Денят на родилната помощ е известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари).
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и корените му отвеждат при славяните, но се е запазил във времето и през Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Чуйте в звуковия файл от репортажа на Ваня Славова как се отбелязва Бабинден в селата Господиново и Дюлино, община Бяла, област Варна:
Според старата традиция още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".
След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три години, за да ги благослови. "Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща "молитвената вода" при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден.
Според обичая на Бабинден на обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете.
От 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.
Пожелаваме весел празник на всички баби, акушерки, гинеколози, ембриолози!
Да се раждат повече здрави бебета, да се сбъдват мечтите на всички, които от дълги години са в очакване на новия живот, бабите да помагат при грижата и отглеждането на внуците!
Междуведомствена комисия, създадена със заповед на областния управител на Варненска област проф. Андрияна Андреева, ще провери как Общината изпълнява правомощията си да стопанисва Морската градина. Докладът трябва да бъде готов до 15 март, но до този момент Община Варна не е определила своите представители в нея. Информацията, поискана от проф...
С общоградско поклонение и възпоменателна церемония ще бъдат отбелязани 152 години от гибелта на Апостола на свободата Васил Левски. За първи път събитието ще се проведе на 18 февруари от 10:00 ч. пред паметника на Левски в Алеята на Възраждането в Морската градина. Ще бъдат положени венци и цветя с военен ритуал и заупокойна молитва. Съорганизатори..
Петима шофьори с над 1.2 промила в кръвта са заловили за седмица варненските полицаи. 18 са тежките катастрофи от общо 53 за периода 10-16 февруари, отчетоха от Областната дирекция на МВР. 35 са произшествията с материални щети, останалите катастрофи са леки. 2 304 са нарушенията за скорост, а констатираните случаи на водачи, шофирали след употреба на..
Очаква се в края на месец март да бъде внесен за разглеждане законопроектът за промени в Закона за туризма, касаещ създаването на Гаранционния туристически фонд. Това съобщи за Радио Варна Юлиян Бонев от Варненската асоциация на туроператорите и туристическите агенции. Работи се много активно от страна на правителството и на бранша, каза още Бонев. Той..
С фрактура на прешлени, контузия на мозък и тяло приключва пътен инцидент, възникнал в събота около обяд по пътя между с. Неофит Рилски и Девня. Според данните до момента, водачка на лек автомобил – 21 - годишна жителка на Неофит Рилски, губи управление над автомобила и се преобръща в земеделска нива. Жената е настанена в болница с опасност за живота...
Започва общинският етап на Ученическите игри в Община Добрич. В инициативата ще се включат над 1200 ученици от 22 училища. Ученическите игри се провеждат в залата на Учебната спортна школа. Състезанията започват с баскетболни срещи между отборите във възрастовата група V-VII клас. Учениците ще се надпреварват в осем вида спорт: хандбал, лека..
Новият кмет на село Ягнило, община Ветрино, е Тони Костадинов, съобщиха от Общинската избирателна комисия във Ветрино. Кандидатът на ГЕРБ е избран със 74 гласа, невалидните бюлетини са 6, а трима избиратели са гласували с „Не подкрепям никого“. Избирателната активност в селото е 53 процента, гласували са 83-ма души.