Млади богослови създадоха православната медия dobrotoliubie.com с он-лайн радио и канал в YouTube. В сайта се публикуват преводни текстове на видни богослови и църковни отци, интервюта, анализи, коментари и новини за актуални събития, касаещи Православието и Православната църква в България и по света. Идеята е на Ангел Карадаков, който през 2012 г. завършва Софийската духовна семинария „Йоан Рилски“, а през 2016 г. Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. За рождественските теми, които са избрали да коментират и семейната Коледа разговаряме с Ангел Карадаков:
Първо да ви поздравя с настъпващото Рождество на Спасителя! В сайта темите, които са около Рождество Христово ги започнахме още с началото на Рождественския пост – публикации свързани с чудеса в православната ни църква, с мироточиви икони, чудеса случващи се и днес. В самите публикации лъха една духовна радост.
Направиха ми впечатление две теми „Можеш ли да ми дадеш 10 ст.” на свещеник Георги Цахакис и „Стават ли чудеса в съвременния свят” на отец Ясен Шинев. Вие как възприемате кампанийната благотворителност по Коледа? Действително ли сме по-отворени да даваме в дните около Рождеството?
Посланието на Рождество Христово, е преди всичко, че Спасителят идва в света, ражда се, въплъщава се в човешка природа, за да може да изкупи човека от греха. Това е посланието на Рождество Христово, че човекът вече има надежда спасение и за вечен живот. Разбира се, такива инициативи около Рождество Христово са много хубави, а през зимните месеци са даже наложителни, защото има много хора в страната, които страдат, които мизерстват и нямат възможност за едно или друго нещо. Но празниците като Рождество са преди всичко да обърнем внимание на хората с лично време и лично внимание. Защото в днешно време хората малко си говорим и ставаме все по-самотни и по-самотни.
Тази взаимност се изгубва дори, когато сме заедно на маса, най-популярната ситуация е всеки да гледа в телефона си. Факт е, обаче че Коледа събира семействата. Имате ли във вашето специална традиция свързана с Коледа?
Тъй като съм завършил богословие на мен ми дават да кадя къщата, да кажа молитвата. На мен се пада по-църковната част. Между другото на Бъдни вечер казват, че трябва да има нечетен брой постни ястия – седем, девет или единайсет, но може би ще ви изненадам, че в православната църка такава традиция няма. Тя е чисто народна. Някога в старо време, когато цялото семейство е постело на Бъдни вечер е последният постен ден и са слагали всичко, което имат постно. А на следващия ден се е пристъпвало към блажната храна.
Посланието на един млад богослов към слушателите на Радио Варна?
Пожелавам на вас и на вашите слушатели да посрещнете наистина едно Рождество Христово различно от комерсиалната Коледа, която ни залива и да знаем, че този ден е специален с това, че на него се е родил самият Спасител на света. Тоест да обърнем внимание поне малко на самия рожденик в този ден, защото в крайна сметка това е неговият празник, превръщащ се в наш личен празник. Ако могат вашите слушатели да отидат на богослужение, за запалят свещичка, да се помолят в храма, така да посрещнат един духовен преди всичко празник, чрез който да започне обновлението и на нашето духовно състояние. Защото преди всичко трябва да се стараем да променим нашата греховност, да станем по-добри и накрая да се постараем, колкото имаме сили да получим този вечен живот, който Спасителят ни е обещал идвайки на света и жертвайки се за света.
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..