Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НА СЕЛО в Бенковски

4
Снимка: Радио Варна

Бенковски е от селата, за което местните жители смятат, че няма нищо изключително в него. А когато поговориш с тях вече искаш и да живееш сред тях. Заради човещината, която усещаш в очите и гласа им. Има и други причини, поради които би поискал да бъдеш там.

Бенковски е  само на 15 километра от Варна, на километър след отбивката в местността "Харамията".  Не се различава много от намиращите близо до Варна населени места – има и по-големи къщи, и по-обикновени. Но е близо до гората и въздухът се усеща различен. Всъщност,  като селата в този регион, за които местните го сравняват с този във Велинград и Сандански. Надморската височина е 220 метра. Различни са и улиците – някои от тях са новоремонтирани. Правят впечатления имената им – все на реки. Кръстили ги така с пожеланието вече да няма воден режим. След включването на водопровод от Езерово няма проблем, разказва секретарят на селото Калинка Вълкова, която живее на улица "Дунав", където се намира и кметството. Там има почти всички големи реки, включително и "Камчия". За повечето местни хора обаче названието на последната се свързва с комплекса, където част от жителите на Бенковски работят. Именно намирането на работа е сред основните проблеми в село Бенковски. Както и транспорта, защото няма удобен обществен превоз. Много млади хора купуват къщи, но пътуват до Варна. Разчитат на собствен превоз.  Три лева е цената на билета, но трудно може да се разчита на автобусите, защото те са само сутрин и вечер.

Пътуват и децата до училището в съседното село Приселци, но до там е осигурен общински транспорт.  Малчуганите обаче са в местната детска градина.

Наскоро основно ремонтирали две улици, но се оказва, че не подменили подземната инфраструктура и за отстраняване на авариите от водопровода остават дупки в новия асфалт.

Бенковски няма писана история, но се събира от Хасан Хасанов, който е водопроводчик от почти 30 години и познава всички хора, не само улици.  Разменяме няколко думи пред магазина, където е седнал за кратка почивка. Обяснява колко хубаво си живеят хората от различните етноси и как взаимно си помагат при решаване на общите проблеми. А затова разчитат основно да изпълнените обещания от предизборната кампания. Така решили въпроса с новата джамия в селото, където наскоро направили ремонт и е много красиво, разказва Хасан Хасанов.

Хубаво е и около православния храм, който в Бенковски съградили заедно християни и мюсюлмани. Този пример на истинско приятелство ни представи Пенка Георгиева, която отваря храма. Съградили го в последните години, защото село без църква не може. Но малко хора идват в храма, предимно на големите празници, продължава Пенка Георгиева. И е притеснена от факта, че няма добри условия за бизнес в България, а без работа  младите напускат страната. Както например едно от нейните деца. Преди време в Бенковски имало няколко фирми с различно производство, но сега от тях са останали само спомените.

В селото се случва нещо и това се оказва местното читалище. Съвсем наскоро приключи основния ремонт на сградата и сега децата с удоволствие влизат в обновените стаи. Имат компютри, маси за игра на тенис, учат се да играят шах. И всичко е напълно безплатно. Но най-предпочитана е залата със сцената, където се събират малки и големи. Поставят сценки, възстановяват обичаи, танцуват. Правят го често и с майките. А в основата на тези забавления е секретарят на читалището Галя Йорданова.

80 са децата  в Бенковски,  30 от които посещават читалището. Жителите на Бенковски са по-малко от 500. В селото има няколко семейства англичани, които осигуряват подаръци за децата за Коледа, както направиха и тази година. Има и два магазина, където продавачите с удоволствие споделят личните болки и радости на клиентите и изпращат всеки с усмивка!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#797 ТОП 20 (14.02-21.02.2025)

публикувано на 14.02.25 в 10:55
Снимката е илюстративна

НОВИЯТ ДЕН на 14 февруари с Мариела Димитрова

В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден -  зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..

публикувано на 14.02.25 в 06:05

НОВИЯТ ДЕН на 13 февруари с Иван Барбов

В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..

публикувано на 13.02.25 в 06:24
Чаша чай край зимното море

НА СВЕТЛО на 12 февруари с Валерия Василева

Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..

публикувано на 12.02.25 в 13:06

"Новият ден" на 12 февруари

Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..

публикувано на 12.02.25 в 06:56
Зимно море

НА СВЕТЛО на 11 февруари с Валерия Василева

Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..

публикувано на 11.02.25 в 13:45

На село в Генерал Колево

За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..

публикувано на 11.02.25 в 09:58