Денят на родилната помощ е известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари).
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и корените му отвеждат при славяните, но се е запазил във времето и през Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Чуйте в звуковия файл от репортажа на Ваня Славова как се отбелязва Бабинден в селата Господиново и Дюлино, община Бяла, област Варна:
Според старата традиция още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".
След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три години, за да ги благослови. "Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща "молитвената вода" при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден.
Според обичая на Бабинден на обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете.
От 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.
Пожелаваме весел празник на всички баби, акушерки, гинеколози, ембриолози!
Да се раждат повече здрави бебета, да се сбъдват мечтите на всички, които от дълги години са в очакване на новия живот, бабите да помагат при грижата и отглеждането на внуците!
Струпване на автомобили на моста над р. Камчия, видя репортер на Радио Варна. По данни на полицията инцидентите са два. Те са станали в отсечката между защитена местност "Пода" и Старо Оряхово по главния път Варна-Бургас. Няма сериозно пострадали хора при инцидента. На мястото има лекарски екип с линейка, хората са прегледани, но никой не е отведен в..
Русия и Украйна си размениха днес по още 307 свои войници през втория ден от най-мащабната размяна на военнопленници досега за повече от три години след началото на тригодишната война между двете страни, предаде Ройтерс. Президентът на САЩ Доналд Тръмп отбеляза, че размяната на военнопленници, при която трябва да бъдат освободени по 1000..
Над 20 000 души се включиха в празничното тържествено шествие послучай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както..
Стотици балчиклии днес се включиха в празничното шествие по повод 24 май – Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българска азбука, просвета и култура и на славянската книжовност и празник на града. „Нека да сме горди балчиклии в днешния най-български празник“ – приветства в поздрава си към местните жители кметът на Балчик Николай Ангелов...
По повод Празника на град Балчик и Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност Годишната награда за принос в областта на културата днес бе връчена на Надежда Александрова - галерист и художник, в чиито платна неизменно присъства Балчик. На 12 юли 2024 година Надежда Александрова откри..
Европейската комисия предложи обезщетенията за забавяне на полети да се дават само за значително по-дълги закъснения, отколкото досега, предаде ДПА. Агенцията отбелязва, че ако бъде одобрено това предложение, вероятно в бъдеще пътниците, чиито полет е имал сериозно закъснение, ще имат по-малки възможности за предявяване на искове за компенсации..
Над половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото. 59% подкрепят инициативата на президента Румен Радев за провеждане на референдум, но това не се отразява на неговото обществено одобрение. 41% оценяват работата му като положителна. Това е един от изводите в проучване на изследователски център "Тренд" по поръчка на "24..