Тази Коледа ще бъде първата като семейство на Надежда и Алексей Енчеви. Само преди три месеца те сключиха брак, но са убедени, че именно това е един от техните големи подаръци. Открили са хармонията в отношенията помежду им, както и в професията – и двамата са музиканти, познават добре инструментите си и дори ги настройват допълнително, когато има нужда от това. Те са преподаватели в Музикалното училище „Добри Христов“. Тя е водач на групата на обоите във Варненската опера, той е и диригент на свой гайдарски оркестър. Те са млади, но вече са успели да открият най-важното - хармонията в личните отношения и щастието да имаш професия, която те мотивира да продължиш. Въпреки, че почиват дори когато свирят, защото много обичат професията, си имат и свой начин за „изключване“ от динамиката на деня – за него това са пчелите, а за нея – рисуването. Тя още не е рисувала пчела, но сподели,че ще е предизвикателство...2018 година за младото семейство е:
Надежда: За мен всяка година е била важна. Може да се каже, че всяка година е била преломна, но със сигурност 2018 година е една от най-специалните дотук и вярвам, че тепърва ще е така!
Алексей: Доста динамична година. За мен се случиха много положителни неща и в професионален аспект, и най-важното - в личния ми живот!
Вие сте изключително натоварени млади хора. Как успявате да постигнете този баланс?
Надежда: За момента мога да кажа, че е лесно, защото и двамата обичаме това, което правим. Музиката и другите неща, с които се занимаваме, ни носят голямо удовлетворение, голяма радост. Именно защото и двамата сме музиканти, разбираме необходимостта на другия, за да се чувства щастлив.
Вероятно правите много репетиции и у дома?
Надежда: Нашето ежедневие е запълнено с музика. Всеки ден и всеки ден полагаме усилия, за да се развиваме и да поддържаме форма.
Как се "допълват" обой и гайда, когато се налага да се репетира у дома?
Алексей: И двамата сме ангажирани като музиканти, но като че ли най-малко време остава да свирим у дома. Когато сме в къщи, се стараем да отделим време един за друг и да си почиваме!
Значи Вашите съседи са доволни от факта, че не репетирате у дома!
Алексей: Със сигурност нямаме такива проблеми!
Как се срещнахте?
Надежда: Музиката е тази, която ни срещна. Ние работим в едно училище, но не сме имали допирни точки до момента, в който ми се наложи за един проект в Израел да използвам българска народна музика. Моите колеги ми препоръчаха да се обърна към колегата по гайда Алексей, който би могъл да ми помогне с ноти и всичко останало по темата.
Възможно ли е наистина да има такова допълване между класическата и народната музика?
Алексей: Няма никаква пречка. Важното е на човек да има желанието и да му харесва това, което прави. Съчетанието винаги е възможно!
Надежда: И двата интрумента са много характерни и естествени инструменти. Ние работим с дървени инструменти. Той работи с кожа и тръстика, макар и малко по-различна, аз - с тръстика. Гайдата е един народен инструмент, така и обоя също е народен инструмент. Сега го използваме преди всичко в класическата музика, но той произхожда от старите зурни и другите барокови инструменти. Те са били първо в Персия, след което във Франция по времето на кралете като основен народен инструмент. С тях са ставали народните им забавления.
Неговата гайда е избработена от кожа. Обоя от какво е изработен?
Надежда: От абанос. Най-характерното е пискуните, казваме го стройка, или мущук, за да си го представят по-лесно слушателите, който ние сами изработваме.
Вие самата?
Алексей : Да не си край нея, когато прави стройките, понеже всичко е в ножове и то много остри. Малко е плашещо, ако някой влезе в този момент! Жена с ножове край нея (смее се). Но доколкото вече съм запознат, тя е много добра в правенето на тези стройки. Това е часовникарска прецизност и там е тънкостта на свиренето на обоя! Да накараш тръстиката да свири както искаш.
Надежда: Но аз мисля, че по това си прилича с гайдата, защото там пискуна също е от тръстика.
Алексей: Двата инструмента са сходни, защото тези неща, които са прецизни, са изработени от естествени материали и магията е именно в това да накараш този материал да "те слуша". Точно това ни сближи!
Научили сте се да свирите на своите инструменти, научили сте се да ги настройвате при необходимост. А в живота ?
