В разгара на грипния сезон, когато в автобуса, на работа, в училище, в магазина – отвсякъде ни атакуват неприятни вируси и ни причиняват дискомфорт, можем да се доверим на лечебната сила на един продукт, известен ни от хилядолетия. Солта – тя е в основата на халотерапията. Названиято й идва от старогръцката дума „halos”, която означава сол. Пациентите влизат в специални помещения – солни стаи, пълни с въздух, богат на отрицателни йони. Специални апарати неутрализират положителните йони в тялото ни и спомагат за пречистването на токсините.
Солта може да бъде алтернатива на лекарствата, които ни се налага да поглъщаме, докато водим борба с вирусите и настинките, категорична е Диана Русева, управител на център по халотерапия във Варна:
За кого е най-полезен този холистичен метод на лечение?
Тази терапия е много удачен вариант за подкрепа на имумнната система както при деца, така и при възрастни хора. Влизайки в солната стая, те вдишват чист натриев хлорид. Тази терапия е чудесна за приложение при грипни състояния. Солта обира влагата, намалява възпалението и освобождава пътя към изхвърлянето на различни патогенни организми. Почистените пътища позволяват достъпа на кислород и храна на клетката. По този начин се засилва тялото и то само си помага да постигне най-добрия ефект, намалява се приемът на различните медикаменти. Като ефект от халотерапията е намаляването на нивото на стреса. Постига се едно бързо отпочиване, което допринася за поддържането на имунната система в една по-голяма бойна готовност.
Как се създава една такава стая, трудно ли се поддържа?
Солта по стените и тавана служи за поддържането на едно антибактериално пространство. Тази на пода се сменя веднъж или два пъти годишно.
Как можем да приложим солта при лечението си в домашни условия?
Всички знаем, че солта е достъпно и познато средство, което за съжаление често пренебрегваме. Можем да използваме физиологичен разтвор в инхалаторите си, както и специализираните солни лампи, които излъчват отрицателни йони в стаята и помагат на тялото ни да се спасим от неприятни събития като грипа или настинката.
Има ли подходящ сезон за халотерапията?
Във всеки един сезон се поддържат стабилни параметри. Най-често хората идват след наличие на проблем, но моят съвет е да се подлагат на халотерапията дори през лятото, за да избегнат вирусите през останалите сезони.
Когато Иван дойде да тренира на 5 години и половина, бяхме като деца на лунапарк - забавление безкрай, а резултатите са впечатляващи - създадохме плашещо добър на корта човек. Така описа работата си с шампиона на "Уимбълдън" първият треньор на Иван Иванов - Пламен Радев. Всичко, което съм постигнал, е благодарение на усилията, вложили в мен..
Варненският състезател по тенис Иван Иванов, който спечели "Уимбълдън", се завърна в родния си град от Лондон. Tой беше посрещнат като национален герой на Летище Варна снощи. Звездно посрещане във Варна на Иван Иванов - носителят на титлата от Уимбълдън (ВИДЕО) "Очаквах такова посрещане, бяха ми казали по телефона, но все пак такава..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Серията от вотове на недоверие е по-скоро форма на услуга към управляващите. Това подчерта за Радио Варна политологът Димитър Ганев. Опозицията - "Продължаваме промяната - Демократична България", е в непрекъсната политическа дилема, допълни той. Не е добро послание за града случващото се с кмета на Варна Благомир Коцев, коментира още..
Първите магистри по специалността „Космическо инженерство и технологии“ на Висшето военноморско училище „Никола Й. Вапцаров“ защитиха своите дипломни работи. Това са капитан Филипа Александрова (летец от авиобаза „Чайка“), Емил Райчев (КБС), Димитър Димитров (катедра „Информационни технологии“) и Кристиян Панайотов (Математическа гимназия „Д-р..
14 юли е националният празник на Франция – денят, в който страната чества превземането на Бастилията с военни паради, балове на пожарникарите и фойерверки. Но далеч от цялата тази суета, днес един французин ще прекара деня по съвсем различен начин – във Варна, до пещта на собствената си пекарна. Грегори Шарниге е от Брест и в продължение на 18..
Тази седмица Европейският парламент прие поисканите от България три поправки в доклада за напредъка на Северна Македония за присъединяване към ЕС. Така от доклада ще бъдат заличени всички референции за "македонски език и идентичност". Новият текст беше приет с 461 гласа "за", 121 "против", а 107 евродепутати гласуваха "въздържал се". Това..