Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът кани архитекти от цял свят да решат бъдещето на Дупката

Шест месеца е срокът за юридическата ликвидация на търговското дружеството ЦУМ Варна. Това решиха на заседание съветниците от комисията по "Собственост и стопанство" към местния общински съвет.

След като през октомври миналата година съветът взе решение да изкупи дяловете на компанията, която дълги години стопанисваше т.нар. Дупка, а правителството отпусна 43 млн. и 200 хил. лв. за целта, теренът от близо 3 дка в центъра на Варна ще бъде преобразуван в публична общинска собственост.

Срокът за ликвидацията започва да тече от датата на вписване на прекратяването в Търговския регистър. При нужда, той може да бъде удължен, поясни председателят на комисията Юлиана Боева. За труда си ликвидаторът ще получава месечно по две МРЗ за страната.

Така с днешното предложение, което идната сряда - на 30 януари, ще бъде одобрено и на сесия, сагата ЦУМ Варна приключва окончателно.

Преди седмица в ефира на Радио Варна кметът Иван Портних съобщи, че ще бъде обявен Международен архитектурен конкурс за изработване на проект за пространството на "Дупката".

Конкурсът - по примера на този, с който беше избран проект за бъдещата сграда на библиотеката, ще бъде обявен след като приключат правните аспекти на казуса с "Дупката" и Общинският съвет ликвидира дружеството "Централен универсален магазин-Варна", създадено с цел строителство на търговски център в пешеходната зона на Варна.

"Нека специалистите по градоустройство и архитектите да кажат какво да има на мястото на Дупката. Чакаме техните предложения. И ще изберем най-доброто решение. Аз лично съм против там да се строят сгради. Това трябва да е част от общественото пространство, една естествена връзка между пешеходния ринг, разширение на пешеходната зона към Епископската базилика, Термите, пристанището по-нататък. Надявам се, че ще има добри предложения в рамките на конкурса, които сме готови да реализираме и да затворим тази над 30-годишна тема", каза Портних.
Дупката е на това място от 1986-а година.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Силният дъжд затвори подлези във Варна

Във Варна е усложнена обстановката заради падналия за кратко време силен дъжд. Затворени за движение са автоподлезите на ул. "Шипка" и на бул. "Васил Левски" при пресичането му с бул. "Княз Борис I" във Варна.  В подлеза на ул. "Шипка" има и закъсал автомобил, уточняват от Областната дирекция на МВР във Варна. Няма пострадали. Причината - наводняване..

публикувано на 07.10.25 в 21:11

Катастрофа край с. Стожер, движението се осъществява в едната лента

Временно движението по път II-29 Добрич - Варна в района на с. Стожер се осъществява двупосочно в една лента поради пътнотранспортно произшествие.  Шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, призовават от Агенция "Пътна инфраструктура".  Трафикът се регулира от "Пътна полиция".

публикувано на 07.10.25 в 20:26

Областният управител на Добрич: Ситуацията към момента е спокойна, в готовност сме за реакция

22 литра на квадратен метър са били валежите в община Добрич към 16 часа днес. Най-голямо количество дъжд е паднало в Оброчище - 39 л/кв. м, обобщи в ефира на Радио Варна и предаването "Пост Фактум" областният управител на Добрич - Живко Желязков.  Оранжев код за значителни валежи в част от област Добрич утре Ситуацията в област Добрич е..

публикувано на 07.10.25 в 17:35

НАП улеснява подаването на справки-декларации за ДДС

От началото на октомври 2025 г. Националната агенция за приходите въведе нова функционалност в електронната услуга за подаване на справки-декларации за ДДС. Тя дава възможност на хората, които не са извършвали търговска дейност, да посочат само периода, в който нямат нищо за деклариране. Те вече не са задължени, както досега, да генерират файловете без..

публикувано на 07.10.25 в 16:59

39 населени места у нас са без ток

39 населени места у нас в момента са без ток, съобщи главен комисар Александър Джартов, директор на главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението". По думите му няма усложняване на обстановката, няма критични точки, които да представляват опасност за населението и не се налага евакуация на хора, предаде БНР.  "За това денонощие имаме..

публикувано на 07.10.25 в 16:05

Осигуряват 24-часови дежурства на язовирите заради интензивните валежи

Язовирите от областите Варна и Добрич, които се стопанисват от "Напоителни системи", разполагат с достатъчно свободен обем. Това съобщи за БНР-Радио Варна  инж. Магдалина Вълкова - технически директор в централното управление на „Напоителни системи" ЕАД. През цялата седмица са осигурени 24-часови дежурства, за да не се допускат рискови ситуации и при..

публикувано на 07.10.25 в 16:00
В.с.

Басейнова дирекция "Черноморски район" не е съгласувала строителство в коритото на реката в "Елените"

В Министерството на околната среда и водите е постъпил докладът на Басейнова дирекция "Черноморски район" (БДЧР) – Варна от проверката, разпоредена от министъра на околната среда и водите Манол Генов след наводнението от 3 октомври във ваканционно селище Елените в землището на Свети Влас, община Несебър,  съобщават на страницата си от Дирекцията . "От..

публикувано на 07.10.25 в 15:34