От днес сиренето и кашкавалът, произведени с растителни мазнини, трябва да се продават на отделни щандове с ясно обозначени надписи, че са имитиращи продукти. Наредбата засяга както производителите, така и търговците. Целта ѝ е да ограничи възможността за измама на потребителя. Статистиката сочи, че употребата на сирене и кашкавал с палмово масло намалява. Въпреки това обаче само през 2017 г. сме изяли над 13 000 тона такива продукти.
Съгласно Наредбата за специфичните изисквания към млечните продукти, имитиращите продукти, които съдържат мляко, но и растителни мазнини, трябва да са опаковани в отделни потребителски опаковки още в предприятието, а на етикета задължително да е изписано, че са имитиращи продукти. Задължително трябва да се посочи и съставката, която е частичен заместител на млякото. Целта е да се ограничат злоупотребите и подвеждането на потребителите.
Наредбата влезе в сила през октомври. До неделя обаче имаше гратисен период, за да се продадат всички произведени преди наредба за продукти. От днес тя вече е задължителна.
Пред БНР Симеон Присадашки - зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите, заяви:
"Оттук нататък вече всеки носи своята отговорност и ще има наказуемост за злоупотребата с тази наредба. Тя беше доусъвършенствана, защото се получаваше едно размиване в отговорността за продажбата на този тип продукти и за информираността на крайния клиент - какво съдържат тези продукти. С тази наредба това се регламентира. Тези продукти вече трябва да бъдат опаковани от самия производител и никой по веригата няма право да променя опаковката. Второто е, че на опаковката трябва да бъде изписано какво представлява продуктът, какво съдържа, както и количествата на аналоговите суровини трябва да бъдат обозначени с достатъчно ясен шрифт".
Според него сега хората ще бъдат много по-информирани:
"Доколко те ще ги ползват - това е култура на хранене на всеки. Мисля, че вървим напред в тази насока. Все повече хората разбират, че по-евтините храни не водят винаги до качествено задоволяване на нуждите от енергия за организма. За мен продуктите без име може би крият най-големите рискове за качество".
Присадашки подчерта, че масово имитиращи продукти се изнасят от България за други страни, но вносът е малко. За кашкавалите с имитиращи продукти у нас започна да се работи отскоро, досега тези продукти влизаха от Гърция, посочи той. По думите му правилата ще важат и за вносните продукти.
За момента от 260 предприятия 23 са заявили, че ще произвеждат имитиращи продукти, информира Симеон Присадашки.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...