Алексей :Тепърва предстои, но аз мисля, че откакто познавам Надежда, животът ми е станал много по-спокоен, по-интересен и смятам, че все по-такъв ще става!
Надежда, Вие сте си спокоен и уравновесен човек или и името помага за това?
Надежда: Аз силно вярвам, че имената имат значение. Спокоен човек съм. Щастлив човек съм и мога да кажа, че от година и половина животът ми е станал още по-пълноценен и по-спокоен!
Открихте се!
Алексей : Точната дума!
Надежда: Да!
Алексей :Вярвам, че в живота има такива срещи в точното време, когато всеки получава своя подарък. Аз получих своя!
Надежда: И аз - своя!
Помните ли кога беше датата?
Алексей : 17 април, точно на Великден!
Надежда: 2017 година!
Алексей : За нас всеки един ден е изпълнен с удоволствие и намираме начин да се радваме. Обичаме да си правим подаръци и да си правим изненади, особено тя много обича!
Да прави или да получава?
Алексей : Да прави!
Надежда: Наистина човек каквото сее, после го жъне изобилно! Може би затова получавам от Алексей още по-големи!
Най-голямата изненада?
Надежда: Те са много, но той осъществи първата ми мечта - да летя със самолет и да имам урок по пилотиране. Той ми подари този урок и този ден, изпълнен в небето с един страхотен инструктор и за мен това беше много голяма изненада и голяма радост, защото вече си мислех, че няма да се случи!
Дълъг ли е списъкът с мечтите, за да може той да ги изпълнява?
Надежда: Голям проблем, защото аз тъкмо си намисля мечта и тя се осъществява, а аз после трябва пак да си мисля нова мечта!
Значи той ги "чете" още преди да са изречени!
Надежда: Да! Дотук така се получава!
Малко хора успяват да постигнат този баланс, това сливане!
Алексей : Това се случи още преди да станем официално семейство, така че съм убеден, че оттук нататък все повече чудеса ще се случват и ще имаме благословение в съвместния ни живот!
Човек трябва да открива нещата, които му носят удоволствие. Ние го имаме. Едно от нещата е музиката. Надя има още едно нещо, което я прави пълноценна- тя обича да рисува. Аз се влюбих в пчелите и в момента имам кошери край Варна. Произвеждам мед и това ме прави много пълноценен човек! Мястото е страхотно. Далеч е от динамиката на града и компенсира всичко, което е свързано с много хора. Този баланс го постигам с пчелите.
Надежда: Рисуването за мен е нужния баланс, защото свиренето е свързано с много хора и в оркестъра, и в училище. Когато рисувам, оставам сама. Обичам да рисувам музиканти, обичам да рисувам Париж - това е място, където обичам да се разхождам като рисувам. Но напоследък рисувам и на българска тематика!
Пожеланието на едно младо семейство, което е сбъднало мечтата си през 2018 година?
Надежда: Мога да пожелая на всеки човек да има това, от което има нужда. Сърцето му да е изпълнено с мир, но то да не е само днес и утре, това да бъде изпълване на цялото му сърце с мир, радост и да няма нещо, от който той да има нужда, а да му липсва, а това, което има - да го преумножава!
Алексей : Хората да отделят време и да се събират, защото когато не се затварят в себе си, това изостря в нас човешките ценности! Пожелавам здраве и успешна година!
Надежда: Всеки ден си очаквам това, което хората казват - късметчето от питата. Аз всеки ден си очаквам моя си подарък! Смятам, че за абсолютно всеки има едно парченце, което е специално за него и няма шанс да го изпуснем, само да си го поискаме!
Алексей : Аз съм си получил късмета! Джакпота е в ръцете ми!
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.
Това, което не струва пари, но трудно даваме – любовта, ознаменуваха снощи приятели на поезията и виното за седми път в Каварна. Творци от крайморските общини на Добричка област се включиха в поетичната вечер "Любов, налей ми чаша вино" с вулкан от слова и гроздови елексири по повод празника на лозаря и деня на влюбените, организиран от каварненското..
Изложбата "Опиянение" е подредена до 15 април в галерия "Арт Маркони" във Варна. Спорната експозиция живопис и пластика е с участието на Ангел Веселинов, Васил Петров, Димитър Манолов , Димитър Кавръков, Ивайло Евстатиев, Лора Маринова, Любен Пашкулски , Мая Манолова, Милко Матеев, Миряна Пеловска, Огнян Георгиев, Светлин Ненов,..