Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдаваме пълно лунно затъмнение на 21 януари

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Пълно лунно затъмнение и суперлуна - така като "2 в 1" можем да опишем първото за годината и, оказва се, последно за доста дълъг период от време – поне до месец май 2022, небесно явление на 21 януари, видимо от България.

Разбира се, между двете пълни лунни затъмнения ще има доста частични, разказва Ева Божурова, астроном в НАОП "Николай Коперник във Варна.



Иначе тази година любителите на небесните спектакли ще станат свидетели още на едно пълно слънчево затъмнение, три частични слънчеви затъмнения, три суперлуни - освен на 21 януари и на 19 февруари и 21 март, и частично лунно затъмнение на 16 юли.

Ще видим също така и преминаването на Меркурий пред Слънцето. Явлението, което е сред едва 14-те подобни за 21-ви век и няма да бъде наблюдавано до 2039 г. Преминаването на Меркурий пред слънчевия диск ще продължи 5 часа и 29 минути и ще се вижда от части от Северна и Южна Америка, Европа, Африка и Близкия Изток.Редкият спектакъл, който ще поднесат Меркурий и Слънцето, ще може да се гледа на 11 ноември.

Измежду трите суперлуни за 2019 г. най-ярка и едра ще изглежда тази на 19 февруари, когато естественият ни спътник ще се намира най-близо до Земята.
Най-добрите дни за наблюдение на планетите, които предстоят са 27 февруари - Меркурий, 10 юни - Юпитер, 9 юли - Сатурн, 14 юли - Плутон, 10 септември - Нептун и 28 октомври - Уран.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конвоират до София подпалвача от Велико Търново, ще го съдят за тероризъм

По разпореждане на Борислав Сарафов обвиняват в тероризъм извършителите на палежите във Велико Търново и в Сливен. След съвещание с прокурори от София и Велико Търново, по разпореждане на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, извършителят на палежа във Велико Търново ще бъде конвоиран до столицата , предаде БНТ. 33-годишният мъж ще бъде обвинен за..

публикувано на 28.07.25 в 10:26

Маси и столове на заведения на червените плочки в центъра на Варна няма да има

Няма да бъдат разполагани маси и столове, собственост на заведения, на червените плочки, част от пешеходната зона в центъра на Варна. Това съобщи за Радио Варна кметът на район "Одесос" Янислава Шопова. През този месец два пъти заседава специализираната комисия за тротоарното право. 196 от 250 заявления са били приети на първото заседание, 190 от..

публикувано на 28.07.25 в 09:55

Между 8 и 12 камиона събират боклука на Варна през лятото

Два допълнителни камиона подпомагат сметосъбирането и сметоизвозването във Варна през летния сезон. Въпреки това се наблюдава неизпълнение на графиците от страна на фирмата, което се дължи главно на аварирала от жегата техника. Това каза за Радио Варна заместник-кметът Илия Коев във връзка с многократни сигнали от различни точки на града, свързани с..

публикувано на 28.07.25 в 09:05

Над 200 пожара за денонощие у нас

Над 200 пожара са възникнали в страната, по данните за изминалото денонощие, съобщи снощи директорът на Главната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" главен комисар Александър Джартов. В 1 ч. тази нощ се е появил нов пожар -  близо до севлиевското село Душево. Огънят е локализиран, предаде БНР.  Поради силен вятър в района пожарът в..

публикувано на 28.07.25 в 07:59

Предстоят заседания на две комисии към Варненския общински съвет

Две комисии към Варненския общински съвет ще заседават през днешния ден.  В 9 часа се събират съветниците от комисията по здравеопазване. Те ще разгледат докладни записки, свързани с отпускане на еднократни помощи за лечение, за репродуктивни проблеми и за деца с редки болести.  В 10 часа започва заседанието на ПК „Социални дейности и жилищна..

публикувано на 28.07.25 в 06:48

Седмицата започва с топло време, висока влажност и очакване за валежи

Сутринта ще е слънчево. Около и след обяд от запад ще се развива купеста облачност и по-късно на места ще превали краткотраен дъжд с гръмотевици, валежи ще има и през нощта. Ще духа слаб до умерен вятър от северозапад, по крайбрежието следобед от югоизток.  Максималните температури слабо ще се понижат спрямо предходните дни и ще са от 32° до..

публикувано на 28.07.25 в 06:38

Медици излизат на национален протест

Национален протест за достойно заплащане и условия на труд на всички, работещи в здравната система предстои през днешния ден. Началото е от 18 часа пред Народното събрание в столицата.  „Властимащите предлагат нищожно увеличение на началната заплата за медицинска сестра и дипломиран лекар. Това за тях е най-доброто решение, всяко друго "ще..

публикувано на 28.07.25 в 06:17