихме в САЩ при индианците алгонка. Традиция в това племе е жените всеки ден да пеят на водата песен, кратка песничка. Те учат и другите жени да пеят тази песен. Чрез нашия проект искаме да разпространим песента по света ‒ за да може всяка жена, когато взима чаша вода, да пее на тази чаша вода, на водата в нея. Когато мие съдовете, жената може да пее, може да пее и когато взима душ. Тази песен или пък друга песничка, която вие сте съчинили, ще предава към водата вашето отношение и водата ще ви връща това отношение като резонанс. Онлайн ще намерите индианската песничка и можете да я научите. Песничката е много лесна и всеки по света може да се научи да я пее."

Брия вярва, че освен корени, към които се връщаме, имаме и клони, с които се протягаме към нови средства и нови форми на изкуство. И връщайки се към темата за науката и изкуството, обяснява как използват вода като вибрираща среда, когато през нея минава звук:

"Виждаме звука през леща от воден филм. Това е нещо ново, революционно и много вълнуващо. Иначе отдавна е известно, че звукът резонира във вода. Водата е средство за изкуствата като рисуване и танц, в нея има дух. Тоест, ако повече работим с вода, можем да имаме по-фино изкуство и мислене, защото не бива да забравяме, че сме 99% вода. Животът има нужда от вода, звук, резонанс и вътре в нас, и извън нас ‒ трябва да съчетаваме науката и изкуството."

Цялото интервю е в звуковия файл.

 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Урбанист от Дания: Веломрежата във Варна на места не е добре свързана

Морската градина на Варна е невероятна. Такова място нямат Копенхаген и други големи градове. Това сподели специално за Радио Варна датският урбанист Леон Легеланд, след разходката си с велосипед в морската столица.  “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” беше темата на третото събитие от тазгодишното издание на “Форум за Варна”,..

публикувано на 30.09.24 в 07:20

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00