„При сега действащата нормативна уредба е много трудно да се създаде паралелка, в която да отговаря броят на учениците и да може да бъде финансирана. Докато с малкия брой – дори да има по-малко желаещи, има опция да бъдат подготвени и да бъде финансирана паралелката от министерството. Това е стремеж към създаване на допълнителни кадри“, коментира той в предаването "Хоризонт до обед".
Йончев посочи, че за някои от специалностите все още има учители, но за други – не. В този смисъл ще бъде необходима и нова квалификационна дейност, добави той.
„Трудно се намират професионалисти, които да преподават по специалните предмети. Хората в реалния сектор естествено, че трудно бихте ги накарали да влязат в училище, а те са основата на професионалната подготовка“, коментира Калин Йончев. Според него чрез гъвкава система трябва да се привличат специалисти от реалния сектор към училището като преподаватели.
Йончев смята също, че трябва да се върви към актуализация на учебните програми на всеки 5 години. Има предмети, при които е необходимо осъвременяване дори на 2 години, изказа мнение той.
Ирина Добрянова – главен експерт в Центъра на учебно-тренировъчните фирми към Министерството на образованието, каза, че трябва да се помисли и за това – как учениците да бъдат насочени към защитените професии:
„Това е нещо много сериозно като мисия на училището, както и мисия на учителите и родителите – рано да насочат децата към тези професии и специалности“.
Добрянова посочи, че в центъра се обръща сериозно внимание на това да бъде създадена кариерна пътека на всеки от ранна възраст:
„От 14 – 15 г. децата влизат в учебната фирма, в която те измислят предмет на дейност, правят си лого на фирмата, регистрират я в Агенцията по вписванията и започват да се движат в различни отдели на различни позиции. Ние започваме постепенно този модел да го въвеждаме от по-ранна възраст в училище и да го разпростираме в горния курс на обучение. … Много е важно децата да се сблъскат с реалната практика в най-ранна възраст“.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
При съвместни действия на Главна дирекция „Национална полиция“, Областната дирекция на МВР Добрич и Районната прокуратура в Добрич е разкрита организирана престъпна група за телефонни измами. Задържан е и вторият фактически ало измамник. 44-годишният мъж от Горна Оряховица е с повдигнато обвинение за организиране и осъществяване на измами за..
Демократична България няма да подкрепи изключването на Явор Божанков и Даниел Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес. Това написа във фейсбук Ивайло Мирчев от "Демократична България". "За да се намери изход от тази безпрецедентна криза подкрепихме Силви Кирилов, въпреки всички негативи, които има този ход. Направихме всичко, което е..
Общинският съвет във Варна прие решение за преразпределение на средства от целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. Промяната се налага поради несключени към момента договори за изпълнение на строително-монтажни работи за няколко обекта. От списъка за финансиране на обща стойност 1,25 млн. лева отпадат улиците „Перла“, „Младежка“ и „Мечтание“..
Община Варна ще отпусне 1,76 млн. лева на „Градски транспорт“ ЕАД. Решението беше взето на днешното заседание на местния парламент след дебати. Средствата се предоставят за покриване на част от неотложните плащания на дружеството. Сериозна дискусия предизвика предложението за отпускане на средствата с цел покриване на дългове към Българската банка за..
Конституционният съд на Румъния разпореди повторно преброяване на гласовете, подадени на първия тур на президентските избори. Съдът нареди „да се проверят и преброят отново всички бюлетини на изборите за президент на Румъния на 24 ноември“, се казва в официалното изявление. Решението за повторно преброяване на гласовете беше взето, след като..
След днешното гласуване за председател на Народното събрание, „Продължаваме промяната“ поиска оставките на Даниел Лорер и Явор Божанков, съобщиха от партията. С решение на Изпълнителния съвет на ПП „Продължаваме промяната“ Даниел Лорер се изключва от партията и всички нейни органи.
Балотажът в Народното събрание не излъчи председател и от седмия път. За кандидата на ГЕРБ-СДС Рая Назарян гласуваха 69 депутати със „за“, 159 – против и 10 въздържали се. За кандидата на ИТН Силви Кирилов гласуваха 118 депутати със „за“, 103 – против, 17 се въздържаха. Веднага след гласуването Тошко Йорданов припомни приетите процедурни правила и..