През ноември 2018 година броят на пътуванията на български граждани в чужбина и на посещенията на чужденци в нашата страна продължава да бележи очаквани отстъпления от рекордните исторически върхове, достигнати в края на летния ваканционен сезон, но въпреки това нарастват спрямо година по-рано, показват данни на Националния статистически институт (НСИ).
Пътуванията на българи в чужбина през миналия месец се увеличиха с 2,1% на годишна база до 426,3 хиляди (спрямо ноември 2017) и след като през август бяха отчетени рекордните 736,7 хиляди пътувания зад граница.
Най-солидно увеличение на пътуванията на българи зад граница е отчетено в посока към Турция (ръст с 11,7%), следвана от Австрия (с 8,8%), Италия (с 4,1%), Сърбия (с 3,8%), Германия (с 3,2%) и други, като в същото време продължават да намаляват пътуванията на български граждани към Обединеното кралство (понижение със 7,1%), Румъния (с 1,2%), Гърция (с 1,0%) и бившата република Македония (с 0,8%).
През ноември най-голям брой български граждани са пътували в посока Турция (121,9 хиляди), следвана от Гърция (73,8 хиляди), Румъния (40,7 хиляди), Сърбия (33,1 хил.), Германия (21,9 хил.), бившата югославска република Македония (20,9 хил.), Италия (15,9 хил.), Австрия (15,2 хил.), Обединеното кралство (12,6 хил.) и Испания (с 10,1 хиляди).
Пътуванията през ноември на българи зад граница с цел почивка и екскурзия са в размер на 25,7% от общия им дял, пътуванията с други цели (гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия) - в размер на 46,0%, докато пътуванията със служебна цел са 28,3% от техния общ брой.
Посещенията на чужденци в България пък отстъпиха за трети пореден месец от техния рекорден връх от 2,2402 милиона, достигнат в края летния туристически сезон, но въпреки това нарастват през ноември с 3,4% спрямо година по-рано до 575,2 хиляди.
Делът на гражданите от ЕС от общия брой чужденци, посетили нашата страна през ноември, е достигнал 54,8%, или с 1,1% повече в сравнение с единадесетия месец на 2017 година.
Увеличени са посещенията на граждани от Полша (с цели 52,6%), Италия (с 23,7%), Обединеното кралство (с 14,6%), Нидерландия (с 5,8%), Румъния (с 1,4%) и други, при намаление на посещенията от Германия (понижение с 10,6%), Австрия (с 6,3%), Франция (с 3,3%) и Гърция (с 3,0%).
През ноември повишение с 7,0% бележат и посещенията на граждани от групата "Други европейски страни", като най-голям ръст от 20,7% отчитат посещенията в нашата страна на граждани от Сърбия, показват данните на НСИ.
Преобладава делът на посещенията в България с други цели - 47,4%, следвани от посещенията с цел почивка и екскурзия - 31,9% и със служебна цел - 20,7%.
Най-голям брой посещения в България през ноември 2018 година са реализирали гражданите от Румъния (130,1 хиляди), Гърция (94,0 хил.), Турция (87,6 хил.), Сърбия (49,4 хил.), бившата югославска република Македония (46,4 хил.), Украйна (16,7 хил.), Германия (15,2 хил.), Обединеното кралство (11,5 хиляди) и Италия (10,8 хил.).
Софийският апелативен съд решава каква да мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев, който бе оставен в ареста от по-долната инстанция - СГС. Коцев е обвинен по разследване за корупция и участие в организирана престъпна група. Адвокат Владимиров, защитник на Коцев, каза, че най-тежката мярка за неотклонение към настоящия момент не е..
Протакането от страна на прокуратурата и бавенето на производството по гледане на мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев буди съмнения, че се цели провеждане на частични избори за кмет А ко той остане в ареста за по-дълъг период и не може да изпълнява задълженията си, законът предвижда тази възможност. Това каза програмният директор..
До седмица ще бъде готов левият тротоар на пътя Аспарухово - Галата, по който ще могат да преминават безопасно учениците. Жителите на кв. "Галата" настояват да бъде отворен старият вход на пътя в района на сп. "Иванова чешма", тъй като сега се създават предпоставки за произшествия заради трудното разминаване на автомобилите. Те предлагат там да се..
Софийският апелативен съд заседава по искането за изменение на мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев. На 12-и септември Софийският градски съд остави задържания за корупция Коцев в ареста, припомня БНР. В началото на днешното заседания защитникът на варненския кмет адвокат Ина Лулчева поиска отвод на председателя на съдебния..
Научноизследователският кораб „Кирил и Методий“ предстои да отплава за четвърти път на антарктическа мисия на 7 ноември. Корабът е в изправност, а усилената подготовка продължава, каза флотилен адмирал Калин Калинов за Радио Варна. По план 34-тата българска полярна експедиция трябва да се осъществи до 14 април, когато корабът ще се завърне във Варна...
Нови десет отсечки от първокласната пътна мрежа са включени за измерване на средната скорост на движение, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". С това броят на сертифицираните участъци става 38. Списъкът им е публикуван на интернет страницата на Националното тол управление в секция „Въпроси и отговори“ . Данните се актуализират за всяка нова..
Апелативният съд започна гледането на мярката за неотклонение на Благомир Коцев. Защитникът на варненския кмет адвокат Ина Лулчева поиска отвод на председателя на съдебния състав съдия Стефан Илиев, предаде БНР. Според адвокат Лулчева в случая е нарушен законът, тъй като съдия Илиев не е избран чрез случайно извършен подбор. По този начин,..