Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само 20% от аптеките във Варна имат баркод скенер

Едва 20 % от аптеките във Варна и Бургас разполагат с баркод скенер за верификация на лекарствата, това каза в ефира на предаването "POST FACTUM" магистър-фармацевтът Любима Бургазлиева.

В декларация, приета от Регионалните колегии на фармацевтичните съюзи в двата града, се настоява органите, които се занимават с контрола по верификация и българското правителство да вземат решение за финансиране на тази дейност. Фармацевтите посочват, че един софтуер струва  хиляда - хиляда и сто лева с ДДС, а цената на един брой баркод скенер е 225 лв. без ДДС. Абонаментната поддръжка на софтуера е между 60 и 80 лева на месец.

Бургазлиева информира, че някои държави в ЕС, например Белгия, са се обърнали към правителството, за да намери начин за финансиране на тази първоначална инвестиция. Ако за българското правителство това не е възможно, то нека Българската организация за верификация на лекарства да включи аптеките в европейски проект за финансиране.

"Все още нямаме нормативна уредба, която да указва какво, кога, как и при какви обстоятелства трябва да се извършва. Проблемът е, че няма разписан ред и хората не знаят какво ще се случи на 10 февруари. Системата не е тествана, не е проведена и информационна кампания. Около 150 опаковки лекарствени продукти вече имат нов идентификационен код, останалите ще се продават до изчерпване на количествата или до изтичане на срока им на годност,  което може да отнеме около 5-6 години. На 9 февруари аптеките няма да бъдат напълнени с опаковки, които имат нов код", коментира Любима Бургазлиева.

Софтуерните фирми, които разработват аптечен софтуер, са направили приложенията и ще ги активират на 9 февруари. Много голяма част от аптеките,  обаче не работят със софтуер. Има доста неизяснени въпроси, свързани с техниката на отчитането, коментира Бургазлиева: "Когато в аптеката е получена стока, няма как две опаковки с еднаква партида и срок на годност, получени от два различни склада да бъдат определени кой откъде е, освен ако нямат надпис от кой склад са получени. Ако допуснем, че някоя от тези опаковки  е фалшив лекарствен продукт, т.е. не съществува такъв уникален номер в системата в ЕС, оттам–нататък никой не знае какво да правим с тази фалшива опаковка. На кого ще я върнем и кой ще възстанови разходите?"

Всяка от опаковките, които се получават от склада, до този момент можеше да се отчете само през касовия апарат. С новите изисквания на НАП, освен че трябва да се отчете тази продажба, тя трябва да бъде регистрирана по интернет, а в Наредбата изрично е посочено, че ако поради технически причини продажбата не може да бъде осъществена, то тя не трябва да бъде извършена. Това означава, че ние няма да можем да изпълним рецептата и трябва да върнем клиента без лекарства.

Цялото интервю на Емилия Николова чуйте в прикачения файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази законът, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35