Да използваме повече естествени материали за украса на дома в навечерието на светлите празници препоръчва Мария Ръкова от Варна. Към многото си икономически образования, тя прибавя и "Културология” във Варненски свободен университет; „Пластични изкуства” в Шуменския педагогически университет и „Флорален дизайн” във Висш международен университет за флористика, към Международната бизнес-академия, в класа на Маестро Араик Галстиян, Лисабон, Португалия. Сега е академичен преподавател по флорален дизайн и преподава „Флористика” в професионални школи у нас и в чужбина. Поддържа контакти с известни международни школи и сдружения за флорален дизайн. От 2008 до 2011 г. включително Мария Ръкова е обявена за аранжор на годината в сайт за хоби-дизайн в Белгия. През септември тази година печели трето място - Купа и премия, на Международен Конкурс за флорален дизайн, проведен в Лисабон, Португалия. Такава награда се печели за първи път в България. Споделя, че да бъдеш флорален дизайнер са необходими знания по история на изкуството, психология и биология и тази професия е рядкост в България, където има 30-тина души. Габриела Гаврилова записа нейните съвети как да внесем коледната магия у дома.
Традиционно се украсява в червено, зелено и златно. Бялото се включва като символ на снега, чистотата, изчистване на всичко старо и негативно, и започване на новото. Червеното е нов живот, зеленото е здравето и вечния живот, затова използваме вечно зелени дървета и храсти. Златното е блясъкът на слънцето и светлината!
А как с цветя да изразим тези символи?
Традиционна е Коледната звезда, която е в бяло, розово и червено!
Всяка година обявяват кой цвят ще бъде като послание за съответната Коледа. В последните години все повече се налага сивият цвят, явно хората са много потиснати. Може би защото повечето традиции за Коледа идват от Холандия, а тези цветове са много характерни за северните народи. Като земен цвят също много се използва кафявия цвят, но е като фон, основа за другите.
Ние в България основно копираме това, което е навън. Нямаме свои традиции, а имаме толкова красива природа!
Как Вие бихте украсили своя дом?
Дрян, различни видове иглолистни растения, плодчетата от шипки, глог, дрян...Много харесвам и прецъфтелите семенници на розата, те приличат на шипките, но са много по-големи. Отрязвам ги с дръжката и стават много красиви! Когато се използва пиефлора, игличките на иглолистните растения издържат повече. Но има и такива, които въобще не окапват, например тис и кипарис.
Как да направим сами коледната украса на дома?
Клонки от дрян или някакво по-жилаво растение. Може да се вземе и сноп от оградите, който го сечем и изхвърляме. Трябва да се изчисти така, че да остане само основната пръчка, прави се сноп и се връзва на кръг с тел. В така оформения венец може да се втъкнат клонки от бор, шипки, дрян, може да се сложат червените семенници от розите, получава се много красиво.
Панделката се поставя като събиране на семейството, затова се връзва на джувка. от всички краища на света се събират всички, защото това е семеен празник. Затова панделката се поставя на венеца. Това е вечния живот, кръгът на живота и винаги заедно- това е символа на венеца. Поставят се и шишарки и който каквото пожелае. Този венец може да се закачи на вратата, но може да се постави и на масата. В последния случай в центъра на венеца може да се сложи и купа с плодове или дребни сладки. Има възможност да се поставят и свещи, но трябва да се внимава да не се подпали всичко, затова добре да се помисли как да се монтират - дали в някакви метални чашки или други приспособления.
Как да си направим траен букет на пиефлора и да внесем още коледна магия в дома ще разберем от цялото интервю :
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..