Според нашите данни търсенето и предлагането на земеделска земя са много балансирани. Няма го вече това голямо предлагане на ниска цена като в първите години.
Това каза председателят на Асоциацията на собствениците на земеделски земи Стайко Стайков за БНР. Основното търсене е на по-окрупнени парцали, които се напояват, обясни той. Целта на инвеститорите е в тях да се появят трайни насаждения. Заради разпокъсаността и липсата на напояване няма и голям външен инвеститор, който да стресира пазара и да накара цените да подскочат рязко или да доведе до някакво по-голямо търсене, обясни той. Собствениците на земеделска земя, които не я обработват, предпочитат да я отдават под аренда.
„През 2007-а рентите бяха символични и цените на земеделска земя бяха символични. Сега е постигнат този баланс, който води до продажба, само тогава, когато е неизбежно, наложително - някаква сериозна нужда на собствениците. Арендните отношения са на много добро ниво – рентите са пазарни и са високи, така че никой не продава земя без причина“.
Основните фактори при ценообразуването на земята са климатичните условия и почвените характеристики, обясни Стайков в предаването „Преди всички“ по „Хоризонт“:
„В Северна България, където количеството дъждове, почвата и влагата са много добри – Добрич и Силистра са с най-високи цени и се запазва този тренд. Там даже има малко по-високо покачване от другите места. За сметка на това там, където са полупланински и планински райони, имаме задържане и леко падане. В районите на Разград, Шумен, Плевен, които са също много добри земи, се запазват цените. Скочиха с около 3-5%. Между 1000 и 1300 лв. за декар са за некомасирани неполивни парцели. Не можем да сравним търсенето и землищата са различни, но сделките се извършват на тези нива. Добруджа остава лидер в цените. Там даже не можем да прогнозираме. От Силистра като тръгнем към Добрич, нивата са от 1500, а имаме сделки над 2000 лв, но това е нормално - там няма количества земя, които да се предлагат. Там вече има вторичен пазар“.
Търсенето и предлагането на пазара са много балансирани, а цените - доста по-високи от тези в Румъния, която има три пъти повече земя.
„Там земята, която е близо до нас, е от 100 до 300 евро. От нашата страна, по поречието на Дунава, дори и във Видин, са близо и над 500 евро“.
Основните купувачи на пазара имат интереси в земеделието. Малко са тези, които искат да инвестират в земя, но те ползват добри консултанти, обясни експертът.
От Асоциацията ще дадат след нова година своите предложения на Министерство на земеделието относно подготвяния Закон за земята.
„Трябва да се работи в посока Закона за арендата, да се работи в посока на идеалните части. Отчуждаването в момента е направено в цени отпреди 30 години … има и ред други неща“.
Днес бюджетът на държавата за 2025 година, както и бюджетите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и на Държавното обществено осигуряване (ДОО), ще бъдат внесени в Народно събрание. Това съобщи премиерът Росен Желязков в началото на извънредното заседание на Министерския съвет. Бюджетът за 2025 година си поставя задачи за балансиран растеж..
С повишаването на дневните температури може да започне поетапното отстраняване на редица компрометирани участъци и ремонтът на инфраструктурни елементи в пешеходната зона на Варна, съобщиха от общинския пресцентър. По разпореждане на кмета Благомир Коцев служители на кметството са направили обстоен оглед на пешеходната част от булевардите..
Представители на гражданската група “Математика за всички” взеха участие в Кръгла маса в Народното събрание за проблемите в образованието от 5-и до 7-и клас, организирана от народния представител Елисавета Белобрадова. На събитието присъстваха министърът на образованието и науката - Красимир Вълчев, бившият министър акад. Николай Денков,..
Украинската общност във Варна отбеляза третата година от началото на войната с Русия. Присъстваха и варненци, които подкрепят украинците в борбата им за запазване на териториалната си цялост. Присъстващите поставиха цветя на паметника на украинските воини, загинали за свободата на България, като така почетоха жертвите на руската агресия. Бяха..
Координационна среща по темата за пътната безопасност се проведе днес в Министерския съвет. " Тежките катастрофи с жертви и пострадали продължават да се случват и ние сме длъжни да реагираме по категоричен начин. Необходимо е да се изчистят, включително и законодателно, всички тромави процедури и механизми, които пречат на институциите да действат бързо..
Временната комисия "Правна" разгледа предложение във връзка с изменение и допълнение на Наредбата на Общинския съвет на Варна за условията и реда за поставяне на преместваеми обекти. В началото на заседанието част от промените бяха оттеглени. Причината е писмо от областния управител от тази сутрин. В него се казва, че предлаганите..
ЕНЕРГО-ПРО уведомява своите клиенти, че са получени сигнали за фалшиви съобщения по електронна поща, които по външен вид наподобяват изпращаните до клиентите електронни фактури. Тези съобщения нямат нищо общо с дружествата от Групата ЕНЕРГО-ПРО Варна. Компанията съветва своите клиенти да се отнасят с повишено внимание към получаваните под формата на..