Много са символите на българското село днес. За едни това може да е старата чешма, обрасла с всякакви храсталаци, но продължаваща да утолява жаждата, защото в нейните темели е "вградена" сянката на най-красивата българка. Или изгорялото гнездо на щъркели в село Падина, което възрастните птици съградили отново и жителите на селото очакват и тази пролет да се напълни с живот. Или вековното дърво, което на много места е на почит. Или станът на нашите баби, който са съхранили в етнографските сбирки...
Ден преди Богоявление - на Зимен Кръстовден, ще си припомним част от срещите през миналата година. Ще чуем отново хората, които са избрали тишината, спокойствието и красивата природа на българското село.
Точно преди година в ефира на Радио Варна започна предаването "На село".
Почти всички пътувания бяха изключително зареждащи. Някъде ни посрещаха с питка и баница, на други места - със заключени врати и отказ да разговаряме от страна на местната власт. През лятото имаше и много комари, дори бълхи и кърлежи. Но така наречените „обикновени“ хора и сега „ги виждам“ с техните големи и открити очи, с широки усмивки и много топлина в душите, заобиколени от пъстрите градинки и добре подредени дворове.
Селата си приличат – почти навсякъде тенденцията е намаляващо и застаряващо население. Изключение правят тези, които са близо до Варна и имат добра инфраструктура, което позволява на живеещите да пътуват до работа в големия град.
Ще си припомним част от срещите в Голица и малка част от селищата, които са създали преди няколко века българите, тръгвайки от планината - Изгрев, Калиманци, Бърдарево, Солник...
За енергията, провокирана от близкия контакт с природата, за удоволствието да се разхождаш по окосената трева и връзката с важните неща в живота може да се говори не часове и не дни. Тези срещи за мен, Габриела Гаврилова, са много повече от работа и удоволствие.
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..
Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..
За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..