Млади богослови създадоха православната медия dobrotoliubie.com с он-лайн радио и канал в YouTube. В сайта се публикуват преводни текстове на видни богослови и църковни отци, интервюта, анализи, коментари и новини за актуални събития, касаещи Православието и Православната църква в България и по света. Идеята е на Ангел Карадаков, който през 2012 г. завършва Софийската духовна семинария „Йоан Рилски“, а през 2016 г. Богословския факултет към СУ „Св. Климент Охридски“. За рождественските теми, които са избрали да коментират и семейната Коледа разговаряме с Ангел Карадаков:
Първо да ви поздравя с настъпващото Рождество на Спасителя! В сайта темите, които са около Рождество Христово ги започнахме още с началото на Рождественския пост – публикации свързани с чудеса в православната ни църква, с мироточиви икони, чудеса случващи се и днес. В самите публикации лъха една духовна радост.
Направиха ми впечатление две теми „Можеш ли да ми дадеш 10 ст.” на свещеник Георги Цахакис и „Стават ли чудеса в съвременния свят” на отец Ясен Шинев. Вие как възприемате кампанийната благотворителност по Коледа? Действително ли сме по-отворени да даваме в дните около Рождеството?
Посланието на Рождество Христово, е преди всичко, че Спасителят идва в света, ражда се, въплъщава се в човешка природа, за да може да изкупи човека от греха. Това е посланието на Рождество Христово, че човекът вече има надежда спасение и за вечен живот. Разбира се, такива инициативи около Рождество Христово са много хубави, а през зимните месеци са даже наложителни, защото има много хора в страната, които страдат, които мизерстват и нямат възможност за едно или друго нещо. Но празниците като Рождество са преди всичко да обърнем внимание на хората с лично време и лично внимание. Защото в днешно време хората малко си говорим и ставаме все по-самотни и по-самотни.
Тази взаимност се изгубва дори, когато сме заедно на маса, най-популярната ситуация е всеки да гледа в телефона си. Факт е, обаче че Коледа събира семействата. Имате ли във вашето специална традиция свързана с Коледа?
Тъй като съм завършил богословие на мен ми дават да кадя къщата, да кажа молитвата. На мен се пада по-църковната част. Между другото на Бъдни вечер казват, че трябва да има нечетен брой постни ястия – седем, девет или единайсет, но може би ще ви изненадам, че в православната църка такава традиция няма. Тя е чисто народна. Някога в старо време, когато цялото семейство е постело на Бъдни вечер е последният постен ден и са слагали всичко, което имат постно. А на следващия ден се е пристъпвало към блажната храна.
Посланието на един млад богослов към слушателите на Радио Варна?
Пожелавам на вас и на вашите слушатели да посрещнете наистина едно Рождество Христово различно от комерсиалната Коледа, която ни залива и да знаем, че този ден е специален с това, че на него се е родил самият Спасител на света. Тоест да обърнем внимание поне малко на самия рожденик в този ден, защото в крайна сметка това е неговият празник, превръщащ се в наш личен празник. Ако могат вашите слушатели да отидат на богослужение, за запалят свещичка, да се помолят в храма, така да посрещнат един духовен преди всичко празник, чрез който да започне обновлението и на нашето духовно състояние. Защото преди всичко трябва да се стараем да променим нашата греховност, да станем по-добри и накрая да се постараем, колкото имаме сили да получим този вечен живот, който Спасителят ни е обещал идвайки на света и жертвайки се за света.
Няма яснота ще им бъдат ли върнати парите за билети за фестивала VARNA BREEZE by EXIT , обявен преди откриването му за безплатен. Това сигнализираха в редакцията на Радио Варна Янка Димитрова и Екатерина Минчева . Те разказаха за безплодната си комуникация с продавача на билети от една страна, с организатора от друга и с община Варна..
Нова, изключително голяма и опасна пандемия, се задава – този път с още по-мащабни последствия за обществото и за здравето на хората – пандемията от родители, които безконтролно дават електронни устройства на децата си. Вредата от дисплеите върху детската психика и развитие е толкова огромна, че често здраво дете, повлияно от дисплеи, се диагностицира..
Отпуснатите от държавата 30 млн. лв. за изграждането на стадион "Варна" e решение, подобно на случая с пловдивските отбори „Ботев“ и „Локомотив“. Тази аналогия направи общинският съветник от ГЕРБ/СДС Иван Портних, който в обзорното предаване "Позиция" коментира, че Варна заслужава да има градски стадион. Според него, нямат основания тревогите на..
В Деня на народните будители Варна е домакин на авторската идея на Радослав Първанов - "Счупената вяра". Проектът представя 20 фотографии на Радослав Първанов, които целят да разкажат и покажат историите на изоставени православни храмове. Експозицията ще бъде открита от 18.30 часа в Морско казино и ще остане там до 21 ноември. Изложбата ще..
Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки..
Веско Ешкенази и Плевенска филхармония с диригент Георги Милтядов ще зарадват варненската публика на 1 ноември. Концертът е част от тазгодишното турне „В света на музиката“ и ще се състои в зала 1 на Фестивален и конгресен център. Специално участие в този проект има Вероника Тодорова, позната като „вълшебницата на акордеона“ на световните музикални..
Те са хора със свободен дух, правят музика и свирят за всички, на улицата. Триото Magic Street Jazz Varna срещнахмe в Морската градина, до Слънчевия часовник, привлечени от тяхната „боса нова“. Стефан, Владо и Александър с лекота говорят за музика, а триото, което изненадва варненци и гости с красив звук, излят от душите им, е в отворен..