Това споделя майстор на оръжия, в чийто род занаятът се предава от дядо на внук вече 6 века. История на оръжията, традицията и културата при оръжията и ножовете изучава Стоян Андонов от Габрово. Споделя, че е един от 15-те познавачи на тази материя в страната, а това е малко популярна тема.
Неговият род е от Трявна. Реставратор по образование, Стоян Андонов се интересува и от всичко, свързано с екипировката на войните. Правил е доспехи на всички националности, които са били на Балканите - траки, римляни, прабългари, византийци и други. Стоян Андонов вече 35 години се занимава с този занаят.
На Антоновден празнуват професиите, които са свързани с обработката на желязо.
Традиционалист съм. Човек, който уважава ръчно направените неща. Това ще рече ножът да се изкове, да се шлайфа и да се сглоби. Може да се направи кания или сарач да я изработи. Това е ножът.
Вие изработвате и допълнителна украса?
Да, гравировка по дръжките, по острието, по гардовете - според желанието на клиента. Както едно време - искаш нож и отиваш при ножаря. Сега вече не е така, защото живеем в друг век с други изисквания и други особености.
Серийното производство разруши ли традицията?
Абсолютно! Но има и изключения, защото има хора, които все още искат да имат нож, който да им допада и да е по тяхната ръка, и си поръчват.
Но серийното производство кара хората да не се замислят за стойността на изработката, а те вече го възприемат като даденост. Това убива занаята, убива културата и историята на един народ, което се случи сега.
Габровските майстори са прочути в областта на ножарството!
Да, бяха прочути. Сега нещата вече се промениха и истински според мнозина са китайските продукти. Оказва се, че традиционалистите сме 5 - 6 души в България, които не си позволяваме да смесваме китайското с истинското, българското.
Какво е характерно за българския нож?
Две неща - едното е формата. Тя е с долно режещо острие, кулаклия нож. Другото е кования нож. Истинският нож е кован на ръка.
Колко време издържа един истински нож?
Цял живот и наследниците продължават да го ползват.
Във Вашето семейство има ли такива ножове?
Освен традиционните ножове, Вие правите и модели на стари ножове!
Античност, Средновековие, Възраждане. Имам остриета от всички тези периоди.
Как се променя ножът през вековете?
Драстично. Траките са създали бронзовия нож в различни форми още 3 - 2000 години преди Христа. При Александър Македонски острието вече е от стомана. При римляните то е от желязо и също променя и формата си. Но се забелязва, че старите тракийски ножове са леко променени. Ние сме добри модификатори, но много трудно създаваме нещо ново.
Ножът трябва да е функционален и изработен с вкус, да е красив. Личният нож се изработва според желанието на всеки човек.
Идват ли при Вас колекционери?
Много. Те си избират действащи реплики, които се изработват по оригиналите, което е много по-евтино. Най-голям е интересът към тракийския нож. Той има специфична извивка на острието - тип гилотина, и реже само с издърпване. Има интересен захват и извит гард, за да предпазва пръстите.
Има ли регионални различия?
Има. Това е интересното, че България колкото и да е малка, има различия. Има капански, буйновски, солунски, габровски...Голишки нож има, а това е Варненско.
Какво представлява той може да научите от интервюто със Стоян Андонов:
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г. Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..