Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Патриарх Евтимий - водачът на българите

4
училище

Православната църква днес почита паметта на Св. патриарх Евтимий Търновски, една от най-великите личности в българската история. Духовен учител и водач, той ръководи защитата на столицата Царевград Търнов при обсадата на турците през 1393 година. Неговото име днес носят улици и училища в цялата страна. Във Варна това е основно училище "Патриарх Евтимий" във Владиславово, създадено през 1885 година, а името на великия българин получава през 1992 година. В края на миналата година спечели наградата "Най усмихнато училище в България".

Свети Евтимий е роден около 1327 г. в Търново – столица на тогавашна България. Получава образованието си в манастирите около Търновград (дн. Велико Търново) и приема монашески чин.Около 1350 г. постъпва в Килифаревския манастир, привлечен от славата на Теодосий Търновски. Именитият духовник го провъзгласява за свой пръв помощник и иконом на манастира, а самият той се уединява в гората, отдавайки се на безмълвие (исихия).

СнимкаПрез 1371 г., след седемгодишно странстване, Евтимий се завръща в България и основава църквата "Св. Троица", която се намира на 10 км от Търново. Около него се оформя група от ученици, които помагат за организирането на манастира, познат днес като Патриаршеския манастир. Именно в този манастир се организира и Търновската книжовна школа.

През 1375 г., след смъртта на българския патриарх Йоаникий II, Евтимий е провъзгласен за патриарх на Търново. Привърженик на исихазма, той преследва ересите и упадък на нравите. Получава известност в целия православен свят и мнозина митрополити и игумени се обръщат към него за тълкувания на богословски и църковни въпроси.

Една от най-важните стъпки, които новият патриарх предприема, е реформата в българския книжовен език. За мотивите да се заеме с нея сведения могат да бъдат открити в "Похвално слово за Евтимий" от Григорий Цамблак и "Сказание за буквите" на Константин Костенечки. Григорий разказва, че Евтимий се заема с превод на книги от гръцки на български език, тъй като е недоволен от по-старите преводи. Техните грешки с натрупването си довеждат до сериозно изопачаване на свещените текстове, до погрешно тълкуване на смисъла им и появата на ереси.

СнимкаЗа разлика от писателите и преводачите от Преславската книжовна школа, които предпочитат свободния и смислов превод, търновските книжовници се придържат към точното предаване на гръцките оригинали. Писменият български език, който те налагат е изкуствен и отдалечен от народния говор. Поради това оценките за значимостта на Евтимиевата реформа са противоречиви. Правилата изработени от Евтимий се прилагат както при превод така и при създаването на оригинални произведения.

През пролетта на 1393 г. султан Баязид І обсажда Търново. Иван Шишман не е в града и патриарх Евтимий ръководи защитата му. Смята се, че градът издържа тримесечна обсада. На 17 юли 1393 г. турците превземат столицата. Тогава са избити голяма част от българите.  Предполага се, че е заточен в Бачковския манастир, където умира в началото на следващото столетие.

Св. патриарх Евтимий Търновски е канонизиран от Българската православна църква през 15-и век и оттогава е включен в нейния празничен календар, а на 20 януари паметта му се почита и от другите православни църкви.

Много е важно да помним думите на Патриарх Евтимий, казани при напускане на столицата Търново, когато народът отчаяно го пита на кого да разчитат,  а според житието той отговаря "На Света Троица ви оставям", припомни отец Ясен Шинев от Варна. И още:






След превземането на Търново някои книжовниците успяват да спасят част от невероятната библиотека на Търновската книжовна школа в останалите все още свободни държави на Балканите или в Русия, с което помагат за развитието на  духовен живот и култура. Григорий Цамблак и Киприян дори заемат високи църковни постове.
Исихазмът се разпространява и в Североизточна България. На "умната молитва" са се молели и монасите от скалния  Аладжа манастир, който се намира на 17  километра от Варна и е обявен за национален паметник на културата през 1957 година.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Стефанов

Политологът Даниел Стефанов: Всеки опит на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да правят мнозинство с други партии поотделно е игра

Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..

публикувано на 25.11.24 в 19:40

От днес започва ремонтът на подхода към корабостроителницата под Аспаруховия мост

От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като началото на дейностите е подходът към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят текущите ремонти по улиците и булевардите в квартала, посочват от Дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ към Община Варна. 

публикувано на 25.11.24 в 17:34

Започва премахването на неработещите бараки на ул. „Д-р Пискюлиев“

Още тази седмица може да започне демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“, информираха от Дирекция "Управление на сигурността и контрол на обществения ред". Премахването на бараките ще става по утвърден график, във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул...

публикувано на 25.11.24 в 17:30

Готвят ремонт на ДКЦ-5 във Варна, ще строят пристройка с операционни

Предвижда се цялостно обновяване на сградата на Диагностично-консултативния център „Света Екатерина“ и изграждане на допълнителна пристройка към нея, в която да бъдат обособени операционни зали. Това каза управителят на ДКЦ-5 д-р Галина Павлова. Ремонтът ще бъде финансиран по програма "Региони в растеж", проектът на стойност 8,5 млн. лева е класиран..

публикувано на 25.11.24 в 15:40

Протест "Нито една повече" във Варна днес

Протест под надслов "Нито една повече" ще се проведе в редица градове у нас, сред които и Варна.  Шествието във Варна започва от 18 часа пред Съдебната палата на площад "Независимост".  Да покажем солидарност с всички момичета и жени, преживели или станали жертва на насилие, посочват организаторите. В същия час протестни акции ще се проведат още в..

публикувано на 25.11.24 в 15:24

Над 60% ръст на причинените телесни повреди от домашно насилие във Варна

От началото на годината до края на октомври във Варна има ръст на издадените заповеди за защита при домашно насилие. Tе са 420, докато за същия период на миналата година са били 338. Това съобщи регионалният координатор по темата в ОД на МВР полицейски инспектор  Янка Донева н а специален брифинг, посветен на Международния ден за премахване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:40

Увеличават се заповедите за защита от домашно насилие в Добрич

Увеличава се броят през настоящата година на издадените заповеди за защита, свързани със случаите на домашно насилие, на територията на област Добрич. Извършилите престъпления от този характер от 1 януари до 31 октомври са 136 мъже и 18 жени. При издадените 146 заповеди за защита от домашно насилие потърпевши са били 35 деца, 128 жени и..

публикувано на 25.11.24 в 13:06