Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Терените с новите строежи на плажа са били на община Созопол

Последните строежи, със скандален привкус, които се реализират по южното ни Черноморие си приличат не само по това, че са на метри от вълните. И при казуса с „Алепу“, и при този с къмпинг „Градина“ изплуват декари общинска земя, собственост на Созопол, харизана преди много години на частни инвеститори.

На източния бряг – нищо ново. Сгради се вдигат на метри от морето, защитените територии и видове се опазват, според институциите, дюни няма, ЗУЧК не се нарушава. 

Първият пример от изминалата седмица. Теренът, на който в момента се укрепва свлачището в местността „Алепу“ в размер на малко над 7 декара, е собственост на акционерното дружество „Алепу Вилидж“. Той е посочен в Общия устройствен план на Община Созопол като урбанизирана територия. По данни на регистрите, акционерното дружество „Алепу Вилидж“ е създадено през януари 2005 г. Собствениците на дялове в него са имали Община Созопол с 34 % от общия капитал и "Черноморска лизингова компания" с 66 % от общия капитал. В устава на дружеството е описано, че предметът на дейността му е „изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилнообразно строителство и съответната инфраструктура, хотелиерство и ресторантьорство“. "Черноморска лизингова компания" е внесла близо 600 000 лв., а Община Созопол прави апортна вноска на 4 недвижими земеделски имота – частна общинска собственост. Общата им площ е малко над 29 декара. Общата им стойност тогава е оценена на малко над 1 200 000 лв., което надхвърля повече от двойно вноската на другия акционер. Според документа, „Черноморска лизингова компания“, е задължена да привлече необходимите инвестиции по строителството и пускането в експлоатация на туристическия обект, съгласно одобрения от Община Созопол проект.
Апортирането на имотите за включване в дружеството е гласувано през ноември 2006 г. от Общинския съвет на Созопол. При дебатите в залата е посочено, че всичко това ще е в полза на общината, тя само печели. Към днешна дата, настоящият кмет, Панайот Рейзи посочи пред БНР - Бургас, че Община Созопол няма участие в акционерното дружество, а теренът е частен. Кога обаче Общината се е изтеглила не става ясно. Както и къде е отишла ползата. Но строежът кипи, брегът се укрепва, законите са спазени, което е важно, защото ние сме правова държава.
Примерът с течащия строеж на „Градина“ е аналогичен. Екоинспекцията се произнася още през март, м.г., че в поземлен имот до плажа могат да бъдат изградени ресторант, бар, магазини, обслужваща улица и паркинг. Земята е земеделска, а инвеститор е акционерното дружество „Градина“. Подобни планове е имало отдавна, издавана е и ОВОС, но тя е изтекла. Днес процедурата е оценка за степента на въздействие, светлината за строежа е зелена. Е, при спазване на предписанията.
Справка в търговския регистър показва, че още от създаването на „Градина“ АД, в съвета на директорите е небезизвестният бизнесмен Людмил Стойков – собственик на ваканционното селище „Дюни“, замесен в аферата САПАРД преди повече от 10 години и, общо – взето, с дълго бизнес – минало. Мандатът на настоящия съвет на директорите е изтекъл м.г., но няма публикувани данни за настоящия. Корпоративния имейл на „Градина“, обаче е в домейна на „Дюни“. Дружеството е учредено през 2003 г., а акционер в него, с 25%, е Община Созопол. Тя участва с апортна вноска от близо 40 дка земя, другият акционер – „Дюни“, с изпълнителен директор тогава именно Людмил Стойков, се ангажира да изгради ваканционното селище в имота. Пак повтаряме – близо 40 дка – срещу 25% дялово участие. Строителството се бави с годините, заради смяната на местните власти, а и заради имотни спорове с друг собственик - АКБ „Форес“, зад която стоеше друг известен бизнесмен Николай Банев. В учредителен акт от събрание, проведено през 2011 г. обаче се казва, че „в последствие акционерът Община Созопол е прехвърлил акциите си на Дюни АД“. Другото дружество ги прехвърля на нов акционер – Анета Соколова. А капиталът се намалява от 5 милиона – на 50 000 лв. И пито – платено. Земята става изцяло частна. Близо 40 дка, а настоящите ресторант, бар и т.н. са на площ около 5.5 дка.
Но, да повторим, всичко е законно! А и, както казваше един политик, у нас няма виновни, има само обвиняеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

630 машини обработват пътищата в страната

Пътищата от републиканската пътна мрежа се обработват против заледяване, предвид очакваните ниски температури през нощта. Прогнозите са отрицателни градуси от минус 13 до минус 8, която създава предпоставки за поледици в участъците. Работата по трасетата продължава, в момента 630 машини обработват републиканската пътна мрежа, като 293 са в областите с..

публикувано на 18.02.25 в 19:10
Росен Желязков

Кабинетът ще заложи на инвестиции в инфраструктурата, образованието, здравеопазването

Акцент в управленската програма на правителството са инвестиции в няколко ключови сектора – инфраструктура, образование, здравеопазване, иновационни сфери, както и ускорена модернизация на армията с участието на българската оръжейна индустрия, предаде БНР. Приоритет е и интеграцията на България в европейската икономическа и финансова система. За да..

публикувано на 18.02.25 в 18:59

Гласуваха промени в наредбата за преместваемите обекти във Варна

Одобриха промени в наредбата, регулираща условията и реда за поставяне на преместваеми обекти в града, на заседание на Постоянната комисия „Туризъм, търговия и рекламна дейност“ към Общинския съвет – Варна. Измененията са предложени от зам.-председателя на ОбС Николай Костадинов и председателя на комисията Галина Иванчева, съобщават от пресслужбата на..

публикувано на 18.02.25 в 17:46

Изтича временната закрила на над 74 хиляди украински бежанци у нас

България е единствената страна от ЕС, която все още не е предприела стъпки за удължаване на временната закрила на украинските бежанци. За над 74 хил. бежанци от войната - предимно от районите на Източна и Южна Украйна, това е единствената възможност да продължат живота си у нас - да продължат да работят, да подновят документите си в банки и къде да..

публикувано на 18.02.25 в 15:55

Нови цени във варненските музеи и галерии одобри комисията по култура

Комисията по култура и духовно развитие към Общински съвет – Варна даде съгласието си за актуализация на входните такси за варненски музеи и галерии. Новите цени се предлагат от директорите на културните институции, но се съгласуват от Общинския съвет. Увеличението ще засегне музейните експозиции и обекти от структурата на Регионалния исторически..

публикувано на 18.02.25 в 15:44
Определиха номинираните за награда

Ново жури ще определя носителите на награда "Варна" тази година

Ясно е журито, което ще определя носителите на награда "Варна" за ярки постижения в областта на културата. Това са Красимир Машев, Димитър Трайчев, Мария Томова, Зоя Черешарова, Делян Жечев и Пламен Гутинов - миналогодишните носители на награда "Варна".  Председател на журито е Димитър Чутурков. Това реши днес на свое заседания Постоянната комисия..

публикувано на 18.02.25 в 15:36
Улица

Дежурни в кметствата във Варна ще приемат сигнали в зимната обстановка

Дежурни служители ще бъдат определени във всяко кметство във Варна, които да приемат сигнали, свързани със зимната обстановка. Това каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че ситуацията във Варна е спокойна. Обработват се всички основни булеварди, както и някои малки улици. Техниката е мобилизирана и е на терен. Подготвени за действие са и трите..

публикувано на 18.02.25 в 14:45