Десетки жители на община Долни чифлик и съседните общини присъстваха на традиционния фолклорен ритуал на Петльовден в село Голица, където ритуалът датира от времето, когато по време на турското робство са вземали мъжките деца за еничари. Тогава смела голичанка заколила петел и сложила с кръвта кръст на вратата си, а смаяните турци напуснали селото и повече не се върнали.
Даниела Стойнова разказва за празника:
В Голица, Кривини и Солник отново възкресиха традицията на Петльовден
Жителите за 3 села в общината Долни чифлик – Голица, Кривини и Солник, отново възкресиха традицията на уникалния за района празник Петльовден. Според преданията безстрашна майка от Голица успяла да спаси сина си от съдбата на еничарин, заколвайки петел. С кръвта на птицата тя напръскала портите на къщата си и успяла да заблуди турците, които минавали да събират кръвния данък от селото, че нарочно е погубила чедото си. Затова на 2 февруари жителите на тези села принасят в жертва герест петел, помазват с кръвта на птицата момчетата за здраве и се веселят. Традицията повелява на този ден да се слагат богати трапези и да се слави подвига на голишките майки. Гости на празника в трите села бяха кметът на община Долни чифлик Красимира Анастасова и нейният заместник Любомир Вангелов.
В Кривини жени от всички възрасти се хванаха на хорото, което предшестваше ритуалното жертвоприношение на отгледания специално за празника петел. Те пяха песни за безстрашни юнаци и рецитираха Пенчославейковата балада „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово“. „С кръвта на петела правим кръстен знак на челата на момченцата не само да са здрави, но и да са умни“, казаха жените. По своята същност празникът Петльовден прославя мъжкото начало у човека. Затова и в Кривини заколиха най-хубавия петел и раздадоха лакомства с фалическа форма. Не бяха спестени и пиперливи вицове и подмятания.
В Голица празникът също започна с хоро на мегдана на селото току пред известния в цяла България паметник на петела. В хорото се включи и г-жа Красимира Анастасова, пременена от глава до пети в традиционна голичанска носия. „Нашите носии са уникални – няма други като тях. Затова са много ценни и се предават от майка на дъщеря. Моята е шита специално за баба ми точно преди век, но я пазя и затова е като нова“, разказа с гордост възрастна жена. А пък нейна връстничка добави, че най-гордите мъже са точно голичани, затова цялото село празнува Петльовден с мерак.
Преди да седнат на богато отрупаните трапези, голичани представиха и обичая даруване на жената, бабувала в селото при раждането на мъжките рожби. Именно с допускането на мъже в този ритуал се състои разликата му с Бабинден, когато празнуват само жените. Бабата получи и дарове – обредни хлябове, вино и ястия от сварените за здраве петли. „Целта ни е да запазим традицията за поколенията след нас, защото така се запазва и българщината“, каза тя.
На тържеството в Голица пристигнаха и много гости, които веднага се включиха в хорото. Сред тях бяха и солидна група рокери, чиито „метални коне“ бяха изографисани с родолюбиви символи. Всички те си обещаха да се срещнат и догодина по същото време и на същото място.
Пожарът още снощи е локализиран, каза тази сутрин началникът на пожарната Стелиян Стойчев, но огънят не е напълно овладян. На критичните места остават дежурни екипи. Припомняме, че в ърхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град се разрази вчера. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и..
Местната власт да въвежда глоби за използването на питейна вода за поливни цели, за да стигат подаваните количества през летния сезон и да бъде избегната необходимостта от въвеждане на режим в някои балчишки и добрчки села. За това апелира директорът на ВиК - Добрич Николай Николов. Той каза, че през лятото за балчишките села Сенокос, Дропла и Змеево..
Правителството създава държавно дружество "Магазин за хората". Разпореждане за създаването му ще бъде взето на днешното заседание на кабинета. В тази връзка ще бъдат одобрени промени в бюджета на земеделското министерство за тази година, предаде БНР. Дружеството "Магазин за хората" ще бъде под шапката на земеделското министерство. Държавните магазини..
Днес над по-голямата част от района ще преобладава слънчево време, сутринта на места с ниска слоеста облачност или мъгла. Следобед главно по Южното Черноморие ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност, където се очаква да превали и прегърми. Вятърът от изток-североизток ще се усили до умерен, следобед по Южното Черноморие ще е временно силен...
Върхов пожар над 400 дка борова гора в района на надписа Балчик в Белия град. От обяд на 5 август огнеборците на районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението" - Балчик се опитват да потушат пламъците. Общо пет противопожарни автомобила и 15 души личен състав, служители на Държавно ловно стопанство Балчик, земеделска техника и гранична..
69-годишен мъж загина след тежка катастрофа, станала на разклона за село Тополи, съобщиха от полицията. 34-годишен шофьор, управлявал БМВ, минава в лентата за насрещно движение и се блъска в л.а "Сеат", в която е бил загиналият. Сигнал за инцидента е подаден в 16,50 часа. Младият мъж и спътницата му са отведени в болница за преглед, там ще бъдат взети..
От община Варна разпространиха становище по повод брифинга на председателя на Общински съвет - Варна Христо Димитров и казаха, че се съмняват в мотивите за искане на правна яснота при обжалване на заповедта на кмета на града Благомир Коцев, с която той определя заместника си. Според общината със втората заповед изрично се отменя първата, в която в..