Денят на родилната помощ е известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари).
Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките. Този празник е езически и корените му отвеждат при славяните, но се е запазил във времето и през Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.
Чуйте в звуковия файл от репортажа на Ваня Славова как се отбелязва Бабинден в селата Господиново и Дюлино, община Бяла, област Варна:
Според старата традиция още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да "полеят". Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с "мартеничка" - червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля с шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: "Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!".
След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила ("хванала") червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.
В някои райони обичаят е майките да водят на Бабинден децата си при бабата, докато навършат три години, за да ги благослови. "Бабата" има и друга важна обредна роля за майката и детето. Още след като завърши раждането тя напълва стомна с вода, потапя в нея китка босилек и я отнася в черквата. Свещеникът освещава водата и благославя бабата. После тя връща "молитвената вода" при родилката, която си мие лицето и сипва по малко в коритото на детето при всяко къпане чак до 40-ия му ден.
Според обичая на Бабинден на обяд булките и невестите се събират на празнично угощение в дома на бабата акушерка. Всяка жена носи прясна погача, баница, варена или печена кокошка и бъклица с ракия или вино. Целува ръка на "бабата" и й подава подноса с храната. Дъщерите и снахите подреждат дълга и богата трапеза, около която сядат всички присъстващи. Започва весело и буйно пиршество, придружено с песни, танци и понякога с твърде пиперливи и разюздани закачки и сценки. Често бабата поставя около врата си наниз от червени чушки и с керемида кади под полите на жените, за да раждат повече деца. След обеда на трапезата у бабата започват да идват и мъжете.
От 1951 година Бабинден е обявен за Ден на родилната помощ и на акушерките и гинеколозите.
Пожелаваме весел празник на всички баби, акушерки, гинеколози, ембриолози!
Да се раждат повече здрави бебета, да се сбъдват мечтите на всички, които от дълги години са в очакване на новия живот, бабите да помагат при грижата и отглеждането на внуците!
Коалиционното правителство се събира на първото си редовно заседание днес. Това се случва седмица, след като кабинетът с премиер Росен Желязков и министрите положиха клетва в Народното събрание и започнаха управленския си мандат. Темите в дневния ред на заседанието ще бъдат обявени по-късно днес, информираха от правителствената информационна служба.
Очаква се българските моряци Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които прекараха 14 месеца в плен на йеменските хути, да се приберат в България днес следобед. Освобождаването им от плен бе потвърдено вчера, като правителственият самолет отлетя за Оман, за да прибере Чанев и Веселинов, предаде БНР. Екипажът на "Галакси лийдър" (Galaxy Leader) се състои..
Повечето от заразените с грип в момента в страната и във Варна боледуват от грип тип А, каза за Радио Варна доктор Ана Баева, началник отдел „Противоепидемичен контрол“ в РЗИ-Варна. Лекари, които лекуват в отделенията пациенти с грип, съобщават, че той е придружен и с други вируси. Затова при изследване, най-често резултатие са отрицателни и..
Предимно положителни са температурите на въздуха в Източна България и по Черноморието измерени в 5.00 часа тази сутрин. Минус 1 градус отчетоха термометрите в Шумен. В Добрич 0. 1 градус е в Разград, 2 в Русе, по 3 градуса са измерени във Варна, Карнобат и Шабла. 4 градуса е в Бургас, по 5 в Силистра и на нос Калиакра...
Заради обявената грипна епидемия във Варна в периода от 23 януари до 29 детските градини и ясли въвеждат стриктен ежедневен филтър. Не трябва да се допуска и смесване на групи и провеждане на общи мероприятия. Необходимо е още да се извършва често проветряване на помещенията и засилена текуща дезинфекция на повърхностите, миниум два пъти на ден...
Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии. "Възраждане" и "ДПС-Ново начало" не получиха нито едно председателско място, предаде БНР. За председател на Комисия по външна политика бе избран лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, а зам.-председател ще е Йорданка Фандъкова. За председател на Комисията по бюджет и финанси бе избран Делян..
Задържаните в Йемен двама български моряци, членове на екипажа на кораба „Галакси Лийдър“, бяха освободени. По-рано днес по разпореждане на министър-председателя Росен Желязков правителственият самолет беше изпратен, за да ги прибере в България, съобщиха от МВнР. Припомняме, корабът "Галакси лийдър" попадна в плен на йеменските бунтовници хути на 19..