Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ферми у нас затварят заради липса на работници

Откриването на форума

Проблемът с недостига на работна ръка в сферата на земеделието се задълбочава все повече. Липсата на работници вече е довела до затварянето на ферми във Великотърновско и Плевенско. Това съобщи председателят на Асоциацията на земеделските производители Венцислав Върбанов по време на Седмата национална среща на ​земеделските производители, която се провежда край Варна. Според Върбанов, основната причина за липсата на кадри е демографската криза. Той оцени като голяма грешка прехвърлянето на селскостопанските гимназии към общините. „Няколко години след това прехвърляне някои общини решиха да закрият тези училища и така лишиха бранша от подготвени работници”, коментира Върбанов.

По повод общата селскостопанска политика в ЕС председателят на асоциацията на земеделските производители заяви, че от бранша предлагат да бъдат оставени старите правила, които важат до 2020 година. Всяка държава-членка има своите десетки предложения и претенции във връзка със селскостопанската политика, което бави нейното приемане и най-вероятно тя ще бъде гласувана от следващия Европарламент, съобщи Венцислав Върбанов и поиска всяка държава сама да определя таванът на плащанията на земеделските производители:



Също толкова напрегната е ситуацията и във връзка с новия законопроект за поземлените отношения. Десетки асоциации имат различни становища по повод законопроекта и трябва да се направи работна група, която да изработи вариант, удовлетворяващ всички страни, коментира министърът на земеделието Румен Порожанов:



Снимка: Радио Варна

Националната среща на земеделските производители продължава и утре. А в сутрешния блок на Радио Варна ще чуете какво още каза Венцислав Върбанов по повод общата селскостопанска политика и очакваните проблеми във връзка с нейното гласуване от Европейския парламент и Съвета на Европа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще санират кметството във "Владиславово" с близо 1 млн. лева

Предвиждат ремонт на административната сграда на на район „Владислав Варненчик“ за близо 1 млн. Прогнозната стойност на поръчката е 872 725.65 лв. без ДДС. От тях до 501 811.75 лв. (без ДДС) са безвъзмездна финансова помощ, а до 370 913.90 лв. (без ДДС) съфинансиране от бюджета на Община Варна. Срокът за изпълнение е до 13 месеца от датата на сключване..

публикувано на 06.03.25 в 14:38

Осем нови електробуса очаква "Градски транспорт"-Варна

Община Варна кандидатства за европейско финансиране за закупуването на осем нови електроавтобуса.  Това съобщи за Радио Варна главният инженер на общинския превозвач  инж. Пламен Панайотов.  Осем бавнозарядни станции ще пристигнат за новите превозни средства по европроект, допълни Панайотов. Те ще бъдат монтирани в депото на "Градски транспорт"...

публикувано на 06.03.25 в 13:45

След две седмици регистрират в КАТ аварийния автомобил, създаден от бракувани части

След 10-15 дни аварийният автомобил, създаден от инженери на "Градски транспорт" във Варна, ще бъде регистриран в КАТ и след това - пуснат в експлоатация. Вчера превозното средство, създадено от бракувани части от стара техника на общинското дружество, е преминало успешно техническа комисия, съобщи за Радио Варна инженерът, по чиято идея е създаден..

публикувано на 06.03.25 в 13:20
Снимката е илюстративна

На този етап ЦИК няма да публикува протоколите от повторно проверените секции

На този етап Централната избирателна комисия няма да публикува сканирани протоколи от повторно проверените 2204 секции от експерти,  назначени от Конституционния съд. Това разясни заместник-председателя на ЦИК Росица Матева, след като Ивайло Благоев от Монтана, който е бил секретар на секционна комисия на изборите от 27 октомври миналата година,..

публикувано на 06.03.25 в 12:45

Кръводарителска акция в район "Аспарухово" се провежда днес до 17 часа

Днес се провежда мащабна кръводарителска кампания в сградата на районна администрация "Аспарухово", ет. 2, гр. Варна от 09:00 до 17:00 ч. Чуйте още от репортажа на Ваня Славова в сутрешното предаване на Радио Варна "Новият ден": Кой може да кръводарява? Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, който тежи повече от 50..

публикувано на 06.03.25 в 11:19

Двама криминално проявени нанесоха побой на мъж по Крайбрежната алея заради телефона му

Двама криминално проявени нанесоха побой на мъж, разхождал се по Крайбрежната алея, за да вземат телефона му. Извършителите на 18 и 35 години бързо са заловени от полицията. Ден по-рано, навършилият скоро пълнолетие младеж, откраднал парна машина, прахосмукачка, кашон с алкохол и лични документи, от детски кът в ресторант. Вещите обект на престъпление са..

публикувано на 06.03.25 в 11:03

Ограничиха паркирането върху опасния подземен паркинг в района на ул. „Македония“

Преустановено е паркирането на автомобили в междублоковото пространство между ул. „Македония“ №116, 122, 124, ул. „Н. Державин“ и бул. „Цар Освободител“ №77. Вчера екипи на общинската дирекция „Управление на сигурността и контрол по обществения ред“ поставиха антипаркинг колчета в района. Причината за ограничаването на достъпа до паркинга е опасност от..

публикувано на 06.03.25 в 10:17